Wilson jel do Evropy jako zachránce, v USA však platil za rasistu

  0:05aktualizováno  0:05
Americký prezident Woodrow Wilson významným způsobem pomohl spojencům vyhrát 1. světovou válku. Zatímco v Evropě platil za reformního politika, v USA čelil kritice významných částí americké společnosti včetně černošské menšiny, která ho mnohokrát obvinila z rasismu.

Wilson vyrůstal na jihu USA, v otevřeně rasistickém prostředí. O Wilsonově despektu k emancipaci černochů svědčí například jeho působení ve funkci rektora Princetonské univerzity, kde bránil tomu, aby na ni měla přístup černošská mládež.

Niagarské hnutí a Ku-klux-klan

Po občanské válce z let 1861 – 1865 sice bylo zrušeno otroctví, ale jak konstatoval afroamerický aktivista a zakladatel Niagarského hnutí William Du Bois, rozvoj kapitalismu na konci 19. století prohloubil diskriminaci černošského obyvatelstva.

V Mississippi nebo v Severní Karolíně byly bohatnoucí bílou většinou postupně schvalovány zákony, které upíraly černým Američanům politické i občanské svobody. V Tennessee vznikl Ku-klux-klan a na jihu se šířily projevy segregace a lynčování. Mnoho rodin před otevřeným rasismem prchlo z jihu na sever USA. I tam však černoši bojovali s diskriminací.

Woodrow Wilson neměl nejmenší zájem na této neblahé situaci cokoliv měnit. Před prezidentskými volbami v roce 1912 si však jako kandidát Demokratické strany uvědomil, že by mu přehodnocení jeho dosavadních postojů mohlo pomoci. Setkal se proto s několika černošskými aktivisty a slíbil jim, že nebude zájmy afroamerického obyvatelstva opomíjet.

„Upřímný“ slib černošské menšině

Du Bois Wilsona dokonce přiměl k písemnému prohlášení, že si „upřímně přeje spravedlnost pro barevné obyvatelstvo ve všech otázkách“. Wilson ještě Niagarské hnutí a Národní asociaci pro pokrok barevného obyvatelstva ujistil, že „mohou spoléhat na absolutně nezaujatý postoj“. Stejné přísliby dával i ženám, které na začátku 20. století ještě neměly uzákoněno volební právo.

Lze jen těžko dokázat, zda mu prohlášení přinesla rozhodující většinu v listopadových volbách. Každopádně svého republikánského rivala Roosevelta porazil o více než dva miliony hlasů.

Ženy se nakonec dočkaly

Wilson dlouho odkládal odstranění nerovnosti ve volebním právu žen. Jedním z důvodů byla zřejmě jeho konzervativní výchova, podle které spočívala hlavní úloha žen ve společnosti v zajištění rodinného klidu a pořádku.

Většina demokratů i opozičních republikánů navíc byla příliš zaměstnána 1. světovou válkou, a tak se požadavky ženských spolků začaly řešit až v roce 1918. Trvalo však dva roky, než byl devatenáctý dodatek Ústavy spojených států amerických schválen a vstoupil v roce 1920 v platnost, navíc až po Německu, Polsku, Velké Británii a Československu.

Nenaplněné naděje

V případě černošského obyvatelstva však během Wilsonovy prezidentské éry zůstalo jen u proklamací. Jejich postavení se zlepšilo jen minimálně, v mnohém se ještě zhoršilo. V době jeho úřadování došlo například k zavedení segregace černochů ve vládních institucích. 

Řada Afroameričanů byla propuštěna ze státní služby a černošské organizace marně protestovaly. Jejich veřejná vystoupení byla většinou ignorována, nebo dokonce úřady zakázána.

K definitivnímu odstranění segregace došlo až v 60. letech 20. století na základě tlaku Hnutí za občanská práva v čele s později zavražděným Martinem Lutherem Kingem.

Vnitropolitické otázky USA však zůstaly při příjezdu Woodrowa Wilsona do Francie 13. prosince 1918 stranou. Wilson byl vítán jako zachránce dohodových velmocí a těšil se obrovské pozornosti evropské veřejnosti. O jeho pobytu v Paříži budou pojednávat další díly videoseriálu Před 100 lety.

Před 100 lety v jiný den

4
prosinec
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Herbert Hoover se staral o poválečnou pomoc Evropě

Herbert Hoover se staral o poválečnou pomoc Evropě

3. ledna 1919 byl budoucí americký republikánský prezident Herbert Clark Hoover pověřen poválečnou americkou pomocí...

V Berlíně vypukla generální stávka. Po čtyřech dnech byla potlačena

Z německých Spartakovců se před 100 lety oficiálně stali komunisti

K ultralevicovému povstání Spartakovců došlo v Berlíně mezi 5. až 12. lednem 1919. Jednalo se o reakci na propuštění...

Masarykovi přál v roce 1919 úspěch celý demokratický svět

Kominíci, snad si vymetete, vyzávaly Lidovky před 100 lety

13. ledna 1919 uznala Belgie československou vládu a psalo se o tom před 100 lety i v pondělních Lidových novinách. Ty...

Najdete na iDNES.cz