Jaké to je, když nový kolega v práci není člověk, ale robot

aktualizováno 
České továrny se mění. Místa chybějících kolegů nově obsazují spolupracující roboti. Nejsou za ochranným pletivem, moc toho nenamluví, nerozbíjí atmosféru na pracovišti a je na ně spolehnutí tam, kde člověk chybuje. Tak je vidí lidští kolegové po několika letech na pracovišti.

Téměř tři roky pomáhá lidem v jablonecké továrně Elektro-Praga ABB robot YuMi při skládání zásuvek, které možná máte doma. Tento robot jako první vylezl z ochranného pletiva, aby se stal novým spolupracovníkem.

Fotogalerie

Logicky se nabízí otázka, jak po letech spolupráce vnímají lidé kolegu - dvourukého spolupracujícího robota, odborně kolaborativního robota s duálními pažemi. Odpovědi nalezl malý výzkum ve firmě ABB.

Očekávání výsledků průzkumu vnímání robotického spolupracovníka jeho lidskými kolegy bylo napjaté, částečně také kvůli tomu, že slovo kolaborant má v Česku hodně špatnou pověst.

Autory výzkumu také znepokojovaly stereotypy o robotech spolupracujících s lidmi, které definovali filmaři. Obava vyplývala z toho, že film Čelisti nastartoval negativní vnímání žraloků, kteří jsou v reálu jiní. 

Vnímání robota se liší

Určité problémy vyplývající ze spolupráce s robotem vnímá dělnice, mistr řeší ze svého pohledu celou dílnu a personalista musí vidět i to, co zmíněným profesím uniká.

Výzkum potvrdil očekávání v tom, že každý vidí výhody a negativa individuálně. Prostě co člověk, to názor. V něčem se kolegové shodnou. Nicméně není výjimkou, že stejnou vlastnost hodnotí jeden naprosto pozitivně a druhý přesně opačně. 

Očekávaným výsledkem výzkumu bylo, že YuMi coby nový kolega nerozbíjí atmosféru v kolektivu. Nikoho nepomlouvá, neobtěžuje, záměrně neponižuje, spolehlivě udělá svou práci a dokáže se přizpůsobit tempu lidského kolegy. Přesto někomu vadí, že si s „bezhlavým kolegou“ kolegou během práce nepopovídá. Zkrátka je to jen světle šedý dvouruký a přitom „bezhlavý“ parťák.

Při kolizi robot neumí uskočit

Spolupracující robot nebere lidem práci

Kolaborativní robot je výsledkem evoluce, na jehož začátku bylo robotické pracoviště  a později robotická linka. Je vybaven systémem čidel a kamer, aby se dokázal zastavit v případě hrozící kolize s člověkem. Díky tomu není ukryt za pletivem. Sám bez člověka úkol nezvládne.

Nové práci se učí snadno. Přepne se do režimu učení a obsluha v ručním režimu provede požadovaný pohyb paží.

Robot YuMi udělá práci, která je namáhavá na klouby. Hravě, bez problémů a bez přestávky vkládá drobné součástky, např. dvoumilimetrové pružinky na své místo. Úkol, při kterém člověk selhává nebo má po určitém čase zdravotní problémy.

Tuto práci zvládá neúnavně a přesně. A v tom je někdy potíž. Kvalita součástek se pohybuje v určitém rozmezí. Zatímco člověk zareaguje na změnu jakosti  téměř bez přemýšlení, pro robota je někdy náhlá změna kvality součástek problém. Jinou kvalitu začne vnímat jako činnost, na kterou není naprogramován. Technik ho proto musí naučit „nový úkol“. Nicméně vhodnou organizací, např. požadavky na kvalitu či roztříděním součástek podle jakosti, jde problému předejít.

Co se týče kolizí s člověkem, YuMi se jí neumí vyhnout podobně jako člověk, třeba uskočit zpět. Ale je naprogramován tak, aby se v případě blížící se kolize okamžitě zastavil. Člověku proto při dodržení předepsaných postupů neublíží.

Mistři na dílně vidí robota z jiného úhlu. Sice tvrdí, že se jejich práce nezměnila, nicméně zaznamenali, že vyladění a zaučení obsluhy trvá delší dobu. Podle nich s robotem dělají ti nejšikovnější nebo ti, kteří se nebojí.

I naše redakce zaznamenala postřehy mistrů, konkrétně v pražské továrně ABB, kde se vyrábí vysoce výkonové polovodičové součástky, např. do svařovacích robotů pro automobilky (usměrňovací dioda velikosti 63 mm zvládá trvalý proud 14 tisíc ampérů). V této továrně, která je unikátní – v rámci ABB existují pouze dvě na světě, je s ohledem na vyráběné produkty velmi důležitá čistota. Zaměstnanci zde v laboratorním prostředí často pracují samostatně.

Podle mistrů z Novodvorské (budova je hned vedle stejnojmenného nákupního centra v Praze) výhody převažují. Nejvíce zmiňovali přesnost operací 40 mikronů, tedy 0,04 mm. Proto vás nepřekvapí, že po vedení požadují více robotických pomocníků.

A co personalisté? Nově hledají digitálně gramotné dělnice a dělníky, kteří jsou schopni se učit novým věcem a umí kriticky myslet, aby dokázali vyřešit problémy, které vznikají za provozu. Aby např. zvládli situaci, kdy se změní kvalita dílů.

Nakonec se ukázalo, že ikoničtí filmoví roboti, zejména Lucasovi R2-D2 a C-3PO z Hvězdných válek nejspíš ovlivnili vnímání soudobé techniky pozitivně. Ze získaných dat firma objevila nečekané radosti a starosti uživatelů v praxi, a tím získala cenné podněty pro vývojáře.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Zrcadlo doby: jak československý armádní film natáčel západní letadla

British Aerospace Nimrod AEW3

V roce 1980 navštívili pracovníci Československého armádního filmu aerosalon v anglickém Farnborough, aby tam na...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Legendární bardotka. Lokomotiva s „vyvinutým poprsím“ slaví 50 let

Barbardotka je známá svým charakteristickým zvukem mohutného šestiválce bez...

Bardotka, legendární lokomotiva, která nese číslo 749.121-0, slaví v pondělí 17. prosince 2018 padesát let v pravidelné...

Jaké to je, když nový kolega v práci není člověk, ale robot

Dvouramenný kolaborativní robot YuMi

České továrny se mění. Místa chybějících kolegů nově obsazují spolupracující roboti. Nejsou za ochranným pletivem, moc...

Sbohem Bratislavo! Skončila nejstarší linka Českých aerolinií

Nádherný pohled na zem i oblohu při západu Slunce přes roztočenou šestilistou...

V pátek 11. ledna 2019 vypravily České aerolinie avizovaný poslední let na lince Praha – Bratislava – Košice a zpět. Na...

Najdete na iDNES.cz