Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Světová premiéra: revoluční televize od Toshiby je výkonnější než herní počítač

Exkluzivně aktualizováno  9. ledna 5:10
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Takzvaná Cell TV by se podle Toshiby měla stát televizí budoucnosti. Bez ohledu na použitou technologii zobrazovače (plazma, LCD, OLED) by měla vždy nabídnout ten nejlepší možný obraz a další funkce, jako je připojení k internetu a bezdrátový přenos přes HDMI.

Toshiba na CES 2009 | foto: Kužník, Nývlt

Procesor CELL od IBM, který pohání i herní konzole Sony Playstation 3, použije Toshiba pro televizor budoucnosti nazvaný Cell TV. Zatím existuje pouze funkční prototyp, který tvoří špičkový zobrazovač (aktuálně to může být LCD nebo například OLED) a bezdrátově připojený set top box se zmíněným procesorem.

Toshiba - Cell TV
Cell TV má vestavěný HDD, nabízí připojení k internetu i bezdrátové přenášení HD obrazu a zvuku přes HDMI. Fotografii funkčního prototypu vám přineseme hned, jakmile bude výstava oficiálně zahájena.

Gigantická výpočetní síla osmijádrového procesoru Cell umožňuje dosud nevídané zpracování obrazu, včetně upscalingu nižších rozlišení na plné HD a v budoucnu i na 4k2k (čtyřikrát vyšší rozlišení než HD, v současnosti používané pouze v Japonsku).

CES 2009 - prototyp televize budoucnosti od Toshiby - Cell TV
LCD panel s LED podsvětlením - aktuální zobrazovač Cell TV

CES 2009 - prototyp televize budoucnosti od Toshiby - Cell TV
Set-top-box obsahuje samotný procesor Cell i signálovou elektroniku

CES 2009 - prototyp televize budoucnosti od Toshiby - Cell TV
K dispozici jsou jak analogová, tak digitální připojení

Propočítávání mezisnímků u vysokých zobrazovacích frekvencí (až 240 Hz u americké normy NTSC, v Evropě to zřejmě bude 200 Hz) zvládne v reálném čase až v šesti smyčkách. Současné televizory přitom zvládnou jen dvě smyčky. V praxi to znamená, že obraz bude výrazně plynulejší, ostřejší a zřetelnější i při opravdu rychlých pohybech kamery nebo objektů ve filmu (akční hrdina jedoucí ve sportovním voze atd.).

Toshiba - Cell TV

Procesor Cell nabízí také nové možnosti ve funkční výbavě. Set top box bude fungovat i jako rekordér, přičemž zvládne zaznamenat až šest pořadů ve Full HD kvalitě v jednu chvíli. Více pořadů dokáže současně i přehrávat (jen pro srovnání: např. O2TV nabízí aktuálně za poplatek pouze simultánní sledování dvou programů, a to nikoliv v HD). K televizoru se připojuje pomocí Wireless HDMI (tj. bezdrátově) a dokáže streamovat obraz a zvuk různých pořadů do více zobrazovačů v domě (v dosahu signálu). 

Toshiba - Cell TV
Díky vestavěnému harddisku bude k dispozici i funkce TimeShift pro odložené sledování vybraných pořadů (např. odskočíte si na záchod a mezitím film začne; pokud máte TimeShift, můžete jej sledovat od začátku).

Počítá se s 3D grafickým uživatelským rozhraním, podporou komunikačního rozhraní DLNA, díky němuž bude set top box komunikovat například i se síťovým diskem, herní konzolí, mobilem, počítačem atd. Zařízení lze pochopitelně připojit k internetové síti.

Toshiba - Cell TV

Cell televize by se měla na trhu objevit již letos.

Toshiba - Cell TV

Vychytávky televizorů Toshiba pro rok 2009

Spolu s hospodářskou krizí přichází Toshiba s novým rozdělením produktových řad televizorů. Řada New-Regza se zaměří na náročné zákazníky, kteří jsou ochotni pokročilé technologie náležitě zaplatit, řada Non-Regza zaujme příznivější cenou spořivější zájemce.

Zatímco v New-Regza řadách se setkáte i s obřími zobrazovači, u Non-Regza budou maximální velikosti 55“ (tedy 140 cm). Jak totiž zástupce společnosti Toshiba s trochou nadsázky zavtipkoval, velké úhlopříčky nad 55“ se pouze vyrábí, ale nikdo je ve skutečnosti nekupuje. Maximální částka, kterou je zákazník ochoten utratit za televizor, se pohybuje kolem 2 500 USD (47 350 Kč), přičemž průměr je ještě o tisíc dolarů nižší (28 414 Kč).

