Bezpečná likvidace azbestové zátěže

Bezpečná likvidace azbestové zátěže - Práce při odstranění azbestové zátěže | foto: Jiří Šulc

Jak se likviduje materiál, který je zákeřnější než terorista

  • 127
Azbest neboli osinek. Ještě před 30 lety zázračný materiál. Dnes zákeřná hrozba, která zabíjí a věnuje se jí i EU. Podívejte se, jak se bezpečně odstraňuje azbestová zátěž, která může být i někde blízko vás.

Zhruba před třiceti lety se hodně používal v celé Evropě pro své příznivé tepelné a mechanické vlastnosti. Ve stavebnictví byl azbest považován za materiál budoucnosti. Když mi bylo patnáct, tak mi otec, který stavěl dům svépomocí, hrdě ukazoval azbestovou šňůru pro utěsnění kouřovodu. Prý není nic lepšího. Intuitivně se mi nelíbila. Byla pichlavá, proto se musela držet v rukavicích, a nějak se z ní prášilo. A to jsem neměl samozřejmě ani tušení, že mě může i zabít. Azbest totiž způsobuje smrtící rakovinu - viz rámeček.

 Jak se omezovalo používání azbestu

Česká republika zařadila azbest mezi prokázané karcinogeny pro člověka v r. 1984 (Směrnice MZ ČR – hlavního hygienika č. 64/1984 Sb.). Používání azbestových výrobků bylo omezeno pouze na případy, kdy nelze užít jiných materiálů. Byla zakázána aplikace azbestu nástřikem.

Od roku 1997 již nebyla povolována výroba azbestových materiálů, takže v nově stavěných budovách by se již azbest neměl vyskytovat. Azbestu se věnuje mnoho dalších zákonů a vyhlášek.

Pro srovnání, v Japonsku byl vydán celkový zákaz používání azbestu v roce 2002; v USA se odškodňují oběti azbestu na vládní i nevládní úrovni asi 30 let, zákon o zákazu používání azbestu je v kongresu, proti se staví prezident G. W. Bush.

Azbest všude kolem nás

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Azbest nejčastěji najdete jako součást tzv. boletického panelu (levá fotografie) či v bytových jádrech (pravá fotografie), kde se hojně využíval pro vzduchotechniku nebo jako nehořlavý podklad pro elektroinstalaci. Dále se z něj vyráběl eternit (střešní krytina, kterou naleznete na každé druhé zahradní chatce), nejedna ubytovna či nákupní středisko či zemědělský objekt má stěny z osinkocementových desek (názvy některých materiálů najdete na konci článku).

Názory na odstraňování azbestové zátěže - vše odstranit, nebo nechat být

Jako první uvedeme zastánce názoru, že materiály obsahující azbest se musí stoprocentně odstranit. Tvrdí, že se z výrobků obsahujících osinek uvolňují neustále azbestová vlákna, která ohrožují okolí. Tvrdí, že existuje riziko onemocnění.
Proti nim stojí argumenty oponentů. Při odstraňování azbestové zátěže (zejména je-li prováděna neodborně) se uvolní tolik toxických vláken, že je mnohem pragmatičtější ponechat materiály obsahující osinek na místě. Během běžné amortizace se uvolní mnohem méně nebezpečných vláken. Platí ovšem velmi důležité pravidlo, a to, že materiály obsahující osinek se nesmí mechanicky upravovat nebo narušit sebemenšími stavebními úpravami (bourání, vrtání, broušení, tlakové čištění vodou).
Na čem se obě skupiny shodnou, je fakt, že při rekonstrukcích se azbestová zátěž musí odstranit odborně tak, aby se do okolí nedostala azbestová vlákna. Také nesmí být ohroženo zdraví pracovníků, kteří provádějí tyto práce.

Jak probíhá odstranění hrozby, která je zákeřnější než teroristé

V těchto dnech probíhá odstranění azbestu z pláště budovy Generálního ředitelství cel v Praze na Pankráci, a to za plného provozu budovy bez ohrožení zdraví pracovníků. "V mnoha budovách se odstraňuje azbest bohužel neodborně. Výsledkem je pak ohrožení zdraví lidí," říká Ing. Jiří Šulc ze společnosti Skanska CZ, a.s.. "Děje se tak ze dvou příčin. První je všeobecná neznalost problematiky azbestové zátěže u veřejnosti. Mnohem horší je však záměrné ohrožování azbestem z ekonomických důvodů. Náklady v řádu statisíců (neodborné odstranění azbestu) se totiž zvýší řádově na miliony při bezpečném odstranění. Také se prodlouží doba prací," dodává  Šulc.

