Když stavíte dráhu pro motokros, musíte mít vodováhu v zadku

  13:42aktualizováno  13:42
Stovky kubíků hlíny rozhrabat, urovnat a upěchovat. Všechno připravit s centimetrovou přesností a zvládnout to za 24 hodin. Nejsme na mistrovství světa v bagrování, ale na stavbě dráhy na halový večer motokrosových bláznů - zítřejší Noc gladiátorů.

Pražská O2 arena se ve středu večer rozloučila s kapelou Rammstein, den poté nastupují do práce montéři a stroje. Musí postavit dráhu pro šílence, kteří na krosových motorkách skáčou, létají, metají otočky a piruety a jen výjimečně se dožijí třicítky ve zdraví.

Stavba dráhy pro FMX Gladiator Games 2009Stavba dráhy pro FMX Gladiator Games 2009Stavba dráhy pro FMX Gladiator Games 2009

Hlídaná hlína

Ledovou plochu, na níž je doma hokejová Slavia, chrání termoizolační desky. Dále pak speciální folie, na kterou se pokládají dřevotřískové desky a na ně se rozhrne zemina. Když na šablonách chvíli stojíte, cítíte chlad od nohou; ten led tam opravdu je.

FMX Gladiator Games 2009 - náklaďáky musí navozit téměř tisíc kubíků hlíny

Tatra 815 to má velkými vraty přímo na plochu na centimetry. Nacouvá do haly a vysype hromadu hlíny. Vzápětí na ni hbitě "nastoupí" dva malé pásové smykem řízené nakladače CAT 279C a 297C a začnou ji rozhrnovat. Musí rovnoměrně pokrýt celou plochu, na které budou "gladiátoři" řádit, včetně tří ramp a příjezdové cesty.

"Hlína se rozhrnuje po vrstvách, abychom ji kvalitně zhutnili. To proto, aby se nesesouvala a pevně držela na dopadech," říká Michaela Hanzlíková, křehká blondýnka, mluvčí společnosti Phoenix-Zeppelin, která do Česka dováží stroje značky Caterpillar.

Stavba dráhy pro FMX Gladiator Games 2009 -  pásové nakladače

Hlínu ze zrovna probíhající stavby v sousedství si bohužel pro gladiátorské zápasy vypůjčit nemohou. Tu svou hromadu zeminy používali už loni, pak ji schovali na okraji Prahy pod plachtu a teď s ní tatrovky pendlují zpátky.

"Hlína musí mít specifickou vlhkost, aby se dobře spojovala, nesypala se a naopak to nebylo bláto. Tak trochu připomíná hrnčířskou hlínu," říká Pavel Černý, předvaděč a školitel Caterpillaru.

Podle toho, jakou vrstvu pokládají, si strojníci - jak se řidičům těžkých strojů  říká - volí, která hlína se má navážet. Zda jemnější, nebo hrubší.

"Malé" pásové nakladače kmitají chvíli bok po boku, pak zase každý na své hromadě. Vykroužit a správně "udusat" speciálně vytvarované klopené zatáčky, ze kterých se jezdci rozjíždějí před skokem, není nic lehkého.

Nejvíc se šéf tohoto "koncertu strojů" Pavel Černý a jeho parťáci zlobí, když tatrovky jezdí moc zřídka. Budeme tu asi celou noc," říká ve čtvrtek odpoledne. Skluz mají i proto, že se po Rammsteinech uklízelo déle, než bylo plánováno. "Stavba dráhy je rozplánována do detailů téměř na jednotlivé minuty," vysvětluje.

"Dráha musí být připravena s dostatečným předstihem, aby jezdci mohli v O2 areně zahájit trénink před sobotním vystoupením," doplňuje Černý.

FMX Gladiator Games 2009 - v zákulisí už se chystají motorky

Místo zadku vodováha

Za joysticky sedí v malých kabinách pásových nakladačů ti nejlepší z nejlepších, "VIP strojníci". Ovládají tyhle pětitunové drobečky s centimetrovou přesností. Najíždí si až do krajů, nebojí se zprudka vyjet na fůru zeminy a na centimetr přesně uhlazují povrch. "Dobrý strojník má v zadku vodováhu," říká s nadsázkou Černý.

Pracoviště řidiče - strojníka pásového nakladače

Pracoviště řidiče - strojníka pásového nakladače

"Musí cítit v rukou a v zadku usazeném v polstrované odpružené sedačce pohyb a naklonění stroje i to, co se přesně děje s lopatou. V průběhu prací se mezi těžkou technikou motají shrbené postavy v rukavicích a se zelenými pytli. Vybírají větve, prkna a další nepořádek, kterým je zemina "zaneřáděna".

FMX Gladiator Games 2009 - kolový nakladač CAT 938H

FMX Gladiator Games 2009 - kolový nakladač CAT 938H

Až celý cirkus v sobotu večer skončí, nastoupí na plochu velký kolový nakladač CAT 938H a bude zeminu zpátky shrnovat a nakládat do tatrovek. Musí být rychlý, aby bylo vše hotové v neděli dopoledne, a přitom dávat velký pozor. Kdyby lopatou prorazil některou z desek, poškodil by led. A škody by se pak počítaly na miliony.

noc gladiátorů

Pražská O2 arena přivítá 10. ročník MTV FMX Gladiator Games 2009 v sobotu 28. listopadu. Nejodvážnější akrobatické kousky tam předvedou největší hvězdy freestyle motocrossu.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Člověk zatím zvítězil, umělá inteligence však v debatní soutěži překvapila

Project Debater

Vyhraje v debatě nad náhodně vybraným tématem člověk, nebo umělá inteligence? Tato otázka visela ve vzduchu v předvečer...

Sbohem Bratislavo! Skončila nejstarší linka Českých aerolinií

Nádherný pohled na zem i oblohu při západu Slunce přes roztočenou šestilistou...

V pátek 11. ledna 2019 vypravily České aerolinie avizovaný poslední let na lince Praha – Bratislava – Košice a zpět. Na...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

Také po kousnutí vypadá jako normální burger.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Najdete na iDNES.cz