Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tv„Katastrofální smršť ve Spojených státech: ve státech jižně od Chicaga nastala hrozná bouře, jíž padlo tisíce lidí za oběť a která zpustošila 18 měst. Katastrofou bylo zničeno elektrické vedení, takže sotva byly zahájeny záchranné práce, nastala noc a nebylo možno skoro nic podniknuti, protože nebylo světla.“
„Také spojení telefonní a telegrafní je přerušeno, takže není možno si učinit spolehlivý přehled zkázy. Úřady washingtonské se obávají, že je nejméně 2 000 mrtvých a 60 000 zraněných.“
Na území amerických států Missouri, Illinois a Indiana se tehdy skutečně odehrála katastrofa takřka biblických rozměrů, jak psaly s 48hodinovým odstupem Lidové noviny. Oběti se počítaly na tisíce. Nakonec byly odhady přehnané. I tak se bilance zastavila na děsivém čísle 695 zabitých a více než 2 000 zraněných. Je to dodnes nejsmrtelnější tornádo, které kdy Spojené státy zasáhlo.
Další smršť: v roce 1974 se USA prohnalo 150 tornád |
Tornádo vzniklo 18. března 1925 kolem poledne v okrese Shannon v Missouri a přesouvalo se směrem na severovýchod. Lidé mizeli beze stopy, tornádo ničilo budovy i celé čtvrti, trhalo stromy ze země, po kolejích rozhazovalo těžké železniční soupravy. Třetinu obětí bohužel tvořily děti ve školách. Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že tornádo zničilo nakonec pás území dlouhý 350 kilometrů.
Ještě jednou první zprávy o katastrofě v Lidových novinách: „Mnoho lidí zešílelo, stovky lidí byly odneseny z místa neštěstí s nervy tak otřesenými, že tito museli býti odevzdáni lékařskému ošetřování. Nemocnice byly záhy tak přeplněny, že bylo nutno otevřít pro zraněné chrámy a školy. Železniční společnosti vypravily ještě v noci zvláštní vlaky, aby mohli býti ranění odvezeni. Poněvadž však bylo elektrické vedení přerušeno, bylo nutno poskytovati první pomoc při veřejných ohních na ulici a při světle přinesených lamp z aut. Ukazuje se stále patrněji, že katastrofa způsobená cyklonem je největší pohromou, která stihla Ameriku od zemětřesení v San Franciscu.“
A toto konstatování v Lidových novin platí dodnes. Tornádo, které by zabíjelo více lidí, USA následujících 100 let dosud nezažily.