Konec aristokracie v Čechách. Před 100 lety byly zrušeny šlechtické tituly

  0:05aktualizováno  0:05
I když se ještě dnes lze setkat s tím, že je některý z potomků šlechtického rodu označován rytíř, hrabě či kníže, tyto tituly v českých zemích již 100 let neplatí. Zrušení šlechtických titulů přinesl zákon, který vstoupil v platnost 18. prosince 1918.

Zákon přijalo o týden dříve tehdejší Revoluční národní shromáždění mezi prvními právními normami nového státu. Tehdejší zákonodárci budovali samostatný československý stát na demokratických základech a zvolili pro něj formu republiky, v níž byly jakékoli šlechtické výsady nepřípustné. Norma podle historiků odrážela i rovnostářskou tendenci české společnosti.

Zákon stanovil, že bývalí šlechtici nesmějí užívat svého rodného jména s přídomkem nebo dodatkem vyznačujícím šlechtictví. „Šlechtictví a řády, jakož i veškerá z nich plynoucí práva se zrušují, rovněž tak tituly, pokud byly udělovány jako pouhá vyznamenání,“ říká zákon, který však za porušení jeho ustanovení neobsahoval žádné postihy.

Sankce byly k zákonu připojeny až novelizací 10. dubna 1920. Za úmyslné a veřejné použití šlechtického titulu měl provinilec zaplatit pokutu od 50 do 15.000 korun nebo mohl být potrestán vězením v délce od čtyřiadvaceti hodin do 14 dnů. Stejný zákon zároveň upravoval problematiku občanských, republikových řádů, titulů, odznaků či dalších vyznamenání. Přestože se za první republiky tento zákon běžně porušoval, nejsou podle historiků známy případy konkrétních postihů.

Další změna nastala 21. října 1936, kdy bylo celé původní znění zákona zrušeno a nahrazeno novým. Tento zákon pamatoval i na zákaz užívání erbů, kterými je možné „zrušené šlechtictví naznačiti“. Zákon zároveň zakázal užívání jakýchkoliv šlechtických atributů i dalším osobám, tedy nejen potomkům bývalých šlechtických rodů, ale i těm, kteří by se za aristokraty pouze vydávali. Proti zákonu se provinil i ten, kdo zrušený šlechtický titul někomu přiřkl v tisku. Takto popsané přestupky, pokud je spáchal československý občan, byly navíc trestné i v cizině. Nová úprava zvýšila i tresty, a to pokutu až na 20.000 korun a vězení až do dvou měsíců.

V době protektorátu byla platnost titulů obnovena. Po druhé světové válce pak začalo platit opět původní znění bez sankcí.

Spolu s tituly přišly šlechtické rody po roce 1918 částečně i o pozemkové vlastnictví, a to na základě pozemkové reformy z roku 1919. Další majetek byl některým bývalým šlechtickým rodinám zabaven po roce 1945 na základě Benešových dekretů. Speciální zákon z roku 1947 zkonfiskoval majetek hlubocké větvi Schwarzenbergů a zbytek majetku šlechtě odebraly konfiskace po únoru 1948.

Restituční zákony po roce 1989 umožnily za splnění příslušných podmínek neoprávněně odebraný majetek vrátit. Původním majitelům či jejich potomkům bylo vráceno několik desítek hradů a zámků a řada hospodářských budov, polí, lesů, rybníků a další nemovitý i movitý majetek. Restituce vyvolaly také řadu soudních sporů, z nichž některé se vlečou dodnes. K nejúspěšnějším restituentům patří Lobkowiczové, část rodu Kinských, část rodu Colloredo-Mannsfeldů, orlická větev Schwarzenbergů, Kolowratové či potomci rodu Sternbergů.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

18
prosinec
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Krátká samostatnost Běloruska skončila před 100 lety

Krátká samostatnost Běloruska skončila před 100 lety

5. ledna 1919 zanikl první samostatný běloruský stát. Běloruská lidová republika přitom existovala necelý rok - od 25....

Potřebujeme Dunaj, tvrdil Masaryk a nechal vojensky obsadit Bratislavu

Potřebujeme Dunaj, tvrdil Masaryk a nechal vojensky obsadit Bratislavu

Ještě na konci roku 1918 nebylo jasné, které město se stane novou slovenskou metropolí. Ve hře byla Nitra, Martin,...

100 let staré fake news. Trockij prý nechal zatknout Lenina

Trockij, Lenin a Kameněv v roce 1919

I seriózní média občas naletí dezinformátorům, případně zveřejní neověřené informace. Na první pohled nenápadná zpráva...

Najdete na iDNES.cz