Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. září 2022 Jaromír

Tramvaj s nejnižší podlahou na světě jezdí po kolejích jako stonožka

Navštívili jsme továrnu, ve které se rodí plně klimatizované tramvaje s nejnižší podlahou na světě pro Vídeň. Podívejte se na unikátní technické řešení, díky kterému má vůz podlahu jen 19 cm nad kolejí.

Nízkopodlažní tramvaj ULF | foto: Siemens

Vídeňská tramvaj ULF (Ultra Low Floor), neboli "velmi nízká podlaha" je chloubou hlavního města našich jižních sousedů. Označení mluví za vše, tramvaj je nejnižší na světě, podlaha je pouhých 19 cm nad temenem kolejnice.

Díky tomu do ní mohou pohodlně nastoupit i cestující na invalidním vozíku nebo s francouzskými holemi. Nástup usnadní i maminkám s kočárky a důchodcům s kolečkovými taškami.

Díky unikátnímu technickému řešení podvozku byla ULF svého času nejdražší tramvají na světě.*)

Praha a Vídeň mají společnou historii z dob Rakouska - Uherska, ale také design tramvají od Porsche. Nezaměňujte ho však se stejnojmennou automobilkou. Tváře tramvaje ULF i 14T pochází právě z tohoto studia. Vídeňská tramvaj ULF má podlahu natolik nízko, že by některými úseky tramvajových tratí české metropole bez úprav neprojela. Podle výrobce lze ale navzájem sladit spodní obrys tramvaje ULF a průjezdný průřez pražských tramvajových tratí tak, aby k žádným kolizím nedocházelo.

Tradiční a dosud v Praze v hojné míře provozované tramvaje mají výšku podlahy 90 cm nad temenem kolejnic. Má to dvě nevýhody. Vysoká podlaha znesnadňuje, či dokonce znemožňuje cestování osobám se sníženou pohyblivostí. Navíc prodlužuje dobu výstupu a nástupu na zastávkách, což významně snižuje cestovní rychlost.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Nízkopodlažní tramvaj ULF vedle tramvaje typu E

Čím je unikátní tramvaj s nejnižší podlahou na světě

Před čtvrt stoletím se objevily v ulicích evropských měst první částečně nízkopodlažní tramvaje. Jejich nepříjemnou stránkou však jsou schodiště uvnitř interiéru. V rámci dalších inovačních trendů je zhruba před patnácti lety vystřídaly plně nízkopodlažní tramvaje s výškou podlahy 30 cm nad temenem kolejnic, což lze pokládat za současný standard.

Tramvaj ULF ve Vídni

Tramvaj ULF ve Vídni

Prakticky všechna města tuto skutečnost akceptovala. Jen Vídeň si dala náročnější cíl: plně nízkopodlažní tramvaj s ještě nižší výškou podlahy – tak aby do ní bylo možno vkročit, vjet na vozíku či s kočárkem přímo z nástupního ostrůvku nebo z okraje chodníku, tedy z výšky zhruba jen 18 cm nad temenem kolejnic.

ULF jezdí po kolejích jako stonožka

Myšlenka, na které je princip tramvaje ULF založen, je velmi jednoduchá. Místo tradičních dvouosých podvozků, montovaných zhruba na rozteč kolem 11 až 12 m, má jednoosé podvozky, montované na rozteč 5,7 m. Díky rozdělení na kratší články se vozidlo lépe přizpůsobuje nerovné koleji. Proto může jezdit po stejných tratích jako tramvaje s vyšší podlahou. Je to vlastně taková tramvajová "stonožka". Uskutečnění tohoto záměru však vůbec nebylo snadné.

Tramvaj ULF ve Vídni

Tramvaj ULF ve Vídni

Zpočátku to vypadalo, že nová tramvaj snad ani nebude schopna jízdy. Opět se však potvrdilo rčení Marka Twaina, že květák je jen dobře vycepované zelí a po sérii konstrukčních úprav jezdí spolehlivě.

K údivu dopraváků z ostatních měst, kteří zpočátku vídeňskému řešení mnoho nadějí na úspěch nedávali, má dnes Vídeň nejen tramvaj s nejnižší podlahou na světě, ale i tramvaj velmi spolehlivou, údržbově nenáročnou a kupodivu i levnou. Její cena dosahuje úrovně běžných nízkopodlažních tramvají. Použité principy totiž nejsou nijak drahé. Argumenty škarohlídů, že ULF může fungovat jen na perfektních tratích ve Vídni, dostatečně vyvrátil jejich provoz v rumunském městě Oradea.

