Wilson jel do Evropy jako zachránce, v USA však platil za rasistu

  0:05aktualizováno  0:05
Americký prezident Woodrow Wilson významným způsobem pomohl spojencům vyhrát 1. světovou válku. Zatímco v Evropě platil za reformního politika, v USA čelil kritice významných částí americké společnosti včetně černošské menšiny, která ho mnohokrát obvinila z rasismu.

Wilson vyrůstal na jihu USA, v otevřeně rasistickém prostředí. O Wilsonově despektu k emancipaci černochů svědčí například jeho působení ve funkci rektora Princetonské univerzity, kde bránil tomu, aby na ni měla přístup černošská mládež.

Niagarské hnutí a Ku-klux-klan

Po občanské válce z let 1861 – 1865 sice bylo zrušeno otroctví, ale jak konstatoval afroamerický aktivista a zakladatel Niagarského hnutí William Du Bois, rozvoj kapitalismu na konci 19. století prohloubil diskriminaci černošského obyvatelstva.

V Mississippi nebo v Severní Karolíně byly bohatnoucí bílou většinou postupně schvalovány zákony, které upíraly černým Američanům politické i občanské svobody. V Tennessee vznikl Ku-klux-klan a na jihu se šířily projevy segregace a lynčování. Mnoho rodin před otevřeným rasismem prchlo z jihu na sever USA. I tam však černoši bojovali s diskriminací.

Woodrow Wilson neměl nejmenší zájem na této neblahé situaci cokoliv měnit. Před prezidentskými volbami v roce 1912 si však jako kandidát Demokratické strany uvědomil, že by mu přehodnocení jeho dosavadních postojů mohlo pomoci. Setkal se proto s několika černošskými aktivisty a slíbil jim, že nebude zájmy afroamerického obyvatelstva opomíjet.

„Upřímný“ slib černošské menšině

Du Bois Wilsona dokonce přiměl k písemnému prohlášení, že si „upřímně přeje spravedlnost pro barevné obyvatelstvo ve všech otázkách“. Wilson ještě Niagarské hnutí a Národní asociaci pro pokrok barevného obyvatelstva ujistil, že „mohou spoléhat na absolutně nezaujatý postoj“. Stejné přísliby dával i ženám, které na začátku 20. století ještě neměly uzákoněno volební právo.

Lze jen těžko dokázat, zda mu prohlášení přinesla rozhodující většinu v listopadových volbách. Každopádně svého republikánského rivala Roosevelta porazil o více než dva miliony hlasů.

Ženy se nakonec dočkaly

Wilson dlouho odkládal odstranění nerovnosti ve volebním právu žen. Jedním z důvodů byla zřejmě jeho konzervativní výchova, podle které spočívala hlavní úloha žen ve společnosti v zajištění rodinného klidu a pořádku.

Většina demokratů i opozičních republikánů navíc byla příliš zaměstnána 1. světovou válkou, a tak se požadavky ženských spolků začaly řešit až v roce 1918. Trvalo však dva roky, než byl devatenáctý dodatek Ústavy spojených států amerických schválen a vstoupil v roce 1920 v platnost, navíc až po Německu, Polsku, Velké Británii a Československu.

Nenaplněné naděje

V případě černošského obyvatelstva však během Wilsonovy prezidentské éry zůstalo jen u proklamací. Jejich postavení se zlepšilo jen minimálně, v mnohém se ještě zhoršilo. V době jeho úřadování došlo například k zavedení segregace černochů ve vládních institucích. 

Řada Afroameričanů byla propuštěna ze státní služby a černošské organizace marně protestovaly. Jejich veřejná vystoupení byla většinou ignorována, nebo dokonce úřady zakázána.

K definitivnímu odstranění segregace došlo až v 60. letech 20. století na základě tlaku Hnutí za občanská práva v čele s později zavražděným Martinem Lutherem Kingem.

Vnitropolitické otázky USA však zůstaly při příjezdu Woodrowa Wilsona do Francie 13. prosince 1918 stranou. Wilson byl vítán jako zachránce dohodových velmocí a těšil se obrovské pozornosti evropské veřejnosti. O jeho pobytu v Paříži budou pojednávat další díly videoseriálu Před 100 lety.

Před 100 lety v jiný den

4
prosinec
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Havarovali v Čechách, těla se našla v Německu. Nehoda migů na Šumavě

MiG-15T. Pod kabinou je vidět součást vlečného zařízení.

Nehoda dvou vojenských MiGů-15 na šumavském hřebeni v roce 1963 stála dva piloty život. Byla důsledkem šlendriánu a...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Další z rubriky

Před 100 lety si Němci sami potopili internované loďstvo

Před 100 lety si Němci sami potopili internované loďstvo

Po konci první světové války spojenci rozhodli, že k odevzdání internovaného německého loďstva dojde do 21. června...

Blíže vítězství. Bolševici začali před 100 lety obsazovat Sibiř

Bolševici začali před 100 lety dobývat Sibiř

Rudá armáda je v ofenzívě. Právě před 100 lety začal na Sibiři konec admirála Kolčaka, který si území o sedminásobné...

Před 100 lety zažili Čechoslováci první svobodné volby

Před 100 lety Čechoslováci si poprvé volili své zástupce

15. června 1919 zažilo samostatné Československo velký svátek demokracie - první svobodné volby. Událost připomíná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz