Distribuce hudby přes internet nabírá v GB i USA na obrátkách

Trh distribuce hudebních souborů přes síť internet je nyní na vzestupu. Dokládají to nejnovější čísla o prodeji přes službu OD2, která za první čtvrtletí prodala milion skladeb. Stále více se tak začíná uplatňovat placený model, aniž by bylo nutné porušovat autorská práva.
Podnik OD2 je z Británie a počet stažených souborů za první čtvrtletí představuje proti čtvrtému čtvrtletí loni nárůst zhruba o 100 procent. Proti loňskému prvnímu čtvrtletí už se ale prodej zvýšil na desetinásobek, což je růst o 900 procent. Tak rychle v současné době žádné jiné odvětví nikde na světě neroste.
OD2 svou službu pro stahování hudebních souborů poskytuje na základě licence internetovým partnerům, včetně například on-line obchodu HMV či poskytovali internetových služeb Tiscali. OD2 je v Evropě považována za nejspolehlivější indikátor trhu ke stahování digitálních souborů, píše agentura Reuters.
Přestože růst za poslední rok je impozantní, neznamená to, že je také absolutně nejvyšší. Rychleji tento segment trhu roste ve Spojených státech, které jsou v této oblasti považovány za mnohem vyspělejší. Služba iTunes za necelý rok od zahájení činnosti prodala uživatelům v Americe kolem 50 milionů písní z internetu. iTunes patří firmě Apple Computer.
Do prodeje hudby přes internet vkládají naděje hlavně velké nahrávací firmy, kterým klesá prodej hudebních nosičů v kamenných obchodech. Firmy to zdůvodňují stahováním hudby načerno, a proto v řadě zemí rozesílají obsílky a snaží se o trestní stíhání osob, které si tímto způsobem hudbu obstarávají.
Hudební průmysl je "na lovu" pirátů už od loňska, v poslední době ale své tažení zintenzivňuje. Po dalších žalobách v USA byl tento týden oznámen stejný krok i v Evropě a Kanadě. Soudy žádost nahrávacích firem o spolupráci ale většinou zamítají a firmám tak nezbývá, než si piráty pochytat jinak.
K nelegálnímu stahování hudebních souborů se většinou užívají servery Kazaa nebo WinMX, existuje jich ale více. V minulosti byl mezi nimi i Napster, který toto odvětví proslavil. Ten ale tlaku nahrávacích firem podlehl a musel ukončit činnost. Jeho majitelem je dnes americká společnost Roxio, která přes něj nabízí hudbu už za peníze.
Majitelé služby OD2 měli za první letošní čtvrtletí z prodeje hudby asi jeden milion liber (zhruba 50 milionů Kč). Tyto peníze získali z části za prodej, z části za poskytování licence.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

Hudba na internetu? Dostupnější, ale stále neatraktivní 

Hudbu vyléčí nízké ceny, internet a hon na plagiátory

Universal přichystal pro Evropu 20 TB muziky

Apple iTunes pro Windows: mnoho neočekávejte

Hudbu na internetu teď může vydávat každý: Je tu Bombaj

Moby: Jsem rád, že existoval Napster

Nový Napster dostanou uživatelé do Vánoc, za dárek však zaplatí

Prezidentka sítě KaZaa tvrdí: Pro zábavní průmysl jsme to nejlepší

DOPLNĚNO: Povolí soud P2P sítě? Kazaa versus justice v přímém přenosu

Zamyšlení: Universal prodává hudbu v MP3 za 99 centů. Je to hodně nebo málo?

Prodej CD celosvětově poklesl o pět procent. Na vině je prý internet.