Alespoň podle představy Fraunhoferova Institutu, který v mnichovské Allianz Aréně představoval hlavní myšlenky svého systému JogmoPro. Ten by měl pomoci rozhodčím při zápasech, trenérům při trénincích a také divákům na stadionu i doma u televizoru.
Základní komponentou JogmoPro je systém radiofrekvenčního sledování pohybu objektů RedFIR. Zde jsou boty hráčů a míč vybaveny senzory, které systému pomohou velmi přesně určit polohu hráče/míče na hřišti, rychlost, zrychlení a směr pohybu. K systému půjde připojit kamerový modul s dvanácti objektivy, které budou ve velmi vysokém rozlišení snímat celé hřiště.
Spolu s informacemi z RedFIR dokáže systém divákovi nabídnout „pohled kamery“ sledující vybraného hráče. Tyto virtuální pohledy budou renderovány z celkového pohledu „superkamery“ právě podle jeho pozice a pohybu.
JagmoPro by v rámci spolupráce se společností SAP mělo nabídnou i některá data z databáze aplikace SAP Sports One. Divák se tak u každého hráče bude moci podívat na statistiky odehraných zápasů, vstřelených branek, neproměněných šancí, průměrnou i maximální rychlost pohybu hráče i vystřeleného míče, nebo doby držení míče.
Hráč by měl mít také speciální senzorické tričko, které bude systému předávat podrobné biometrické údaje, například tepovou frekvenci. Tyto údaje však budou nejspíše dostupné jen trenérům, kterým spolu s dalšími údaji pomohou v sestavení individuálního tréninkového plánu.
Automatická analýza dění na hřišti
Z podobného ranku je i speciální kamerový systém, který Panasonic představil před dvěma lety. Čtveřice FullHD kamer namontovaných na společném „stativu“ nabízí zorné pole až 160°.
Čtyři FullHD kamery Panasonic automaticky vytvoří záběr na celé hřiště s poměrem stran 64:9.
Systém je přenosný, po zapnutí řídícího počítače se automaticky zkalibruje tak, aby snímal celou plochu hřiště a softwarově spojí obrazy všech kamer do jednoho bezešvého, superširokého obrazu s poměrem stran 64:9. Ideálním zobrazovačem jsou čtyři širokoúhlé televizory postavené vedle sebe.
Na Sports&Entertainment fóru jsme viděli první kousek aplikace, kterou Panasonic se společností SAP vyvíjí. Tím kouskem je rozpoznávání a sledování hráčů, rozhodčích a míče v reálném čase pouze na základě vizuálního vstupu z kamer. To by mělo pomoci při trénincích, ale i při zápasech, kde je v současnosti osazení hráčů a jejich náčiní senzory zakázané. Z takovéhoto záznamu (a vytěžených dat) navíc budou zcela zřejmé případné přestupky, fauly, nebo doteky s míčem.
Další fází vývoje má být automatická analýza dat v reálném čase. Systém má sám rozpoznat a zaindexovat důležité události, jako jsou góly, trestné kopy, žluté a červené karty, rychlosti hráčů, doby držení míče... a další informace, které mohou divákům obohatit vnímání zápasů a především mohou být využívány trenéry v aplikacích, jako je Performance Insights. Potřebná data dnes musí SAP kupovat od poskytovatelů obsahu, jako je Opta, ProZone nebo SportSec, které jsou k dispozici až po dohrání zápasu. Takto by byla data dostupná v reálném čase již v průběhu zápasů.
Nástroj Performance Insights byl použit při tréninku vítězného německého týmu při fotbalovém mistrovství světa v Brazílii a jako první na světě jej bude používat i tým české hokejové reprezentace (doufáme, že se stejným výsledkem). Nyní se stal jednou z komponent nového nástroje SAP SportsOne.