Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj spřátelila s bezpečnostním poradcem Trumpova předvolebního štábu.

Marija Butinová (19. července 2018) | foto: Reuters

Devětadvacetiletou Mariji Butinovou zatkla federální policie FBI 14. července ve Washingtonu. „Ruská žena obviněná v USA ze špionáže byla v kontaktu s podezřelými zpravodajskými důstojníky a miliardářským oligarchou napojeným na Kreml,“ ohlásila policie. Obvinila dva americké občany a jednoho ruského činitele, že se snažili ovlivnit zdejší politickou scénu. Žaloba, kterou podala státní zástupkyně Deborah Curtisová, známá odbornice na kontrašpionáž, se o vyzvědačství nezmiňuje.

Ruska byla od mládí velmi podnikavá. Narodila se 10. listopadu 1988 v Barnaulu na Altaji, na pomezí Ruska, Mongolska a Kazachstánu. Její otec tam měl továrnu na nábytek. Učil ji střílet, a ona si zbraně zamilovala.

V jednadvaceti letech založila obchod s nábytkem a po přestěhování do Moskvy v roce 2011 v tomto obchodování pokračovala. Stala se členkou Mladé gardy Putinova Jednotného Ruska. Založila ruskou organizaci na ochranu zbraní, k jejímu financování získala oligarchu Konstantina Nikolajeva, majitele mnoha ruských tratí a přístavů. Americká filiálka jeho podniku sponzorovala od začátku prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

Butinová je vysoká štíhlá dívka, muže přitahovala. Třebaže mluví anglicky se silným ruským přízvukem, domluví se s každým. Začala cestovat po Spojených státech, zpočátku se senátorem za Jednotné Rusko Alexandrem Toršinem. Přitom se seznámila s právníkem, podnikatelem a konzervativním lobbistou Paulem Ericsonem z Jižní Dakoty. Třebaže je o dvě desetiletí starší, jednu dobu spolu žili.

V roce 2015 jí Ericson zorganizoval přednáškové turné po amerických univerzitách. Mluvila o své rodné zemi a o nezbytnosti přátelství USA–Rusko. Agenti FBI objevili řadu e-mailů, ve kterých Ericson přirovnával Butinovou e krásné vyzvědačce Anně Chapmanové, vyhoštěné z USA.

Doživotními členy střelecké asociace

Toršin a Butinová zahájili spolupráci ruského spolku na ochranu zbraní s americkou Národní střeleckou asociací (National Rifle Association – NRA). Tuto asociaci odedávna podporuje Donald Trump a ona přispěla na jeho předvolební kampaň. Rusové si uvědomili, že pomocí NRA se mohou dostat ke špičkám Republikánské strany.

Marija Butinová (21. dubna 2013)

Ruský politik a bankéř se od roku 2011 pravidelně účastnil výročních zasedání NRA. Butinová tam poprvé přijela o tři roky později, seznámila se s jejím prezidentem Davidem Keenem i s vysloužilými členy vedení. Asociace jmenovala oba Rusy „doživotními členy“, což je vysoká pocta.

Ještě před příjezdem do USA, v letech 2013 až 2015, provozovala Butinová na Instagramu profil, na kterém líčila svůj život v Rusku.

V roce 2015 poslala Butinová Ericsonovi plán, jak by mohli republikáni vyhrát prezidentské volby pomocí Národní střelecké asociace. Pomalu si urovnávala cestu k výšinám republikánské smetánky.

Ruska toužila po životě ve Spojených státech. V srpnu 2016 získala vízum a zapsala se jako postgraduální studentka na Americké univerzitě ve Washingtonu. Přitom zůstávala do léta 2017 asistentkou Toršina, který působil jako náměstek guvernéra Ruské centrální banky.

Jakmile vstoupila na americkou půdu, začala ji FBI sledovat, zjišťovat její styky a chtěla si z toho odvodit, jestli má tajné úkoly a jaké.

Vlivová agentka

Společně s Ericsonem založili v Jižní Dakotě v roce 2016 firmu Bridges LLC, která se mimo jiné zabývala konzultacemi pro společnosti. Letos dokončila mladá Ruska na americké univerzitě magisterské studium mezinárodních vztahů. Ericsona považuje FBI za jejího „muže číslo jedna v USA“.

Na výročních schůzích NRA se Butinová seznamovala s republikánskými politiky včetně guvernérů a senátorů. S Toršinem se sešli s Nathanem Sheetsem, náměstkem ministra finanční pro mezinárodní operace, aby prodiskutovali spolupráci obou zemí. Potom konferovali se Stanleyem Fischerem, bývalým guvernérem Izraelské národní banky a nyní místopředsedou Federálního rezervního systému.

