Nízkou, nižší, nejnižší (nehodící se škrtněte) spotřebou se již několik let na veletrzích pyšní všichni přední výrobci velkoplošných televizorů. Zpravidla je na měřiče spotřeby vedle předváděného modelu napojen postarší televizor konkurenční značky (decentně zamaskovaný), podsvětlení předváděného zobrazovače staženo na minimum ... a tak jeho spotřeba bývá o dvacet a více procent nižší.
LED LCD televizory mají lepší obraz a šetří kapsu. Tedy přírodu...
Sharp letos porovnával své nové úsporné televizory s vlastní předchozí modelovou řadou, přičemž jas předváděného televizoru byl dokonce vyšší, než bychom na běžné sledování televizoru zvolili.
Padesátipalcový model má udávanou spotřebu 98 W, v dynamickém režimu měl dle měřicího přístroje příkon 105 W. Vedle stojící 32" loňský model měl spotřebu kolem 112 W. U 40" televizoru výrobce udává příkon 72 W, u 32" modelu pak 60 W.
Lví podíl na těchto hodnotách má technologie LED podsvětlení, kterou naleznete ve všech nových televizorech Sharp. V high-endových modelech to bude RGB LED podsvětlení, v cenově dostupnější pak "Full LED" podsvětlení z bílých diod.
Mimo nižší spotřeby má LED podsvětlení i pozitivní vliv na obrazovou kvalitu. Podílí se na širším barevném gamutu lepších hodnotách kontrastu a rovnoměrnému jasu v celé ploše obrazu.
Nákladné RGB LED podsvětlení ve špičkových modelech, Full LED v dostupnějších řadách. LED diody v rámu obrazu Sharp nepovažuje z hlediska kvality obrazu za rozumné řešení a vyrábět ho nebude.
Na ekologičnosti televizorů se podílí i způsob jejich výroby. Reportáž z továrny Kameyama Plant si můžete přečíst v článku - "Jak se vyrábí televizory Sharp. Reportáž přímo z Japonska". Otevření první části nového závodu Sakai se plánuje na letošní říjen (tj. o téměř půl roku dřív oproti původním plánům). Součástí nového závodu bude i obří solární elektrárna, která by měla pokrýt velkou část spotřeby továrny.
Kalkulačka na steroidech pro japonský trh
Opravdu roztomilý netbook byl představen pod suchým označením Z1. Má plnohodnotnou QWERTY klávesnici, dotykový 5" displej s rozlišením 1b024 x 600 pixelů, optický trackpoint (něco jako obrácená myš), bezdrátové síťové rozhraní a samozřejmě USB porty a čtečka microSD karet.
Označení "pidinetbook" by se u Sharp Z1 mohlo ujmout. Celý se vejde do dlaně - váží 490 gramů, rozměry jsou legračních 161,4 x 108,7 x 19,7 mm.
Na jedno nabití baterie by měl dle výrobce vydržet až 10 hodin práce, z režimu spánku by se měl probudit do tří sekund. Uvnitř běží speciálně upravená distribuce operačního systému Linux.