Technet radí, co na poslední chvíli koupit k Vánocům

Část 4/5

Dárky podle HonzyNěco do sprchy a internet všude

Letos jsem vybral především drobnosti, které lze i v takto pokročilou předvánoční dobu poměrně pohodlně sehnat i v kamenných obchodech.

Internet po drátě i tam, kam dráty nevedou

Tenhle dárek už jsem si popravdě domů pořídil, protože jsem ho potřeboval. TP-Link Gigabit Powerline TL-WPA8630 je dvojice zásuvek, které vám přenese internet z routeru kamkoliv po bytě nebo domě přes elektrické rozvody. Hodí se to zejména tam, kam už nedosáhne původní wi-fi síť nebo třeba na místě, kde potřebujete rychlý internet přes kabel (například u televize kvůli Netflixu nebo streamování 4K videí z YouTube).

TP Link AV1200

TP Link AV1200

Instalace je naprosto jednoduchá. Základní zásuvku připojíte někde poblíž routeru a připojíte jí k němu ethernetovým kabelem. Druhou umístíte kamkoliv je libo. Máme vyzkoušeno, že „signál“ projde i ze starého rozvodu do nového. Záleží však vždy na konkrétním zapojení. Výrobce například uvádí, že adaptér by neměl být zapojený za rozdvojkou, apod. Dosah by měl být alespoň podle návodu 300 metrů elektrického vedení.

TP Link AV1200

Oba adaptéry se spárují, což poznáte podle svítící zelené kontrolky. Trvá to několik (až) desítek sekund. Konkrétně u modelu AV1200 je k dispozici dvoupásmová 802.11ac wi-fi s rychlostí 867 Mbit/s v šířce pásma 5GHz a 300 Mbit/s v šířce pásma 2,4GHz. Samozřejmostí je možnost klonování stávající wi-fi (zkopíruje SSID i heslo, takže mobilní zařízení se plynule přepojí) pro prodloužení dosahu. Cena 3 990 Kč.

K mání je i levnější verze téhož, ale bez wi-fi. Základní dvojici Powerline pořídíte už za cenu kolem 800 Kč i v kamenném obchodě.

Hudba ve sprše

Přiznávám, že tohle už je rozmařilost, ale já mám hudbu a poslední dobou hlavně mluvené slovo opravdu rád. V koupelně mi tedy možnost poslouchat rozhlasové hry chyběla. Reproduktor Logitech UE Roll 2 této nedostatek odstranil. Je to reprobednička ve tvaru disku s gumovou přezkou. Díky ní lze uchytit na jakoukoliv tenčí trubku, rám kola nebo ji zavěsit například vodovodní baterii. Roll je vodotěsný, takže mu vůbec nevadí, když na něj pustíte vodu. V balení dokonce najdete nafukovací kruh, na který můžete repráček položit, aby vedle vás plaval v bazénu nebo ve vaně.

Přenosný voděodolný bluetooth reproduktor UE Roll 2
Přenosný voděodolný bluetooth reproduktor UE Roll 2
Přenosný voděodolný bluetooth reproduktor UE Roll 2

Roll 2 jednoduše spárujete s mobilem přes Bluetooth a ovládat jej lze i přes speciální aplikaci (Android, iOS). Ta umí reprák i na dálku zapnout, ukazuje, kolik zbývá baterie a hlavně, pokud si koupíte dvě bedýnky, umí je spárovat tak, že budou hrát stereo. V nabídce lze nastavit ekvalizační úpravy zvuku a díky budík. Jedinou nevýhodou tohoto modelu je fakt, že jej nelze použít jako hlasité handsfree pro telefonování. Bedýnky nemají mikrofon.

Zvuk je na takto malé zařízení nezvykle výrazný a hutný. I basů se dočkáte, i když logicky nepříliš hlubokých. Projev není zastřený (jak to často u podobných reprobeden bývá) a vůbec je překvapivě věrný. Výdrž akumulátoru je v reálu velmi slušných devět hodin.

4K rozlišení

V článku o dárcích, které ještě pod stromeček nepatří, najdete i zmínku o 4K a vězte, že je opravdu mnoho důvodů, proč zrovna nákup zařízení na sledování 4K nechat na později. Každopádně, pokud patříte mezi fanoušky nových technologií a ultra HD rozlišení zvlášť, letos máte první příležitost si domu skutečně funkční sestavu přístrojů Ultra HD pořídit.

Ultra HD přehrávač Panasonic DMP-UB900

Ultra HD přehrávač Panasonic DMP-UB900

Základem je samozřejmě 4K televize. Jednu z nejlepších odLG jsme testovali zde. 4K obsahu není mnoho. Obstojnou nabídku má Netflix, něco najdete na YouTube. Další možností je nový formát fyzických nosičů Blu-ray s označením 4K. Jedním z nejnašlapanějších modelů na trhu je aktuálně Blu-ray přehrávač Panasonic DMP-UB900. Zvládne samozřejmě i 3D a Full HD, má certifikaci THX, HDR (vysoký dynamický kontrast), přehraje i video soubory v kontejneru MKV, hudební MP3 i FLAC, audio CD, atd. K síti se připojí i bezdrátově, díky DLNA přehrávač uvidí a přehraje i soubory nasdílené ve vaší domácí síti. Najdete v něm i několik webových aplikací. Tou asi nejužitečnější je Netflix (4K), případně YouTube.

IPTV

V době Netflixu, Amazonu Prime a dalších VOD služeb to možná už pro někoho nedává smysl, ale s příchodem nahrávacích služeb, možností přehrávání na mobilu či PC a s razantním rozšířením nabídek o HD programy, jsou pro mě T-Mobile TV nebo O2TV vhodnou volbou jak sledovat to, co chci. Oceňuji především dokumentární stanice a programy s nezávislými, klubovými a evropskými filmy. Proto bych volil nabídku, kde jsou kanály jako Doku CS, Film Europe (HD), Festival (HD), HBO kanály, Mezzo (HD) a další.

IPTV T-Mobile

Jak T-Mobile, tak O2 vám umožní programy nahrávat vybrané programy a zpětně je sledovat až podobu 30 dní. U T-mobilu si nahrajete celkem až pět dní záznamu naráz, O2TV vás nechá zaznamenat tři dny. Bez ohledu na to, můžete v každém okamžiku zpětně přehrát všechno, co se vysílalo na dostupných kanálech. T-Mobile se umí vrátit do historie o 48 hodin, O2 o 50 hodin. Samozřejmě je možné si živé vysílání kdykoliv pozastavit a dále sledovat ze záznamu.

OT TV si od 1.12. může pořídit každý.

Další výhodou je přítomnost originální zvukové stopy (ne vždy tomu tak je), takže když vám nevyhovuje český dabing, stačí přepnout zvuk. Někdy jsou dostupné i titulky. Obě platformy nabízí i řadu doplňkových funkcí a programů jako je třeba DVTV nebo Stream. Zatímco O2TV lze provozovat na čtyřech zařízeních naráz, T-Mobile má o jedno méně. Programová nabídka je podobná a je vždy dobré si aktuálně zkontrolovat, u kterého operátora bude vybraný balíček programů výhodnější. Obě televize už lze spustit i v rámci jiného poskytovatele internetu. To znamená, že při výběru nejste tímto vázáni.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Únosy uprchlíků z ČSR či dvojití agenti. Vyjde nová kniha o špionech

Publicista a spisovatel Karel Pacner v diskuzním pořadu Rozstřel (22. března...

Náš spolupracovník a někdejší redaktor MF DNES Karel Pacner vydal před takřka dvaceti lety čtyřdílnou knihu...

Cukrová vata z plechovky od paštiky? Kutilové se nezastaví před ničím

Pokud jste snad dosud váhali, co se všechno dá například na 3D tiskárně vyrobit...

Podívejte se na první ochutnávku zábavného festivalu nejen pro kutily Maker Faire Prague 2019. Spolu s Technetem a...

Člověk zatím zvítězil, umělá inteligence však v debatní soutěži překvapila

Project Debater

Vyhraje v debatě nad náhodně vybraným tématem člověk, nebo umělá inteligence? Tato otázka visela ve vzduchu v předvečer...

Najdete na iDNES.cz