Zatím co v jiných městech mají potíže s tramvajemi s mnohem vyšší výškou podlahy, ve Vídni i v Rumunsku spolehlivě funguje i takový zeměplaz. Navíc tak tichý, že je to pro chodce na pěších zónách až nebezpečné.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Depo nízkopodlažních tramvají ULF

Ve Vídni bude jezdit 300 ULF tramvají

Společnost Wiener Linien objednala nejprve 150 kusů tramvaje ULF. První tramvaj s nejnižší podlahou na světě začala jezdit v roce 1997. Poslední vůz první série byl dodán v roce 2005.

Novou sérii 150 vylepšených tramvají si Vídeň objednala v roce 2004. Klimatizovaná tramvaj ULF se veřejnosti představila 18. ledna 2007. Poslední bude dodána v roce 2014.

Tramvaje z druhé série jsou plně klimatizované

Vylepšené tramvaje ULF jsou lehčí, mají zdokonalený pohon a jsou plně klimatizované, každý článek tramvaje má vlastní klimatizační jednotku. Cestující upoutají úpravy vnitřního i vnějšího designu. Pro zajímavost, za výrobu 150 vozů zaplatí dopravce 357 milionů eur. Díky silné koruně vyjde při současném kurzu jeden vůz přibližně na 62 mil. Kč. Vozy z druhé série jsou i při vyšší výbavě pro dopravce levnější než méně vybavené z první dodávky.

ULF jezdí v Rumunsku

Vozy v rumunském městě Oredea jsou shodné konstrukce se sériově dodávanými vozy druhé série pro rakouské hlavní město Vídeň. Také v jeho interiéru zaujme kontrast sytě červených plastových sedaček a žlutých zádržných tyčí. Aby se dodržel dohodnutý termín dodávky, byl první dodaný vůz vyjmut z dodávky vozů pro Vídeň.

Maximální rychlost vozidla (70 km/h)zatím rumunští cestující nezažijí a to díky "kvalitě" tamního tramvajového svršku. Na druhou stranu "zacházení" ukázalo, jak odolná tramvaj je.

Čelo ULF se podobá unikátní pražské tramvaji
Tramvajový pomník

Tramvajový pomník unikátní přestavby tramvaje T3R (přestavba proběhla v letech 1994-1998). Pomník vznikl v roce 2005 tak, že čelo nepříliš spolehlivého vozu bylo odříznuto za prostorem prvních dveří a otvor do salónu byl zaplechován.

Praha měla jedinou rekonstruovanou tramvaj T3R s čelem od architekta Patrika Kotase. Dnes je z ní tramvajový pomník v hostivařském areálu DP. Hlavní rysy čel tramvají ULF a T3R jsou obdobné. Že by na designéry působil Genius loci společné historie?

Realita je však jiná. Čelo tramvaje plní i jiné než estetické funkce – musí řidiči poskytovat dobrý výhled, ochranu proti slunci i náležitou ochranu při nehodách a přitom být zároveň vlídné k chodcům i k automobilům. Konstruktéři po celém světě hledají optimální řešení a to je jen jedno. Při jeho respektování již designér nemá mnoho prostoru pro svoji kreativitu - technici ho vedou na krátké uzdě.

Jak se vyrábí tramvaj s nejnižší podlahou na světě

Ultra nízkopodlažní jednosměrné tramvaje ULF druhé série mají celou řadu vylepšení. Některých si všimne cestující veřejnost, jiné vnímá jejich provozovatel.

Dodávané vozy se liší délkou, krátká verze (24,2 m) má kapacitu 136 osob a dlouhá (35,5 m) 207 osob při obsazení 4 os. /m2.

Cestující mají nově plně klimatizovaný interiér s červenými omývatelnými sedačkami v uspořádání 2+1. Při selhání klimatizace mohou použít okénka. Dále veřejnost zaznamená nové barevné uspořádání interiéru či mírně pozměněný vnější vzhled.

Provozovatel ocení menší hmotnost, kouřová čidla v salónu cestujících nebo vyšší spolehlivost, která je dána zjednodušeným chlazením pohonu (náhrada vodního chlazení vzduchovým).

Provozovatel: Wiener Linien GmbH & Co KG
Dodávka druhé série: prosinec 2006 - červen 2014
Počet: 150 tramvají (80 krátkých + 70 dlouhých tramvají)

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Rám portálového pojezdu s odpružením

Základem tramvaje jsou jednoosé podvozky, na kterých spočívá portálový rám s pojezdy. Ty spojují jednotlivé moduly. Na těchto portálech jsou pružně zavěšeny jednotlivé články (moduly) vozidla. ULF udržuje stálou výšku podlahy nad temenem kolejnice při jakémkoliv zatížení. Navíc mechanismus dokáže snížit výšku podlahy nad TK na pouhých 10 cm, naopak v době intenzivního sněžení ji dokáže zvýšit o 40 mm.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Motor s převodovkou

Nově je řešen pohon chlazený vzduchem (místo vody).

