Bill Gates se v Las Vegas rozloučil s kytarou v ruce

  5:25aktualizováno  5:25
(Od zvláštních zpravodajů iDNES) - V americkém Las Vegas začal největší veletrh spotřební elektroniky CES. Jedním z každoročních vrcholů bývá úvodní řeč Billa Gatese. Letos zakladatel Microsoftu promluvil naposledy a projev pojal ve velkém stylu.

Kytarista Slash a Bill Gates na CES 2008 | foto: Jan Kužník, Václav Nývlt

Rozloučili se s ním Jay-Z, Bono z U2, Al Gore a naživo i Slash z legendárních Guns'n'Roses. Úvodní řeč, nebo-li keynote, Billa Gatese je součástí CES již od roku 1994. Během nich představil většinu klíčových produktů Microsoftu, jako je XBox, Tablet PC, platformu Media Centre, ale i aktuální Windows Vista.

Letos, tak jako vždy, nastoupil na pódium v kostkované košili, modrém svetru a s trochu šibalským úsměvem na tváři. Měl k němu důvod. Sál pro čtyři tisíce lidí praskal ve švech a atmosféra připomínala slušně rozjetý rockový koncert. Publikum vděčně reagovalo na každou i méně vtipnou Billovu narážku.

Bill Gates - keynote CES 2008

S Billem se loučili i Steven Spielberg a Hillary Clintonová

V úvodu Gates zavzpomínal na svá minulá vystoupení a připomněl, že letos končí s většinou aktivit v Microsoftu a nadále se bude věnovat už jen charitativní nadaci Bill & Melinda Gates Foundation.

Se svým odchodem do "důchodu" se vtipně vypořádal v krátkém filmu, kde po telefonu střídavě otravuje největší světové celebrity s dotazem, zda by pro něj neměly práci. Bonovi zavolá přímo na koncert U2, zda by u nich nemohl nastoupit jako kytarista.

Svou lásku k hudbě dokazuje i raperovi Jay-Z, kterému přehraje do telefonu svůj nový a jistě úžasný kytarový riff. Kromě hudebních hvězd si ve filmu zahráli i herec Matthew MacConaughey, uchazečka o Bílý dům Hillary Clintonová, někdejší viceprezident USA Al Gore, režisér Steven Spielberg či herec a režisér George Clooney.

Bill Gates - keynote CES 2008

Další plány Microsoftu

Microsoft napíná síly do oblasti digitální domácnosti. Ve spolupráci se stanicí NBC nabídne zhruba 2 200 hodin živého vysílání z letních olympijských her v čínském Pekingu. Ty jsou označovány jako první olympiáda ve vysokém rozlišení. Začínají osmého srpna a divákům budou k dipozici i prostřednictvím microsoftího portálu MSN. NBC navíc využije technologii Silverlight pro přehrávání asi 3 000 hodin videa na vyžádání (VOD - On Demand) z této olympiády.

Bill Gates - keynote CES 2008

 Bill Gates v důchodu

Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008
Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008
Bill v důchodu chodí na kurzy jógy (první fotografie), ale především neustále otravuje své známé a prosí je o místo. Chce zpívat (druhá fotka), volá Spielbergovi, Gorovi, Hillary Clintonové a Cloonymu.

Bill Gates - keynote CES 2008

Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008


Další atak na televizní obrazovky chystá firma prostřednictvím své služby Mediaroom. Ta umožní výrobcům set top boxů a kabelovým operátorům nabídnout divákům i IP televizi (tj. televizi po internetu, jakou v ČR nabízí například O2 či Volný). Ve spolupráci s kanály TNT, Showtime a CNN pak chce připravit nový systém sledování televize, kde si uživatel bude moci například sám přepínat mezi pohledy jednotlivých kamer. S Mediaroomem souvisí také služba DVR Anyvwhere, která dovolí sledovat vybraný pořad či film na zařízení, které si uživatel sám vybere.

Ve spolupráci se společnostmi Samsung a HP Microsoft rozšiřuje také schopnosti Windows Media Centra. Má se jednat o hradwarovou krabičku, která umožní bezdrátově posílat obsah z počítače přímo na televizi.

