Wilson jel do Evropy jako zachránce, v USA však platil za rasistu

  0:05aktualizováno  0:05
Americký prezident Woodrow Wilson významným způsobem pomohl spojencům vyhrát 1. světovou válku. Zatímco v Evropě platil za reformního politika, v USA čelil kritice významných částí americké společnosti včetně černošské menšiny, která ho mnohokrát obvinila z rasismu.

Wilson vyrůstal na jihu USA, v otevřeně rasistickém prostředí. O Wilsonově despektu k emancipaci černochů svědčí například jeho působení ve funkci rektora Princetonské univerzity, kde bránil tomu, aby na ni měla přístup černošská mládež.

Niagarské hnutí a Ku-klux-klan

Po občanské válce z let 1861 – 1865 sice bylo zrušeno otroctví, ale jak konstatoval afroamerický aktivista a zakladatel Niagarského hnutí William Du Bois, rozvoj kapitalismu na konci 19. století prohloubil diskriminaci černošského obyvatelstva.

V Mississippi nebo v Severní Karolíně byly bohatnoucí bílou většinou postupně schvalovány zákony, které upíraly černým Američanům politické i občanské svobody. V Tennessee vznikl Ku-klux-klan a na jihu se šířily projevy segregace a lynčování. Mnoho rodin před otevřeným rasismem prchlo z jihu na sever USA. I tam však černoši bojovali s diskriminací.

Woodrow Wilson neměl nejmenší zájem na této neblahé situaci cokoliv měnit. Před prezidentskými volbami v roce 1912 si však jako kandidát Demokratické strany uvědomil, že by mu přehodnocení jeho dosavadních postojů mohlo pomoci. Setkal se proto s několika černošskými aktivisty a slíbil jim, že nebude zájmy afroamerického obyvatelstva opomíjet.

„Upřímný“ slib černošské menšině

Du Bois Wilsona dokonce přiměl k písemnému prohlášení, že si „upřímně přeje spravedlnost pro barevné obyvatelstvo ve všech otázkách“. Wilson ještě Niagarské hnutí a Národní asociaci pro pokrok barevného obyvatelstva ujistil, že „mohou spoléhat na absolutně nezaujatý postoj“. Stejné přísliby dával i ženám, které na začátku 20. století ještě neměly uzákoněno volební právo.

Lze jen těžko dokázat, zda mu prohlášení přinesla rozhodující většinu v listopadových volbách. Každopádně svého republikánského rivala Roosevelta porazil o více než dva miliony hlasů.

Ženy se nakonec dočkaly

Wilson dlouho odkládal odstranění nerovnosti ve volebním právu žen. Jedním z důvodů byla zřejmě jeho konzervativní výchova, podle které spočívala hlavní úloha žen ve společnosti v zajištění rodinného klidu a pořádku.

Většina demokratů i opozičních republikánů navíc byla příliš zaměstnána 1. světovou válkou, a tak se požadavky ženských spolků začaly řešit až v roce 1918. Trvalo však dva roky, než byl devatenáctý dodatek Ústavy spojených států amerických schválen a vstoupil v roce 1920 v platnost, navíc až po Německu, Polsku, Velké Británii a Československu.

Nenaplněné naděje

V případě černošského obyvatelstva však během Wilsonovy prezidentské éry zůstalo jen u proklamací. Jejich postavení se zlepšilo jen minimálně, v mnohém se ještě zhoršilo. V době jeho úřadování došlo například k zavedení segregace černochů ve vládních institucích. 

Řada Afroameričanů byla propuštěna ze státní služby a černošské organizace marně protestovaly. Jejich veřejná vystoupení byla většinou ignorována, nebo dokonce úřady zakázána.

K definitivnímu odstranění segregace došlo až v 60. letech 20. století na základě tlaku Hnutí za občanská práva v čele s později zavražděným Martinem Lutherem Kingem.

Vnitropolitické otázky USA však zůstaly při příjezdu Woodrowa Wilsona do Francie 13. prosince 1918 stranou. Wilson byl vítán jako zachránce dohodových velmocí a těšil se obrovské pozornosti evropské veřejnosti. O jeho pobytu v Paříži budou pojednávat další díly videoseriálu Před 100 lety.

Před 100 lety v jiný den

4
prosinec
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Smrtelně nemocnou Evitu musel na poslední manifestaci podpírat manžel

Smrtelně nemocnou Evitu musel na poslední manifestaci podpírat manžel.

Její podobiznu mají i dnes mnozí Argentinci na domácím oltáříku vedle Panny Marie. Evita Perónová, která podlehla 26....

Maďaři se před 100 lety chystali na obsazení Slovenska

Před 100 lety vznikla Komunistický strana Maďarska

Maďarská republika rad se na jaře 1919 stala bezpečnostní hrozbou pro své okolí. Komunistická vláda usilovala o...

Tragicky zesnulého Štefánika pohřbili před 100 lety na hoře Bradlo

Štefánikova smrt je stále zahalena tajemstvím

11. května 1919 se uskutečnil pohřeb tragicky zesnulého zakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. Vzápětí...

Najdete na iDNES.cz