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Portál plní funkci rámu podvozku a spočívá na jednotlivých kolech pomocí pružin.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Téměř kompletní portál běžné nápravy

Skříň vozu se skládá z jednotlivých portálů s pojezdem a modulů. Pojezdy jsou v uspořádání 1‘+A‘+A‘+A‘, což znamená, že ze čtyř náprav jsou tři hnané (každé kolo zvlášť) a jedna náprava je běžná.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Základní kostra jednotlivých modulů tramvaje ULF

Základ tramvaje ULF působí ve srovnání s českými tramvajemi velmi subtilně. Přitom však splňuje náročná pevnostní kritéria.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Mechanismus otáčivého spoje modulů

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Lepicí páska v roli spolehlivého a levného montážního přípravku

Další výrobní operací je lepení skel na kostru modulů.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Běžná náprava

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Budoucí salón cestujících

Vozidlo vzniká zavěšením jednotlivých článků (modulů) vozové skříně na portály podvozků. Do vnitřního prostoru se zabuduje vybavení interiéru pro cestující, elektrická výzbroj či stanoviště řidiče.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Nízkopodlažní tramvaj ULF s téměř dokončeným stanovištěm řidiče

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Téměř dokončené pracoviště řidiče

Kabina řidiče je přístupná ze salónu cestujících. Dveře cestujících vedle kabiny řidiče jsou vybaveny ručně ovládanou nájezdovou rampou pro invalidní vozíky.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Nový vzduchem chlazený pohon

Vertikálně zabudované elektrické motory pohánějí každé kolo samostatně. Nejsou umístěny pod podlahou, ale za bočním krytem. Technologie pohonu rovněž umožňuje šetřit elektrickou energii rekuperací při brzdění.

Nízkopodlažní tramvaj ULF

Nakonec se musí nová tramvaj oživit.

Základní technické údaje

   Krátká verze  Dlouhá verze
 Uspořádání pojezdu  1 '+ A' + A '+ A'  1’+A’+A’+A’+A’+1
 Rozchod  1 435 mm  1 435 mm
 Délka vozidla  24.200 mm  35.500 mm
 Šířka vozidla  2 400 mm  2 400 mm
 Výška vozidla nad TK  3 320 mm  3 320 mm
 Maximální zatížení náprav  <12 t  <12 t
 Počet míst k sezení  42  66
 Kapacita (4os/m2)  136 osob  207 osob
 Kapacita (7 os/m2)  207 osob  313 osob
 Maximální rychlost  70 km/h  70 km/h
 Nízkopodlažnost  100%  100%
 Nástupní výška  197 mm  197 mm
 Akcelerace  1,3 m/s2  1,3 m/s2
 Maximální zpomalení  1,8 m/s2  1,8 m/s2
 Napájení  600 V DC  6+00 V DC
 Výkon  6 x 80kW  8 x 80kW
 Průměr kol max. / min.  690 mm / 610 mm  690 mm / 610 mm
 Zvýšení pro zimní provoz  40 mm  40 mm

*) Cena tramvaje ULF nyní není vysoká. Např. tramvaj 15 T ForCity pro Prahu (bez klimatizace) je dražší než ULF s klimatizací (68 mil. Kč versus 62 mil. Kč; čísla vycházejí z hodnoty zakázky a množství objednaných kusů).

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byli Češi černoši? A jaké pleti byl Ježíš? Změny barvy kůže mají vysvětlení

Premium Věda rozbíjí obraz světa, až to občas bolí. Pořád je to však lepší než zůstávat lapeni v pavučině pomýlených předsudků....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Až sem spadne bomba, utíkejte na Vítkov. Co se skrývá pod kopcem dnes?

Premium Husité na Vítkově před 600 lety vybojovali jedno z nejslavnějších vítězství. Pražský kopec ale může být důležitý i v...

Nepoznáte ani sebe. Takhle vysílala nejstarší televize, podívejte se sami

Český radioklub přivezl na Maker Faire Praha 2019 funkční model nejstarší televize z roku 1925. Ta tehdy pracovala na...

Nenápadné zařízení v kolejích dá červenou vlaku se špatnými koly

Výzkumný Ústav Železniční testuje nové zařízení pro měření kol projíždějících vlaků. Šestnáct párů čidel v kolejišti...

Kdo ji otevře, zemře. Vědci prozkoumali kletbou opředenou hrobku

V pardubickém kostele Sv. Bartoloměje proběhl ve čtvrtek průzkum kletbou opředené hrobky, ve které jsou uložené ostatky...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...