Hasič před plameny

Hasič před plameny - Když hasiči na Zličín dorazili, byla ubytovna v jednom plameni. | foto: HZS Praha - Leoš Kučera

Puška, která zachraňuje lidi. Technika hasičského sboru II.

  • 30
Druhý díl článku o technice, kterou používá hasičský sbor, vám přináší informace o vodní pušce, která dokáže řezat čtyřicet centimetrů tlusté zdi, zachraňovat lidi z převrácených lodí nebo bezpečně přečerpávat benzin z havarovaných cisteren.

Toto je druhý díl článku o technice pražského hasičského sboru. První díl naleznete ZDE

Hlavním hrdinou je systém Cobra, schopný proudem vody prorazit zeď a uhasit prostor za ní. Pražští hasiči ho dostali na podvozku džípu Toyota Hiace darem od švédských kolegů. V džípu je umístěna nádrž na tři sta litrů vody, kterou čerpadlo žene pod tlakem 200 barů. Voda vychází ven otvorem úzkým 2,2 milimetru na zvláštní „pušce“, kterou drží hasič. Funkčnost zařízení mi v Sokolské ukazovali na dřevěném hrablu, které voda prorazila během pár vteřin. Na instruktážním videu dodaném ze Švédska však byly i obrázky, na kterých Cobra dokázala prorazit betonovou zeď tlustou čtyřicet centimetrů.


Džíp Toyota Hiace s hasícím systémem Cobra...


...umístěným v kufru vozu


Takhle vypadá použití Cobry v praxi


Dokáže proříznout i kovové dveře nebo beton silný 40 centimetrů

To už ale nedělá samotná voda. Cobra má totiž i nádrž na krystalky oxidu železitého, které slouží jako abrazivum. V proudu vody se tyto krystalky vystředí do centra „hlavně“ a tento úzký paprsek dokáže prorážet zdi. Po průniku stěnou se voda rozstříkne a vytvoří v místnosti aerosol, který učinně hasí vše uvnitř až do vzdálenosti sedm metrů od otvoru.


Při řezání zdí nebo kovových stěn se do vody v Cobře přidávají krystalky oxidu železitého jako abrazivum

Tento způsob hašení má obrovský význam pro bezpečnost, protože dokáže zabránit jevu, kterému se v angličtině říká „backdraft“. Představte si, že od závady na elektrickém zařízení vzplane uzavřený byt. Oheň sice spálí všechno uvnitř, ale také spotřebuje většinu vzduchu v bytě a do značné míry se sám zadusí. Když však přijedou hasiči a vniknou dovnitř, nažene se do bytu čerstvý vzduch a oheň opět velice prudce vzplane. Je to velmi nebezpečné a právě něčemu takovému dokáže Cobra zabránit – díky ní totiž hasiči ani nemusí do objektu vstupovat.

Ve švédsku byla Cobra původně sestrojena kvůli lodním haváriím. Proto se k ní dodává i zvláštní příslušenství – ozubený rám, který se připevní k trupu lodi a nasadí se na něj hlaveň s tryskou. Ta opíše po rámu elipsu a vyřízne do pláště lodi otvor, kterým se mohou evakuovat lidé, uzavření například v převráceném trajektu.


Vpravo je rám, používaný spolu s Cobrou pro zachraňování lidí například z převrácených lodí

Druhým příslušenstvím, které patří ke Cobře, je nástavec pro přečerpávání. „Pokud máme třeba převrácenou cisternu s benzinem, který je třeba přečerpat, nemůžeme použít rozbrus, protože by od něj létaly jiskry a ještě by to celé mohlo vybouchnout,“ vysvětlují mi hasiči. „Proto se k cisterně dá přilepit tento nástavec, uvnitř kterého Cobra proudem vody vyřízne otvor. Když se potom k nástavci připojí hadice, celý obsah cisterny můžeme bez nebezpečí přečerpat.“


S pomocí tohoto adaptéru se dá bez nebezpečí přečerpat benzin nebo jiná nebezpečná látka z převržené cisterny - její stěnu řeže voda a tak neodlétavají žádné jiskry