Dusno na Slovensku. Před 100 lety byl nařízen obranný stav

  • 1
Situace na Slovensku byla před 100 lety velmi napjatá. Maďarsko se nechtělo vzdát regionů, kde žilo početné maďarské obyvatelstvo. Propagační komise z Budapešti rozšiřovala v Bratislavě i v dalších městech na jihu Slovenska protičeskoslovenské letáky. Maďarští dělníci vyhlásili stávku a na hranicích s novým státem se šikovala maďarská armáda, která byla připravena v případě potřeby zasáhnout proti Československu.

Československá armáda proto vyhlásila na začátku března 1919 na celém Slovensku obranný stav „k zamezení jakýchkoliv nepokojů a k zabezpečení státu“, jak se psalo v prohlášení, které otiskly také Lidové noviny.

V důsledku toho se na Slovensku až do odvolání „mohla lidová shromáždění mající politický ráz nebo demonstrativní průvody pořádati jen tehdy, oznámí-li se županu týden napřed s označením programu a místa.“

Z nařízení ministra s plnou mocí pro správu Slovenska bylo 7. března 1919 vyhlášeno, že se bude konat na Slovensku „sčítání lidu, při kterém se zjistí jméno a příjmení nynější a před pomaďarštěním, věk, národnost, správné názvy obcí v jazyku slovenském a doba, kdy byla maďarština zavedena do úřadů, škol a církví“.

V důsledku toho se původní maďarské nápisy, cedule a úřední názvy změnily na slovenské. I to vyvolalo značný odpor maďarského etnika a napjatá situace na Slovensku trvala i v následujících měsících.