Astrologové a propagátoři pití moči získali Bludné balvany

  9:57aktualizováno  9:57
Český klub skeptiků v čele s Jiřím Grygarem udělil recesistické ocenění Bludný balvan za matení veřejnosti. Vítězem se stal esoterik Tomáš Pfeiffer, který svého času pravidelně blábolil na televizi Nova.

Český klub skeptiků | foto: Vláda České republiky

Český klub skeptiků uděluje Balvany každý rok. Letos byli laureáti matení vybíráni již podesáté. Bludné balvany "za matení české veřejnosti a za přínos k rozvoji blátivého myšlení" spolku Sisyfos mají své nové majitele. Kromě tradičních zlatých, stříbrných a bronzových Balvanů klub rozdal také jubilejní diamantové Bludné Arcibalvany. Získal je propagátor holotropního dýchání a staroegyptský kněz Stanislav Grof (v Egyptě působil v minulém životě) a astrolog Antonín Baudyš se synem.

Grof získal ocenění za "navozování a zkoumání stavů holotropního vědomí, které láme pouta časoprostoru, a dokáže tudíž kdykoliv a kamkoliv vlézt". Propagátor holotropního dýchání, který se stal známým i zkoumáním účinků LSD, získal v roce 2000 bronzový Balvan.

Jubilejní diamantový Balvan získala firma Antonín Baudyš, otec a syn. Je krásné vědět, že člověk, který se dnes přiživuje astrologií a mimo jiné předpověděl, že George W. Bush zemře v úřadu v roce 2003, byl kdysi ministrem obrany. Tento exotický muž ze stáje KDU-ČSL proslul také svým "pokusem" o sestřelení letadla, v němž sám letěl. Ocenění získal za zdařilou a neustávající dehonestaci astrologie nepovedenými předpověďmi (ten Bush ne a ne umřít). Před posledními parlamentními volbami také věštil, že vyhraje levice. Syn k tomu připojil, že volební rok bude skutečně výhodný pro šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

Baudyš starší získal Balvan už v roce 1999. Rozhovor s ním si můžete přečíst na stránkách Ona.iDNES.cz. Pochvaluje si v něm, že astrologie šlape jako hodinky (Kde ty hodinky asi kupuje?). 

Vláda, která tady bude ještě dlouho
Všimněte si, do kdy až bude vládnout vláda Jana Stránského. Že by dílo Antonína Baudyše?

Tomáš Pfeiffer, žák božího přinašeče, byl klubem skeptiků oceněn zlatým Balvanem za proplétání esoteriky s byznysem při plnění vodnářského poslání. Na své Duchovní Univerzitě Bytí a Nadaci Bytí dokázal Pfeiffer vydělat miliony a dokáže toho ještě mnohem víc: ovládá mimosmyslový přenos, biotronicky léčí rakovinu, rozdává biotronickou energii a obratně si přisvojuje výsledky práce stovek svých nehonorovaných stoupenců. "Skeptici ze Sisyfa pochybují skoro o všem, ale o duchovně-podnikatelském duchu Tomáše Pfeiffera nikoli," uvedli členové klubu.

Další zlaté ocenění pak získali léčitelé Julius a Beáta Patakyovi, kteří propagují pití moči a reflexivní terapii.

Jediným, kdo si cenu osobně převzal, byl lékař Karel Erben, Český klub skeptiků tak "ocenil" jeho prosazování léčby nádorů snížením hladiny homocysteinu. "Toto ocenění pro mě bude mít význam suvenýru, který bude symbolizovat nepochopení ze strany intelektuálů, kteří vybírají laureáty," řekl při přebírání ocenění Erben.

Stříbrné Balvany patří neziskové organizaci pro školení v oboru emoční inteligence Ennea ČR a herci Jaroslavu Duškovi, který cenu získal za své rady pro každý den. Druhý bronzový Balvan poputuje k astrologovi Milanu Gelnarovi. Ten přednáší astrologii i na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Podrobnosti o cenách naleznete na stránkách Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Klub skeptiků

Český klub skeptiků je součástí mezinárodních skeptických organizací − evropského sdružení ECSO (Evropská rada skeptických organizací) se sídlem v Německu a světového sdružení CSI (Komitét pro skeptické zkoumání) se sídlem v USA. Od roku 2000 je rovněž kolektivním členem Rady vědeckých společností ČR.

Vznikl v roce 1995 na podnět spisovatelky a novinářky Věry Noskové a astronoma Jiřího Grygara. Dnes má téměř 400 členů. V Praze pořádá přednášky na téma Věda kontra iracionalita. Nabízí přednášky také školám i jiným organizacím či sdružením.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Podívejte se na českou tramvaj pro Německo. Řidiči testují i polohu koštěte

Česká Škoda Transportation v Mannheimu ukázala, jak bude vypadat její nová...

Česká Škoda Transportation v Mannheimu ukázala, jak bude vypadat její nová tramvaj pro Německo. Předvedla dřevěný model...

Smrt na Sibiři, euforie v Čechách. Co se dělo po 28. říjnu 1918

Lidé upevňují českou vlajku na kopí sochy sv. Václava na Václavském náměstí....

Český Národní výbor 28. října poměrně hladce přebral moc v Praze, ale povědomí o tom se ovšem šířilo jen pomalu....

Sbohem Bratislavo! Skončila nejstarší linka Českých aerolinií

Nádherný pohled na zem i oblohu při západu Slunce přes roztočenou šestilistou...

V pátek 11. ledna 2019 vypravily České aerolinie avizovaný poslední let na lince Praha – Bratislava – Košice a zpět. Na...

Najdete na iDNES.cz