Speciál z veletrhu CES 2008

Utužování vztahů a pokračování bojů

V nastávajícím roce hodlá Microsoft dále pokračovat v rozvíjení již navázaných vztahů, ale také se chce více věnovat konkurenčnímu boji s firmami jako Sony, Google, Yahoo apod.

Jednu z velkých oblastí rozvoje vidí Gates právě v multimediální zábavě. Zde hodlá zvýšit své příjmy díky nabídce on-line reklamy navázané na obsah poskytovaný prostřednictvím webových služeb a vysílaných pořadů. Microsoft se tak chystá přiblížit jedničce a dvojce na tomto trhu - firmám Google a Yahoo.

Bill Gates - keynote CES 2008

XBox bude univerzálnější

Jedním z kroků, který má v tomto boji pomoci, je rozšíření možností portálu XBox Live. Ve spolupráci s firmami Disney a MGM Microsft nabídne možnost stahování a přehrávání filmů těchto studií přímo na konzoli. Firma doposud prodala necelých 18 milionů XBoxů a počet registrovaných uživatelů XBox Live se pohybuje kolem 8 milionů.

Podle Gatese Microsoft utržil za prodej XBoxu o jednu miliardu dolarů více než Nintendo za konzoli WII a o dvě miliardy více než Sony za Playstation 3.

Bill Gates - keynote CES 2008
Bill Gates letos odchází z Microsoftu

Nová PC mají pomoci v prodeji Windows Vista

Střed obchodního úspěchu Microsoftu však stále tvoří především operační systémy počítačů. I proto firma uzavírá v této oblasti řadu partnerství, která mají vývoji a prodejům pomoci.

Na CESu Microsoft ukázal výsledky spolupráce se společností Lenovo, která na veletrh přivezla počítače nové řady IdeaPad. Firma Getaway zase nabízí 11palcový notebook a nový počítač od DELL mají pro změnu pomoci v prodeji Windows Vista, kde Microsoft již na konci minulého roku překročil hranici 100 milionů prodaných licencí.

Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008 Bill Gates - keynote CES 2008

Budoucnost je v komunikaci

Již v létě Microsoft představil interaktivní stůl Microsoft Surface, na keynote ukázal Gates i další zajímavosti, které naznačují, kterým směrem se firma hodlá v budoucnu ubírat.

Počítač Surface od Microsoftu

Spolupracuje proto na vývoji různých zařízení, která jako komunikační rozhraní nebudou mít pouze klávesnici, ale půjdou ovládat hlasem, či více dotyky najednou a dalšími dnes netradičními způsoby.

Během prezentace byla technologie označena jako Tell Me. Mobilním telefonem zamíříte na člověka, budovu či předmět, o kterém se chcete dozvědět více. Pomocí rozpoznávání tvarů, vnitřní databáze a připojení k internetu se tak během několika chvil dovíte, že vám daný člověk dluží peníze nebo se blíží jeho narozeniny (vlastní poznámky u kontaktů), případně že daná budova je divadlo a nabídne okamžitě přehled her a možnost jejich on-line rezervace.

Dvanáct a dost

Podle Billa Gatese toto byla poslední úvodní řeč na veletrhu CES. Spolumajitel Microsoftu tak ukončuje 12letou tradici. Za vším stojí rozhodnutí věnovat se mnohem více nadaci, kterou založil spolu se svou ženou.

Bill Gates - keynote CES 2008

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Měřili jsme v Česku radioaktivitu. Čísla mohou vyděsit, ale o nic prý nejde

Během měření jsme navštívili několik míst se zvýšenou radioaktivitou.

I v Česku najdete místa, kde naměříte tak vysokou radioaktivitu, jakou byste v současném Černobylu hledali marně. Se...

Úplná pravidla soutěže o vstupenky na akci Maker Faire Prague 2019

Soutěž o vstupenky na akci Maker Faire Prague 2019.

Nejdrsnější bublifuk: sklo, plameny a střepy co nepořežou

skleněná bublina

Fouk a křup. Podívejte se, jak dělá sklář Michal Zahradník velké skleněné bubliny. Zájemci si na Maker Faire Praha 2019...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz