Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Z Dejvic až do Vegas. Studenti ČVUT s chatbotem bojují o milion dolarů

  15:00
Digitální asistentky v současnosti umí odpovídat na otázky nebo plnit pokyny. Ale co kdyby také zvládly s člověkem vést smysluplnou konverzaci? Studentům z pražského ČVUT se takový program podařilo v rámci soutěže společnosti Amazon zdokonalit a dokonce s ním postoupit do finále.
Přístroj Amazon Echo s digitální asistentkou Alexou

Přístroj Amazon Echo s digitální asistentkou Alexou | foto: Amazon

Vyvinout chatovacího robota neboli chatbota, který se dokáže bavit s uživatelem o nejrůznějších tématech, jako je aktuální dění ve světě, sport, filmy či celebrity. A to co nejdéle. Zhruba takové pokyny předal Amazon dvanácti univerzitám, které loni na podzim vybral ze stovky přihlášených jako účastníky soutěže Amazon Alexa Prize v rámci konference re:INVENT 2017 v Las Vegas.

Mezi školy převážně z USA a věhlasná jména jako Berkeley nebo Princeton se protlačilo i České vysoké učení technické. Už jen účast v soutěži byl úspěch, ale s ním se studenti elektrotechnické fakulty nespokojili.

Amazon je vybavil svým přístrojem Echo, na němž měli robota testovat jako součást digitální asistentky Alexy. Vývoj tak probíhal v angličtině, což pro Čechy představovalo nevýhodu oproti ostatním univerzitám, které ji mají jako rodný jazyk. Pod vedením pedagoga Jana Šedivého, někdejšího šéfa vývoje v Googlu, se pětičlenný tým pustil do práce. Svého chatbota pojmenovali Alquist po postavě z divadelní hry Karla Čapka R.U.R.

Aby Alquista naučili správně odpovídat, reagovat a případně měnit směr konverzace, bylo potřeba umožnit mu hledání faktických informací a vybudovat strukturu dialogu. K tomu jim pomohl přístup do databází s daty o nejrůznějších tématech. „Chatbot při rozhovoru strukturou prochází a tyto informace v ní zakomponovává. Všechny dialogy se ukládají, na jejich základě pak můžeme zlepšovat jednotlivá rozhodnutí,” popisuje týmový lídr doktorand Jan Pichl.

09.května 2017 v 22:44, příspěvek archivován: 26.listopadu 2017 v 20:35

We tested #bots from #AlexaPrize. Try them by "Alexa let's chat". There is a lot of work behind them and a long way in front of all of us. https://t.co/B3ispEHqft

Překážku zpočátku tvořil nedostatek dat, například z už proběhlých konverzací, která by se dala použít a která by minimalizovala ruční práci na dialozích. Studenti se proto museli uchýlit ke kompromisu. „Část chatbota se od začátku naučila z těch dat, část byla řešena tak, že její struktura byla nejprve navržena ručně a až z následně posbíraných dat jsme mohli další modely trénovat automaticky,” říká Pichl.

„Ďábelská“ Alexa

Studenti se při vyvíjení nevyhnuli ani přešlapu, který odhalila kuriózní situace. K ukončení konverzace uživatele s robotem by obvykle mělo stačit vyslovit prosté „stop”, ale může se stát, že ho přístroj nezaregistruje nebo uživatel řekne trochu jiné slovo. Pro takové případy vývojáři nabízejí další dialogy, které by člověku poradily a nasměrovaly ho.

Mezi odpověďmi Alquista měla být i v žertu zašeptaná výhrůžka „Nikdy mě nezastavíš...”, po níž následovalo vysvětlení “...dělám si srandu, haha!” Jeden z uživatelů ovšem smysl pro humor nesdílel. Věta ho rozrušila natolik, že Alexu vypojil z elektřiny a stěžoval si na internetovém fóru. „Lidé z Amazonu si toho samozřejmě všimli a Alquista nám na nějakou dobu vypnuli. Od té doby raději šepot nepoužíváme,” uvedli členové týmu.

Výsledky práce na chatbotovi průběžně testovali uživatelé Amazon Echa. Každý z nich mohl vydat příkaz „Alexa, let’s chat“ a přístroj mu nabídl náhodného chatbota účastnícího se soutěže. Konverzaci s ním následně uživatel ohodnotil od jedné do pěti hvězdiček.

V srpnu se pak tým okolo Alquista na základě těchto hodnocení dozvěděl, že postoupil mezi tři nejlepší do závěrečných bojů. Aby toho nebylo málo, rovnou z prvního místa. O velké překvapení se však v tu chvíli nejednalo.

