High-tech dílen FabLab je na světě více než tisíc, nově otevřená FabLab Brno je v České republice první. Koncept fablabů (fablab = fabrication laboratory = výrobní laboratoř) vznikl v roce 2001 na Massachusettském technologickém institutu s cílem zpřístupnit běžně nedostupné vybavení a znalosti jeho obsluhy všem, kteří mají intelektuální potenciál pro jeho využití. Do původně univerzitní sítě se postupně začaly přidávat i další dílny, které splnily daná kritéria například z hlediska dostupného vybavení, sdílení know-how a postupů či zpřístupnění veřejnosti.
Zájemci o využití dílny mohou přijít na takzvanou FabLab Tour, kde je vedoucí dílny provedou jednotlivými pracovišti a vysvětlí, co se jak používá. Zaškolení na jednotlivých strojích (zejména na 3D tiskárnách, laserové řezačce a CNC fréze) probíhá i v „otevřených hodinách“ třikrát týdně. Uživatel se ke strojům přihlašuje čipovou kartou, takže pokud na obsluhu daného stroje nebyl vyškolen, ke stroji se nepřihlásí.
Fotogalerie |
Na výběr jsou tři tarify předplatného. Za 149 korun měsíčně můžete přijít kdykoli v otevřených hodinách, za 499 korun měsíčně můžete ve FabLabu strávit jeden den v týdnu a to celých 24 hodin. A za 999 korun měsíčně získáte zcela neomezený přístup 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Materiál k tvorbě si buď přinesete vlastní (pokud je v seznamu povolených materiálů), nebo jej koupíte přímo v dílně. V případě 3D tisku zaplatíte spotřebovanou délku filamentu. V případě, že budete tisknout na dvouextruderové tiskárně s využitím rozpustného materiálu pro dočasné podpory, můžete je v rozměrném dřezu ihned odmočit.
Dílna zabírá plochu 185 metrů čtverečních a je rozdělena na tři části. První nazývají čistou a jsou v ní čtyři elektrotechnická pracoviště s pájkami, multimetry, zdroji a další výbavou, přičemž jsou zde i nástroje pro výrobu malých desek plošných spojů. K zapůjčení jsou připraveny například i programovatelné sety Adruino a Raspberry Pi.
Druhá místnost je „pološpinavá“ a zde je laserová řezačka, tři jednoextruderové 3D tiskárny, jedna dvouextruderová 3D tiskárna, řezací plotter, termolis a sklad materiálů. Třetí místnost je „špinavá“ a je v ní CNC fréza (se zakázkově vyrobeným bezpečnostním krytem), bruska, vrtačka ... a velká spousta ručního nářadí.
Investorem FabLabu je Jihomoravský kraj, partnerem elektrotechnické dílny je Honeywell.
Kutilských dílen (s různou úrovní vybavení a personálního zajištění) je po republice více, jmenovat můžeme například BrmLab v Praze (patří do komunitní sítě Hackerspace) nebo IndustraLab v Brně. FabLab je však v ČR první, která splňuje MIT stanovená kritéria.