Nejprve se provede průzkum výskytu azbestu v budově

V ČR je povinný průzkum výskytu osinku v budově při provádění rekonstrukce nebo demolice. Zákonem je nařízen také průzkum výskytu azbestu ve školách. Inspekce na výskyt azbestu provádí akreditované laboratoře. Výstupem je stupeň naléhavosti sanace se stupnicí od jedné do tří. Jednička znamená nutnost bezodkladné sanace (začít se musí do tří let od zjištění), trojka znamená, že objekt je v klidu a vyžaduje "jen" dlouhodobé sledování.

V případě budovy Generálního ředitelství cel v Praze 4 jde hlavně o odstranění azbestocementových desek, které jsou součástí boletického panelu.

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Ve své době byly in budovy z oceli a skla. Řešením před 30 lety byl například boletický panel. Z vnějšku je tvořen sklem, dále následuje deska buďto cementořísková, nebo požárně odolná osinkocementová. Pro tepelnou izolaci sloužila z dnešního pohledu nedostatečná vrstva minerální vlny a uvnitř budovy je opět cementořísková či osinkocementová deska. Plášť takové budovy byl ve své době považován za lehký.

Následuje vytvoření hermeticky uzavřeného pásma

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Kolem místa budoucích rekonstrukčních prací se postaví takzvané kontrolované pásmo. To je hermeticky těsné, tak aby při odstraňování azbestové zátěže uvnitř tohoto pásma nedocházelo k únikům nebezpečných vláken do okolního prostředí.

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Kontrolované pásmo se vybuduje z desek a zpevněné plastové fólie. Těsnost zajistí montážní pěna a samolepicí páska.

Hermetičnost kontrolovaného pásma se kontroluje kouřovou zkouškou, při které se utěsněný prostor napustí umělým kouřem a sleduje se účinnost provedených prací. Vše je označeno bezpečnostními tabulkami.

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Při provádění prací musí být v kontrolovaném pásmu po celou dobu podtlak, který zajišťují výkonné odsávače vybavené hepafiltry pro odfiltrování i těch nejmenších azbestových vláken.

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Při pohledu z vnějšku budovy vidíte na konstrukci přisáté plachty. Přisátí je patrné i v silném větru. Pro vaši představu, vnější část kontrolovaného pásma je obrovská plachta řádově v desetitisících m2. Již při relativně slabém větru na ni působí tlaková síla přepočtená na hmotnost řádově v desítkách tun. Konstrukce kontrolovaného pásma na této výškové budově přestála bez úhony i nedávnou "návštěvu" orkánu Kyrill.

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Do kontrolovaného pásma se dostanete pouze přes speciálně vybudované propusti. Materiálová propust slouží k bezpečnému transportu materiálu a techniky dovnitř i ven z kontrolovaného pásma. Personální propust je důmyslným systémem pro pohyb pracovníků. Každý, kdo vstupuje do kontrolovaného pásma, se musí v této propusti převléknout do speciálních ochranných komponentů, které zajistí jeho bezpečný pobyt uvnitř pásma. Při výstupu pak pracovník v personální propusti zlikviduje ochranný jednorázový oděv, projde dekontaminační sprchou a opět se převlékne do "civilu“.

Práce na odstranění azbestové zátěže

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Práci vykonává stálá parta pracovníků v ochranných oděvech. Lidé jsou sehraní a odstranění proběhne v minimálním čase při maximální bezpečnosti. Pro dýchání se používá hepafiltr, který odstraňuje i azbestová mikrovlákna.