K získávání informací z nejvyšších kruhů neváhala ruská studentka používat svou postel. Také pořádala opulentní večeře pro republikánské politiky a podnikatele – její činnost měl financovat opět Nikolajev, jak to v dubnu přiznala kongresovému výboru pro zpravodajské služby. Miliardářův mluvčí však tvrdí, že to není pravda.

Marija Butinová (19. 7. 2018)

V červnu 2015, ještě před jmenováním Donalda Trumpa kandidátem na prezidenta, napsala do konzervativního časopisu National Interest článek vyzývající ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA. Ráda vystupovala v rozhlase a televizi, dávala rozhovory pro noviny. Nemluvila však jenom o politice, nýbrž o své práci, o boxerském cvičení v posilovně, o svém malování, o vaření a dalších všedních věcech – snažila se tím zaujmout obyčejné Američany.

„To neodpovídá žádnému špionovi, jak je znám,“ podivoval se Jack Devine, bývalý zástupce ředitele CIA, který v devadesátých letech dohlížel na výzvědné operace po celém světě. Nicméně s Rusy, které FBI považovala za vyzvědače, se Butamovová stýkala pravidelně, doma měla i jejich adresář. Občas navštěvovala ruskou ambasádu, ale to je přirozená věc.

„Snaží se ovládnout názory Američanů na Rusko,“ řekl agent FBI David Gomez, který dvě desetiletí vyšetřoval sovětské a ruské špiony. Marija Butinová se stávala vlivovou agentkou – to je kategorie vyzvědačů, kteří se snaží ovlivnit svými veřejnými vystoupeními politiku země.

Ruský bankéř jako mafián

Trošin poslal e-mail Ricku Dearnbornovi, předvolebnímu poradci Trumpa, v němž ho vyzval k zorganizování schůzky budoucího amerického a stávajícího ruského prezidenta. Už v roce 2016 vyšetřoval výbor Senátu pro zpravodajské služby Butinovou, Ericksona a Toršina kvůli podezření, že se podíleli na ruském zásahu do amerických prezidentských voleb. Nic jim však nedokázal.

Americké noviny psaly o podezření, že Toršin, údajný spojenec prezidenta Vladimíra Putina, má kontakty na špičky ruské mafie. Španělská vláda ho obvinila z organizování praní špinavých peněz od gangsterských skupin. Nedávno zařadilo americké ministerstvo zahraničí tohoto ruského bankéře na seznam nežádoucích osob – patří to do souboru sankcí vůči Moskvě.

Agentka FBI, která Butinovou vyšetřovala, napsala, že Ruska přijela do USA s plánem „činnosti jako ilegální agentka Ruské federace v USA, která tam měla zvyšovat ruský vliv“.

Lákavá návnada

Na večírku u švýcarského velvyslance v září 2016 se mladé Rusce podařilo seznámit s Jeffreym Gordonem, který vedl skupinu pro národní bezpečnost během předvolební kampaně Donalda Trumpa, napsal v srpnu deník The Washington Post. Nyní čekal, že se stane členem úzkého prezidentského týmu v Bílém domě, což se mu nepodařilo.

Ericson se internetem nabídl Gordonovi a Butinové, že zrežíruje jejich setkání. Potom napsal Rusce, že Gordon „hraje klíčovou roli v úsilí o zvolení Trumpa a bude skvělým podporovatelem jakéhokoli přátelství mezi USA a Ruskem“.

Gordon dokonce pozval ruskou studentku na oslavu svých narozenin v říjnu 2016 a na následný koncert. Tato odhalení podle The Washington Post ukazují, že Butinovová „se dostala do užšího kontaktu s Trumpem, než bylo dosud známo“.

Ruská vládní televize RT natočila s Gordonem rozhovor o vztazích mezi oběma zeměmi. Řekl, že Trump přijal „skutečně rozumný přístup k Rusku“. A dodal: „Chceme snížit nepřátelství s Ruskem, podívejme se spolu, jaké máme společné zájmy.“

Na jednom Trumpově veřejném vystoupení v roce 2015 se ho Butinová zeptala, jaké má názory na Rusko. S jeho synem Donaldem se potkala na zasedání NRO v květnu 2016. Spolu s Toršinem pozvali mladého muže na večeři a krátce si povídali.

