Spojené státy v roce 1919 odmítly schválit mírovou smlouvu z Paříže

  • 0
Před 100 lety, na konci srpna 1919, bylo stále pravděpodobnější, že Kongres USA odmítne schválit výsledky pařížské mírové konference, jejímž důležitým iniciátorem byl americký prezident Wilson. Na základě mírové smlouvy měla vzniknout Společnost národů (SN). Jejím úkolem bylo udržovat na světové politické scéně rovnováhu a stabilitu.

Mírová smlouva z Paříže měla své zásadní odpůrce v americkém Senátu. Trnem v oku byl zejména desátý článek, v němž se „členové Společnosti zavazují, že budou respektovat a hájit územní celistvost a nynější politickou nezávislost všech členů Společnosti proti každému vnějšímu útoku. Při útoku, hrozbě útokem nebo nebezpečí útoku Rada SN navrhne, jakými prostředky zabezpečit provedení tohoto závazku.“

Smlouvu v Senátu osobně podpořil 21. a 22. srpna Woodrow Wilson, ale dočkal se ostré kritiky svých odpůrců. Nervové a fyzické vypětí letních dnů roku 1919 mu způsobilo vážné zdravotní problémy, které ho paralyzovaly zejména po prodělané mozkové příhodě v září 1919 (o jeho zdravotním stavu pojedná jeden z dalších dílů seriálu Před 100 lety).

Spojené státy americké nakonec vznik Společnosti národů přes podporu prezidenta Wilsona nepodpořily a nikdy se nestaly jejím členem. 

Celkový počet členských zemí SN, mezi nimiž bylo i Československo, se v průběhu 20. a 30. let výrazně měnil. Roku 1926 se členem stalo Německo, které ale vystoupilo o 7 let později. Sovětský svaz byl přijat v roce 1934 a jako jediná členská země byl vyloučen o pět let později. Ze Společnosti národů v roce 1933 vystoupilo i Japonsko a roku 1937 Itálie.