Azbestová zátěž se odstraňuje s nejvyšší opatrností bez použití běžné mechanizace, aby koncentrace vláken v prostředí kontrolovaného pásma byla co nejnižší. Po ukončení prací je třeba prostor vysát za pomoci výkonných průmyslových vysavačů, osazených rovněž hepafiltry. Úspěšnost sanačních prací se ověřuje systémem kontrolních měření nezávislou akreditovanou laboratoří, která pak vydá doklad o úspěšnosti nebo neúspěšnosti vykonané práce. Až na základě těchto měření lze pak celý systém ochranného pásma zrušit.
"Žádní chlapi v Česku neumí uklízet lépe než naše parta" říká zcela vážně, ale také pro pobavení J. Šulc .

Odvoz suti obsahující azbest

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Odstraněná suť se na staveništi shromažďuje ve speciálních obalech, které mají anglické označení Big Bag. "Azbest je pak nejčastěji odvážen na skládku nebezpečného odpadu," říká odborník na odpady Roman Cakl ze společnosti Ecotrend, s.r.o. "Nebezpečný odpad se shromažďuje v nádobách mimo jiné označených grafickým symbolem nebezpečnosti, které zajistí, že se azbest nepromíchá s jinými druhy odpadu. Kontejnery musí být zabezpečeny proti krádeži a zneužití. Pochopitelně je také nutná ochrana před povětrnostními vlivy, aby se zdraví škodlivá vlákna nemohla dostat do okolí," dodává Cakl.

Po odstranění azbestu se pokračuje běžnou technologií

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Pohled do míst s odstraněným boletickým panelem. V dalších stavebních pracích se pokračuje dnes běžnými technologiemi a materiály.

Bezpečná likvidace azbestové zátěže Bezpečná likvidace azbestové zátěže
Starý a nový plášť Generálního ředitelství cel se liší nejen esteticky, ale i tepelně izolačními vlastnostmi. A hlavně, při vrtání, např. pro počítačovou síť, se již neuvolní nebezpečná azbestová vlákna.

Co způsobuje azbest 
Nemoci způsobené azbestovými vlákny mají "inkubační dobu" 10 až 40 let.  Bohužel symptomy se podobají běžným chorobám, a jsou tedy obtížně odlišitelné. Navíc končí smrtí. Srovnání se zákeřností teroristy je tedy na místě.
Laicky lze říct, že takzvaná azbestóza je zejména rakovina způsobená azbestovými vlákny. Při vdechnutí se azbestová mikrovlákna zapichují do plicních sklípků, kde působí jako karcinogen. Dříve říkali těm, co pracovali s azbestem a poté onemocněli rakovinou plic, že jejich problémy vyplývají z kouření.

Třeba právě teď zrovna někdo ve vašem okolí neodborně manipuluje s osinkem, např. vrtá do něj, čistí ho tlakovou vodou, řeže ho, shazuje ze střechy, odstraňuje boletické panely apod. a vás za několik let mohou potkat obdobné zdravotní problémy.

V čem najdete azbest

Ještě před třiceti lety se používal osinek jako zázračný materiál všude, kde to šlo. Pro představu - několik nejznámějších využití azbestu. Osinkocementové potrubí, eternit jako oblíbená střešní krytina, tepelné, zvukové a požární izolace, brzdové destičky, azbestové těsnicí šňůry nebo součást boletického panelu (nákupní střediska, administrativní budovy, školy, školky, požární stanice atp.). Z azbestu se dokonce vyráběly osobní ochranné pomůcky. Dnes je práce s azbestem zakázána zákoníkem práce (platí ovšem několik výjimek, např. pro výzkum nebo pro jeho likvidaci).

Názvy azbestocemetových desek používaných ve stavebnictví:

Eternit; Ezalit A; Ezalit B; Dupronit; Unicel; IDK 30; Cemboplast; Izomin; Aprobit 200; HORP; Azbestocementová deska rozvinutá, lisovaná a nelisovaná; Lignát; Lignopal; Unicel; Cembalit

Stříkaný azbestový materiál

Limpet -protipožární nástřik; Pyrotherm - stříkaná omítka 


Obvodové pláště budov

Bios; OD - 011; OD - 001 A (obvodový panel boletický); Kovoplastický plášť obvodový; CHANOS; Bdp; Isodit; Panel AC - PS; Stross fasáda; Sidalvar Feal VAR M 3

PS. Při psaní se mi honila v hlavě myšlenka - o jakém zázračném moderním materiálu se bude psát podobně za 30 let?