Konzervativní spisovatel a dědic rockefellerovského majetku George O’Neill pořádal v armádním a námořním klubu večeře, na kterých se diskutovalo o různých problémech. Na večeři, kde se mělo mluvit o vztazích s Ruskem, pozvala Butinová i Gordona. Vysoký námořní důstojník se však omluvil, neměl čas. Státní zástupci oklasifikovali O’Neilla jako „muže číslo dvě“ ve snahách mladé Rusky o nastolení přátelství Washingtonu s Moskvou.

Gordon sám budoval styky s Ruskem rozhovory s některými ruskými poslanci. Na republikánském národním konventu se setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Ovšem vždycky zůstával americkým vlastencem.

U námořnictva skončil jako fregatní kapitán a později vystupoval jako mluvčí Pentagonu. Zákulisní činnost ruské studentky ho rozzlobila, jak řekl v televizi CNN: „Ze všeho, co jsem četl od jejího zatčení minulý měsíc, se zdá, že sága Marie Butinová je v podstatě senzační příběh návnady, kterým měla získávat neustálý proud republikánů a členů NRA, s nimiž se údajně setkala v posledních letech.“

Advokát Rusky Robert Driscolli připustil, že Gordon byl jejím nejvýznamnějším kontaktem. On sám odmítl její nabídku na sex jako honorář. Nedávno Gordon svědčil před třemi kongresovými výbory, které prošetřují ruský vliv na americké prezidentské volby. A také mluvil s vyšetřovateli Roberta Muellera, který tuto možnost rovněž zkoumá.

Marija Butinová (18. 7. 2018)

Hrozba dlouhého vězení

Podle novinářských zdrojů z prostředí amerických tajných služeb se odhaduje, že na americkém území operuje takřka 150 lidí podezřelých z příslušnosti k některé ruské tajné službě. Přes 100 zpravodajských důstojníků se vykazuje diplomatickým pasem, takže jejich vypovězení není jednoduché. 

Rusko se zřejmě snaží získat víc informací o Trumpově vládě, která je pro něj nová a nepředvídatelná. „Míra špionáže je dnes stejně vysoká, ne-li vyšší než v době studené války,“ domnívá se profesorka Georgetownské univerzity, která dřív působila jako expertka na Rusko v Radě národní bezpečnosti.

„Jaký měla Butinová konkrétní cíl, dokonce i neoficiální, nevíme,“ konstatoval minulý měsíc deník USA Today. Podle amerických zákonů se musí cizí lobbisté zaregistrovat jako zahraniční agenti na ministerstvu spravedlnosti. To mladá ruská studentka neudělala. Proto ji soudce poslal do vyšetřovací vazby. 

Samozřejmě Moskva soptila – ministr zahraničí Sergej Lavrov mluvil o „podkopávání pozitivních výsledků“ summitu Putina a Trumpa v Helsinkách. Protest jednoho z nejbližších spolupracovníků Putina naznačuje, jaký měla Butinová význam. Podle britského deníku The Guardian jí hrozí za všechny její hříchy až patnáctileté vězení.

Činnost této agentky vyšetřovatelé FBI a soud ve Washingtonu pracně rozplétají. I nyní už vědí o činnosti této agentky víc, než dosud prozradili. To je v takových případech normální. Můžeme tedy postupně čekat další zajímavé zprávy.

Autor:
  • Nejčtenější

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 92 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Herec Josef Bláha se proslavil jako Brůžek či akademik Filip

v diskusi je 18 příspěvků

8. června 2024

Čtyřruký pohádkový ředitel z Dívky na koštěti, Vrah Halík z detektivky Na kolejích čeká vrah či...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zahynul astronaut, který v roce 1968 pořídil ikonický snímek východu Země

v diskusi je 11 příspěvků

10. června 2024  8:11

Ve věku 90 let zemřel autor ikonického snímku „východu Země“ William (Bill) Anders. Americký...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 5 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

S novou L-39NG z Aero Vodochody se počítá i pro výcvik na stíhačky F-35

v diskusi nejsou příspěvky

13. června 2024  9:47

Ve Vodochodech se rok po zahájení sériové výroby představil první letoun společnosti Aero Vodochody...

Poslední chvíle před bouří? Vyzkoušeli jsme nový iPad Pro a iPad Air

v diskusi nejsou příspěvky

13. června 2024

Vyzkoušeli jsme nové iPad Pro M4 a iPad Air M2, porovnali je se špičkovým tabletem s čipem od...

Samsung má jako první monitory, které chladí kapalina

v diskusi nejsou příspěvky

12. června 2024  21:33

Exkluzivně Společnost Samsung v Londýně oficiálně uvedla nové modely svých monitorů pro hráče i kancelářské...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...