Nové televizory Toshiba pro rok 2009 přináší:

  • Automatické korekce obrazu DynaLight - dle aktuálních světelných podmínek v místnosti. Nepůjde však jen o běžnou úpravu jasu, ale i o teplotu barev, korekci gammy a dalších parametrů. 
  • Instaport – velmi rychlý HDMI přepínač. Zatímco těm současným trvá přepnutí vstupu kolem pěti sekund, instaport to zvládne za méně než jednu sekundu. Ze všech čtyř portů navíc přenáší ovládací pokyny.
  • Automatickou regulaci hlasitosti Dolby Volume. Srovnává hlasitosti mezi jednotlivými pořady – zvyšuje či snižuje na zvolenou úroveň. Na rozdíl od standardních automatik systém Dolby Volume neovlivňuje (nesnižuje) dynamiku zvuku a s využitím psychoakustických modelů upravuje parametry zvuku tak, aby lidskému uchu zněl shodně při všech hlasitostech.
  • FocaLight – podsvětlení "full matrix LED backlight", kdy je každému pixelu obrazu samostatně řízena míra podsvětlení. To zvyšuje kontrast bez hrozby snížení světelných maxim obrazu.

Toshiba - Cell TV
Televizory Regza budou mít i slot na SDHC, USB konektor, speciální režim zobrazení pro hráče počítačových her atd. Vypadá to, že bez těchto vychytávek se žádná nově uváděná televize neobejde.

Světové premiéry na veletrhu CES v Las Vegas

CES (Consumer Electronic Show) je největší a nejdůležitější veletrh svého druhu na světě. Právě zde byly a stále jsou každý rok představovány nejdůležitější výrobky a trendy ve spotřební elektronice.

V roce 1970 byl na CES představen první videorekordér (VCR). O jedenáct let později zde měl premiéru přehrávač kompaktních disků (1981). V roce 1996 zde debutovalo DVD, o dva roky později televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV, 1998). Poprvé si zde mohli návštěvníci "zapařit" na Xboxu v roce 2001 a ve stejný rok zde byl uveden i první plazmový televizor. Blu-ray se představil již v roce 2003, aby o pět let později na stejném místě zvítězil v bitvě formátů nad HD DVD. Více v článku Toshiba opouští HD DVD, válka formátů zřejmě končí. Loni byla v Las Vegas představena také první OLED televize na světě. Více v článku Best of CES: Perličky, které ovlivní příští rok.

Někdy však výrobci zabloudí do slepé uličky jako v případě technologie Laserdisc (1974), která měla nahradit VHS kazety a slavila částečný úspěch pouze v Japonsku. V zemi vycházejícího slunce si laserdisc přehrávač pořídilo 10 % domácností, ale v Evropě to bylo méně než 2 %. Z dnešního pohledu se není ani čemu divit. Laserdisky byly totiž stejně velké jako gramofonové desky a jejich cena astronomická. Na druhou stranu, ještě v devadesátých letech bylo možné koupit na trzích v Moskvě videokazety s vynikajícím obrazem a zvukem (v rámci možností VHS technologie pochopitelně), překopírované právě z laserdisků.

Kompletní zpravodajství z loňského CES naleznete ve speciálu zde. Na letošní se můžete těšit taktéž. Již nyní jej pro vás připravujeme přímo na místě.

Články z veletrhu CES 2009

  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Rusko v září zablokuje YouTube. Může za to Google, ne my, hlásí Kreml

Po Facebooku a Instagramu Rusové zřejmě přijdou i o YouTube. Od pátku začali ruští uživatelé pociťovat výrazné zpomalení jeho služeb. Později vyšlo najevo, že jde jen o první fázi, v září totiž bude...

12. července 2024  13:13

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

OBRAZEM: Náš poslední meziválečný rychlý motorák doplatil na německou okupaci

Nový rychlý motorový vůz pro ČSD, jehož prototypový exemplář byl oficiálně představen 14. března 1939, dostal přezdívku Stříbrný šíp. Doba mu však nepřála, následujícího dne vpadla do okleštěné...

16. července 2024

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

Letecké neštěstí v Čelákovicích si před 100 lety vyžádalo tři mrtvé

Středočeské Čelákovice se staly 13. července 1924 místem leteckého neštěstí, které nakonec nepřežili tři lidé.

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...