Wilson jel do Evropy jako zachránce, v USA však platil za rasistu

  0:05aktualizováno  0:05
Americký prezident Woodrow Wilson významným způsobem pomohl spojencům vyhrát 1. světovou válku. Zatímco v Evropě platil za reformního politika, v USA čelil kritice významných částí americké společnosti včetně černošské menšiny, která ho mnohokrát obvinila z rasismu.

Wilson vyrůstal na jihu USA, v otevřeně rasistickém prostředí. O Wilsonově despektu k emancipaci černochů svědčí například jeho působení ve funkci rektora Princetonské univerzity, kde bránil tomu, aby na ni měla přístup černošská mládež.

Niagarské hnutí a Ku-klux-klan

Po občanské válce z let 1861 – 1865 sice bylo zrušeno otroctví, ale jak konstatoval afroamerický aktivista a zakladatel Niagarského hnutí William Du Bois, rozvoj kapitalismu na konci 19. století prohloubil diskriminaci černošského obyvatelstva.

V Mississippi nebo v Severní Karolíně byly bohatnoucí bílou většinou postupně schvalovány zákony, které upíraly černým Američanům politické i občanské svobody. V Tennessee vznikl Ku-klux-klan a na jihu se šířily projevy segregace a lynčování. Mnoho rodin před otevřeným rasismem prchlo z jihu na sever USA. I tam však černoši bojovali s diskriminací.

Woodrow Wilson neměl nejmenší zájem na této neblahé situaci cokoliv měnit. Před prezidentskými volbami v roce 1912 si však jako kandidát Demokratické strany uvědomil, že by mu přehodnocení jeho dosavadních postojů mohlo pomoci. Setkal se proto s několika černošskými aktivisty a slíbil jim, že nebude zájmy afroamerického obyvatelstva opomíjet.

„Upřímný“ slib černošské menšině

Du Bois Wilsona dokonce přiměl k písemnému prohlášení, že si „upřímně přeje spravedlnost pro barevné obyvatelstvo ve všech otázkách“. Wilson ještě Niagarské hnutí a Národní asociaci pro pokrok barevného obyvatelstva ujistil, že „mohou spoléhat na absolutně nezaujatý postoj“. Stejné přísliby dával i ženám, které na začátku 20. století ještě neměly uzákoněno volební právo.

Lze jen těžko dokázat, zda mu prohlášení přinesla rozhodující většinu v listopadových volbách. Každopádně svého republikánského rivala Roosevelta porazil o více než dva miliony hlasů.

Ženy se nakonec dočkaly

Wilson dlouho odkládal odstranění nerovnosti ve volebním právu žen. Jedním z důvodů byla zřejmě jeho konzervativní výchova, podle které spočívala hlavní úloha žen ve společnosti v zajištění rodinného klidu a pořádku.

Většina demokratů i opozičních republikánů navíc byla příliš zaměstnána 1. světovou válkou, a tak se požadavky ženských spolků začaly řešit až v roce 1918. Trvalo však dva roky, než byl devatenáctý dodatek Ústavy spojených států amerických schválen a vstoupil v roce 1920 v platnost, navíc až po Německu, Polsku, Velké Británii a Československu.

Nenaplněné naděje

V případě černošského obyvatelstva však během Wilsonovy prezidentské éry zůstalo jen u proklamací. Jejich postavení se zlepšilo jen minimálně, v mnohém se ještě zhoršilo. V době jeho úřadování došlo například k zavedení segregace černochů ve vládních institucích. 

Řada Afroameričanů byla propuštěna ze státní služby a černošské organizace marně protestovaly. Jejich veřejná vystoupení byla většinou ignorována, nebo dokonce úřady zakázána.

K definitivnímu odstranění segregace došlo až v 60. letech 20. století na základě tlaku Hnutí za občanská práva v čele s později zavražděným Martinem Lutherem Kingem.

Vnitropolitické otázky USA však zůstaly při příjezdu Woodrowa Wilsona do Francie 13. prosince 1918 stranou. Wilson byl vítán jako zachránce dohodových velmocí a těšil se obrovské pozornosti evropské veřejnosti. O jeho pobytu v Paříži budou pojednávat další díly videoseriálu Před 100 lety.

Před 100 lety v jiný den

4
prosinec
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Vítězné mocnosti odmítly v Paříži sjednocení Německa a Rakouska

Vítězné mocnosti řekly v Paříži ne sjednocení Německa a Rakouska

Sjednocené Německo a Rakousko nebude existovat. Shodly se na tom vítězné mocnosti na mírové konferenci ve Versailles....

Němci za Rýnem chtěli obchodovat s Francií, vyhlásili proto republiku

Chceme obchodovat s Francií, žádali Němci za Rýnem. Tak si vyhlásili republiku

Regiony na levém břehu Rýna pokračovaly během mírové konference v Paříži ve snahách odtrhnout se od Německa. Na začátku...

V čele Huculské republiky stál strýc Haliny Pawlowské

V čele Huculské republiky stál strýc Haliny Pawlowské

Huculská republika vznikla v lednu 1919 na území ukrajinsky hovořící části Uher. Předsedou vlády nově vzniklého státu...

Najdete na iDNES.cz