Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvUtéci se dá zřejmě z každého vězení. Historie zná řadu odvážných útěků, ale i řadu těch, jejichž praktický způsob nezávislého pozorovatele pobaví, zvláště s odstupem 100 let. První republika také měla takový případ, a šlo dokonce o špiona. Lidové noviny informovaly v září 1924 o tom, jak takový vyzvědač snadno odešel z vězení v Bratislavě.
„Vilém Soltész, který uprchl ve středu odpoledne z kanceláře bratislavského okresního soudu a nebyl dosud dopaden, byl velmi nebezpečný vyzvědač, jehož útěk byl asi připravován a podporován zvenčí. Soltész, třiadvacetiletý bývalý notářský úředník, který byl ze služeb republiky propuštěn pro neznalost státní řeči, byl zatčen ještě se dvěma spoluviníky asi před čtvrt rokem pro vyzvědačství ve prospěch Maďarska.“
„Byl zaměstnáván jako vězeň v oddělení pozemkových knih, kde pracoval zcela volně pod dozorem jednoho úředníka, který mu plně důvěřoval. Ve středu dopoledne, když do kanceláře přišlo najednou několik stran a úředník, dozorem nad Soltészem pověřený, odešel do jiné kanceláře, odešel docela nenápadně, jsa považován obecenstvem za úředníka. Jeho zmizení bylo zpozorováno dosti pozdě, kdy byl už jistě za dunajským mostem, takže překročení maďarských hranic, nebylo mu pak obtížné.“
„Bratislavská policie pátrala po něm ve středu v noci v různých nočních místnostech, ale bez úspěchu. Útěk vyzvědače velmi nebezpečného umožnil hlavně úsporný systém. Okresní soud nemá totiž dosti kancelářských úředníků a nechce-li, aby práce uvázla, musí zaměstnávat několik inteligentních vězňů.“