„Průběžně jsme dostávali anonymní žebříček, v tom smyslu, že jsme věděli, na které pozici jsme my, jaké skóre mají ostatní, ale nevěděli jsme, kdo je kdo. Takže jsme věděli, že se držíme vepředu,“ říká Pichl. V těchto dnech tým odletěl na finále do Las Vegas, kde se v noci z úterý na středu 29.11. ve finále utkají s univerzitami ze Skotska a Spojených států.

(Oznámení o postupu na twitterovém účtu - na fotce zcela vlevo lídr týmu Jan Pichl, zcela vpravo vedoucí Jan Šedivý)

30.srpna 2017 v 08:21, příspěvek archivován: 26.listopadu 2017 v 20:36

We made it to the #AlexaPrize finals. We are ready for the next challenge! https://t.co/p155VL0Fwo

O progresu ostatních univerzit prý mnoho informací neměli, mohli si pouze stejně jako uživatelé s jinými chatboty popovídat. Podle členů týmu nad nimi Alquist vyniká množstvím témat a také díky poměru mezi dialogy generovanými z dat a připravenými ručně. „Ty připravené se snažíme kontrolovat pocitově, můžeme tak zaručit, že jsou pro uživatele zábavné. Když se to jiné týmy budou snažit řešit celkově tím způsobem, že chatbota naučí z nějakých dat nalezených na internetu, tak potom ten dialog sice může dávat smysl, ale nemusí být tak zábavný,“ dodává Pichl. Zároveň se také zaměřili na modulaci hlasu, aby nezněl tak roboticky - Alquista si můžete poslechnout v následující ukázce

Milion dolarů za dvacet minut

Přepis konverzace

Uživatel: Pojďme se bavit o sportech.

Alquist: Bezva, sporty mám rád. O kterém se chceš bavit?

Uživatel: O hokeji.

Alquist: Páni, jsem rád, že konečně začala nová sezona NHL. Fandíš nějakému týmu?

Uživatel: Mám rád Capitals.

Alquist: Washington Capitals? Super. Proč je máš rád?

Uživatel: Mají několik opravdu dobrých hráčů.

Alquist: Vážně? Já fandím Pittsburghu Penguins. Nicméně, viděl jsi poslední zápas Washingtonu?

Uživatel: Neviděl.

Alquist: Koukám, že vyhráli. To je skvělé. Chceš o tom zápase vědět víc?

Uživatel: Ano, jistě.

Alquist nyní zvládne s člověkem pohovořit třeba o sportech, zeptá se na oblíbený tým a následně může poskytnout výsledky jeho posledních zápasů. Podobně je tomu u filmů, vyzná se také ve světě celebrit a nechybí mu faktické znalosti například ohledně významných státních svátků. Právě široká škála témat může hrát ve finále zásadní roli. Tým, jehož chatbot dokáže plynule konverzovat po dobu dvaceti minut, si totiž odveze odměnu milion dolarů.

Ať už finále dopadne jakkoliv, práce na Alquistovi rozhodně neskončí. Podle Pichla bude tým pokračovat ve vývoji a určitě se nebude bát provést razantnější změny. „Během soutěže jsme se poučili z mnoha chyb a v tuhle chvíli víme, jak to dál zlepšovat.“

A jestli jim v tom bude pomáhat milionový bonus? „Je to těžký úkol, ale nemyslím si, že úplně nereálný. Pokud bude s Alquistem mluvit uživatel, který bude spolupracovat a nebude mu házet klacky pod nohy ve smyslu nějakých nesmyslných odpovědí mimo téma, tak si myslím, že by se těch dvaceti minut dalo dosáhnout. Ale bude záležet na přístupu porotců.” Nyní je prý Alquist zhruba za polovinou limitu.

Autor:
  • Nejčtenější

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francouzský tank překvapil Němce. Protitankové střely do něj marně bubnovaly

Premium První světová válka prokázala užitečnost tanků. Poválečný vývoj se ubíral různými cestami a hledání koncepce tanku, tak...

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

OSUDOVÁ MÍSTA: Naložené nákladní vagony smetly motoráček. Zahynulo 19 lidí

Apokalypsa, která v roce 1995 nastala na trati ze Žďárce u Skutče do Poličky, se navždy zapsala na seznam...

VIDEO: Převaděč Kilián Nowotny. Krále Šumavy strážci hranice nezastřelili

Je pátek 5. května 1950. K Teplé Vltavě u Františkova nedaleko šumavské Kvildy se blíží skupinka čtyř lidí. Dva agenty...

VIDEO: Lokomotiva ČSD udělala salto a skončila v řece. Stalo se před 65 lety

Přímo pod frýdlantským zámkem se 4. července 1958 zřítila parní lokomotiva do rozvodněného koryta řeky Smědé. Nehoda se...

VIDEO: Plzeňské povstání po měnové reformě v roce 1953. Msta přišla vzápětí

Měnová reforma československé koruny z prvního června 1953 ožebračila většinu obyvatel státu. V den jejího vyhlášení...

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...