Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Jaké to je, když nový kolega v práci není člověk, ale robot

České továrny se mění. Místa chybějících kolegů nově obsazují spolupracující roboti. Nejsou za ochranným pletivem, moc toho nenamluví, nerozbíjí atmosféru na pracovišti a je na ně spolehnutí tam, kde člověk chybuje. Tak je vidí lidští kolegové po několika letech na pracovišti.

Téměř tři roky pomáhá lidem v jablonecké továrně Elektro-Praga ABB robot YuMi při skládání zásuvek, které možná máte doma. Tento robot jako první vylezl z ochranného pletiva, aby se stal novým spolupracovníkem.

Logicky se nabízí otázka, jak po letech spolupráce vnímají lidé kolegu - dvourukého spolupracujícího robota, odborně kolaborativního robota s duálními pažemi. Odpovědi nalezl malý výzkum ve firmě ABB.

Očekávání výsledků průzkumu vnímání robotického spolupracovníka jeho lidskými kolegy bylo napjaté, částečně také kvůli tomu, že slovo kolaborant má v Česku hodně špatnou pověst.

Autory výzkumu také znepokojovaly stereotypy o robotech spolupracujících s lidmi, které definovali filmaři. Obava vyplývala z toho, že film Čelisti nastartoval negativní vnímání žraloků, kteří jsou v reálu jiní. 

Vnímání robota se liší

Určité problémy vyplývající ze spolupráce s robotem vnímá dělnice, mistr řeší ze svého pohledu celou dílnu a personalista musí vidět i to, co zmíněným profesím uniká.

Výzkum potvrdil očekávání v tom, že každý vidí výhody a negativa individuálně. Prostě co člověk, to názor. V něčem se kolegové shodnou. Nicméně není výjimkou, že stejnou vlastnost hodnotí jeden naprosto pozitivně a druhý přesně opačně. 

Očekávaným výsledkem výzkumu bylo, že YuMi coby nový kolega nerozbíjí atmosféru v kolektivu. Nikoho nepomlouvá, neobtěžuje, záměrně neponižuje, spolehlivě udělá svou práci a dokáže se přizpůsobit tempu lidského kolegy. Přesto někomu vadí, že si s „bezhlavým kolegou“ kolegou během práce nepopovídá. Zkrátka je to jen světle šedý dvouruký a přitom „bezhlavý“ parťák.

Při kolizi robot neumí uskočit

Spolupracující robot nebere lidem práci

Kolaborativní robot je výsledkem evoluce, na jehož začátku bylo robotické pracoviště  a později robotická linka. Je vybaven systémem čidel a kamer, aby se dokázal zastavit v případě hrozící kolize s člověkem. Díky tomu není ukryt za pletivem. Sám bez člověka úkol nezvládne.

Nové práci se učí snadno. Přepne se do režimu učení a obsluha v ručním režimu provede požadovaný pohyb paží.

Robot YuMi udělá práci, která je namáhavá na klouby. Hravě, bez problémů a bez přestávky vkládá drobné součástky, např. dvoumilimetrové pružinky na své místo. Úkol, při kterém člověk selhává nebo má po určitém čase zdravotní problémy.

Tuto práci zvládá neúnavně a přesně. A v tom je někdy potíž. Kvalita součástek se pohybuje v určitém rozmezí. Zatímco člověk zareaguje na změnu jakosti  téměř bez přemýšlení, pro robota je někdy náhlá změna kvality součástek problém. Jinou kvalitu začne vnímat jako činnost, na kterou není naprogramován. Technik ho proto musí naučit „nový úkol“. Nicméně vhodnou organizací, např. požadavky na kvalitu či roztříděním součástek podle jakosti, jde problému předejít.

Co se týče kolizí s člověkem, YuMi se jí neumí vyhnout podobně jako člověk, třeba uskočit zpět. Ale je naprogramován tak, aby se v případě blížící se kolize okamžitě zastavil. Člověku proto při dodržení předepsaných postupů neublíží.

Mistři na dílně vidí robota z jiného úhlu. Sice tvrdí, že se jejich práce nezměnila, nicméně zaznamenali, že vyladění a zaučení obsluhy trvá delší dobu. Podle nich s robotem dělají ti nejšikovnější nebo ti, kteří se nebojí.

I naše redakce zaznamenala postřehy mistrů, konkrétně v pražské továrně ABB, kde se vyrábí vysoce výkonové polovodičové součástky, např. do svařovacích robotů pro automobilky (usměrňovací dioda velikosti 63 mm zvládá trvalý proud 14 tisíc ampérů). V této továrně, která je unikátní – v rámci ABB existují pouze dvě na světě, je s ohledem na vyráběné produkty velmi důležitá čistota. Zaměstnanci zde v laboratorním prostředí často pracují samostatně.

Podle mistrů z Novodvorské (budova je hned vedle stejnojmenného nákupního centra v Praze) výhody převažují. Nejvíce zmiňovali přesnost operací 40 mikronů, tedy 0,04 mm. Proto vás nepřekvapí, že po vedení požadují více robotických pomocníků.

A co personalisté? Nově hledají digitálně gramotné dělnice a dělníky, kteří jsou schopni se učit novým věcem a umí kriticky myslet, aby dokázali vyřešit problémy, které vznikají za provozu. Aby např. zvládli situaci, kdy se změní kvalita dílů.

Nakonec se ukázalo, že ikoničtí filmoví roboti, zejména Lucasovi R2-D2 a C-3PO z Hvězdných válek nejspíš ovlivnili vnímání soudobé techniky pozitivně. Ze získaných dat firma objevila nečekané radosti a starosti uživatelů v praxi, a tím získala cenné podněty pro vývojáře.

  • Nejčtenější

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Nepoznáte ani sebe. Takhle vysílala nejstarší televize, podívejte se sami

Český radioklub přivezl na Maker Faire Praha 2019 funkční model nejstarší televize z roku 1925. Ta tehdy pracovala na...

Legendární stíhačka Spitfire startuje na etapovou cestu kolem světa

Podle řady fanoušků letectví je neslavnější stíhačkou druhé světové války britský Spitfire. Jeden z těchto strojů,...

Až sem spadne bomba, utíkejte na Vítkov. Co se skrývá pod kopcem dnes?

Premium Husité na Vítkově před 600 lety vybojovali jedno z nejslavnějších vítězství. Pražský kopec ale může být důležitý i v...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...