Ovládají jej z Ostravy a vytápí finské město. Datacentrum Tieto

aktualizováno 
Espoo (Od zpravodaje Technet.cz) - Býval to sklad piva a proudily k němu stovky kamionů. Dnes ve stejné budově sedí čtyři operátoři a veškerý provoz probíhá v optických kabelech pod povrchem země. Podívali jsme se do datacentra, které je řízeno z Ostravy a vytápí finské město Espoo.

Místnost s výměníky, odkud proudí ohřátá voda do teplárny. | foto: Tieto

Na silnici v lese je minimální provoz a i parkoviště zeje prázdnotou. Kdo by čekal alespoň logo na fasádě budovy, byl by zklamán. I to je, mimo dvojitého plotu, kamerového systému, plechových dveří, čipových karet a biometrických snímačů součástí ochrany - adresu datacentra nikde nenajdete a ani my ji nesmíme přiblížit. Také jsme nesměli fotografovat ani natáčet, proto nestandardně nabízíme jen snímky poskytnuté Tietem.

Jsme nedaleko finského města Espoo, kde společnost Tieto jeden ze starých a kapacitně nevyhovujících skladů piva proměnila v moderní datacentrum. Z venku upoutá zejména tím, že je tiché - zcela totiž chybí jinak obvyklé klimatizační jednotky, které odvádějí teplo vyzářené elektronikou serverů a síťových prvků.

Ve jménu úspor i ekologie

Chlazení v tradičním pojetí vlastně znamená plýtvání. Servery spotřebovávají elektrickou energii, jejíž část se proměňuje ve ztrátové teplo. To se pomocí chladícího systému odvádí pryč, přičemž zpravidla končí ve chladících jednotkách, odkud je v podobě horkého vzduchu vyzářeno do okolí.

Tieto
Tieto

Pod místnostmi se servery si užili zejména instalatéři, ke každému racku se servery vede jedna odbočka z okruhu.

Espoo patří k nové generaci datacenter, ve kterých je toto ztrátové teplo dále smysluplně využíváno. Servery zde také ovívá vzduch, avšak ohřáté chladicí médium míří do výměníku, kde ohřívá vodu v okruhu, který vede do teplárny (a z teplárny) společnosti Fortum ve městě Espoo.

Do datacentra tak míří chladicí médium o teplotě 6°C a odchází ohřáté na 17°C. Ve výměníku předává tepelnou energii vodě v okruhu teplárny, přičemž ta příchozí má teplotu kolem 54 °C a odchozí 60°C.

Zejména v chladnějších měsících (a těch ve Finsku není málo) tak pomáhá přihřívat vodu pro vytápění - datacentrem odevzdaná energie dokáže vyhřát zhruba 650 domácností, po dokončení dalších serveroven to bude až 1 500 domů. Mimo tepla ztraceného ve výměnících je tak odpadní teplo serverů (a tedy adekvátní část elektrické energie) ekologicky a ekonomicky využita. Díky tomu má datacentrum v Espoo hodnotu PUE (Power Usage Efectivness) 1.2 - 1.3, čím se řadí mezi nejefektivnější datacentra světa.

V případě, že by se na (dvojitém) propojení s teplárnou něco poškodilo, má datacentrum ještě záložní chladicí řešení - obří vodní nádrž vedle budovy.

Na povel z Ostravy

V datacentru s podlahovou plochou přes 9 000 metrů² a obsazením 20 000 fyzických serverů jsou čtyři lidé, kteří zajišťují fyzický provoz datacentra - montují nové servery, mění dosluhující harddisky, starají se o kabeláž. Vyřešit také musí případné mimořádné události fyzické povahy.

Přímo v budově je také oddělení pro likvidaci pevných disků. Ty po vyřazení ze služby končí v drtičce, která je nařeže na maličké úlomky.

Tieto

Disk je po vyjmutí z úložiště vymontován z rámečku a rozdrcen. Vzniklá drť poté míří ke zpracovateli surovin k recyklaci. Klientům tak mohou garantovat, že se k jejich datům nikdo nedostane.

V datacentru používají disky všech výrobců, stejně jako v jiných serverovnách se nespoléhají jen na jednoho výrobce a ucelené série disků - případná výrobní vada by mohla mít fatální následky. Stále častěji jsou používána i SSD úložiště, ta se likvidují zcela stejným způsobem.

Všechno ostatní, včetně instalací a konfigurací všech systémů, lze vyřídit pomocí vzdálených přístupů k jednotlivým serverům, cloudovým clusterům a síťovým prvkům. Lokální zajímavostí pak je, že se o správu tohoto datacentra stará zejména česká pobočka společnosti Tieto, sídlící v Ostravě.

O údržbu dieselagregátů, záložních setrvačníkových zdrojů a chlazení se starají prověření zaměstnanci externích firem.

Tieto

Dieselagregát s generátorem / elektromotorem a pětitunovým setrvačníkem.

V rámci ekologičnosti nejsou k dispozici žádné bateriové zdroje, ale pětitunový setrvačník, který neustále rotuje. V případě výpadku se z elektromotoru stane generátor a energie dodávaná setrvačníkem překlene několik sekund, které jsou potřeba pro nastartování dieselových motorů, které poté zajistí dlouhodobější pohon generátorů.

Aktuální spotřeba se pohybuje mezi 1.2 a 1.4 MW, po dostavbě se zvýší na zhruba 4 MW. Při plném využití celé budovy datacentra se předpokládá s odběrem až 15 MW.

Datacentrum je optickými kabely připojené ke všem významných finským poskytovatelům konektivity, vlastními linkami Tieta je propojené s dalšími datacentry ve Finsku a přímé spojení má i do dalšího datacentra Tieta ve Švédsku.

Trend

Využití ztrátového tepla je zatím spíše výjimečné, ale v budoucnosti se nejspíše stane trendem. Zajímavé řešení staví v Česku společnost Wedos, odpadním teplem bude vyhřívat venkovní bazén veřejného koupaliště.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Smrt na Sibiři, euforie v Čechách. Co se dělo po 28. říjnu 1918

Lidé upevňují českou vlajku na kopí sochy sv. Václava na Václavském náměstí....

Český Národní výbor 28. října poměrně hladce přebral moc v Praze, ale povědomí o tom se ovšem šířilo jen pomalu....

Tam je nikdo neznal. Jak George Harrison pustil horníkům v USA hit Beatles

Kompletní vybavení studia stanice WFRX. Na stěně nápis z původní budovy ve West...

Do hornického městečka přijel jako obyčejný neznámý mladík. Doma v Británii už však po něm šílely davy. Přivezl s sebou...

Člověk zatím zvítězil, umělá inteligence však v debatní soutěži překvapila

Project Debater

Vyhraje v debatě nad náhodně vybraným tématem člověk, nebo umělá inteligence? Tato otázka visela ve vzduchu v předvečer...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz