Mírová konference v Paříži změnila světovou rovnováhu sil

  • 4
Před sto lety, 18. ledna 1919, začala v Paříži mírová konference, kterou uspořádaly vítězné mocnosti první světové války. Během ní byla v červnu 1919 podepsána mírová smlouva mezi státy Dohody a Německem, takzvaná Versailleská smlouva.

Konference skončila 21. ledna 1920 a účastnili se jí představitelé 32 států. Diplomaticky konferenci dominovala Velká čtyřka - premiéři Francie a Británie George Clemenceau a David Lloyd George, prezident USA Woodrow Wilson a italský premiér Vittorio Orlando.

Versailleskou mírovou smlouvu podepsaly vítězné mocnosti Dohody a jejich spojenci na jedné straně a poražené Německo na straně druhé. Německo muselo mimo jiné postoupit část svého území Francii (Alsasko-Lotrinsko), Belgii, Československu, Polsku (Poznaňsko, část Pomořanska a Východního Pruska) a Dánsku. 

Německo ztratilo všechny kolonie a Sársko předalo na 15 let do správy Společnosti národů. Dále muselo uznat svou odpovědnost za vyprovokování války a jeho armáda byla omezena na 100.000 mužů bez branné povinnosti, bez tanků, těžkého dělostřelectva, ponorek a vojenského letectva. Výši reparací měla stanovit zvláštní komise. 

Francouzi a část Britů považovali smlouvu za příliš shovívavou, USA ji nikdy neratifikovaly. V Německu vytvořilo toto uspořádání klima ublíženosti, jež usnadnilo nástup Hitlera k moci.