Zrušte rasovou nerovnost, žádali Japonci neúspěšně před 100 lety v Paříži

  14:08aktualizováno  14:08
Pařížská mírová konference se v letech 1919 - 1920 zabývala konečným stanovením poválečných poměrů. Během jednání se však diskutovalo i o dalších globálních tématech. Jedním z nich byla problematika rasové nerovnosti.

Problematiku zrovnoprávnění ras v rámci nově vznikající Společnosti národů otevřelo na mírové konferenci Japonsko. Návrh předložil jejich šéf diplomacie Uchida Kōsai. 

Podle Japonců bojovali během 1. světové války společně lidé všech ras. „Pouto vzájemné náklonnosti a vděčnosti bylo tak velké, jaké svět dosud nezažil,“ prohlásil přímo japonský diplomat Makino Nobuaki. Podle něj válka dokázala, že jsou si v rasové otázce lidé rovni.

Japonský návrh se sice těšil poměrně široké podpoře politiků z mnoha zemí, ale proti se jednoznačně postavily velmoci, zejména Spojené státy americké a Austrálie. Důvodem byla skutečnost, že v obou státech byla buď otevřeně nebo skrytě podporována rasová segregace.

Přes veřejné proklamace Woodrowa Wilsona platil americký prezident v Americe za rasistu (o tématu jsme psali zde). Podobný postoj zaujímal i australský premiér Billy Hughes, který se ve své zemi potýkal s japonským přistěhovalectvím, takže otázku rovnosti ras zablokovala i delegace Velké Británie a japonský návrh se tak nakonec neobjevil v závěrečném textu Versailleské smlouvy.

Odmítavý postoj velmocí ke zrušení rasové nerovnosti vedl k výraznému odcizení a následné izolaci asijských národů na zahraniční politice evropských velmocí a Spojených států amerických, která přispěla k rozvoji japonského militarismu v meziválečném období.

K definitivnímu odstranění rasové diskriminace v mezinárodní politice došlo až po 2. světové válce, i když k segregaci docházelo v některých zemích i poté.

Výsledkem mírové konference v Paříži byly nakonec mírové smlouvy, nazvané podle místa jejich podepsání: s Německem 28. června 1919 ve Versailles, s Rakouskem 10. září 1919 v Saint- Germain-en-Laye, s Bulharskem 27. listopadu 1919 v Neuilly, s Maďarskem 4. června 1920 v Trianonu a s Osmanskou říší 10. srpna 1920 v Sévres a 24. července 1923 v Lausanne.

Před 100 lety v jiný den

13
únor
1919

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Muž, který vyhrál válku. Jeho čluny nesly vojáky na pláže Normandie

Výsadkový člun LCVP převážel vojáky na pláže při vylodění v Normandii

Bez nich by se žádné vylodění nekonalo. Na plážích v Normandii se před 75 lety přepravily na pláže desetitisíce vojáků....

Další z rubriky

Před 100 lety zažili Čechoslováci první svobodné volby

Před 100 lety Čechoslováci si poprvé volili své zástupce

15. června 1919 zažilo samostatné Československo velký svátek demokracie - první svobodné volby. Událost připomíná...

Vítězné mocnosti odmítly v Paříži sjednocení Německa a Rakouska

Vítězné mocnosti řekly v Paříži ne sjednocení Německa a Rakouska

Sjednocené Německo a Rakousko nebude existovat. Shodly se na tom vítězné mocnosti na mírové konferenci ve Versailles....

Dostaňme československé legionáře do vlasti, žádali poslanci

Dostaňme československé legionáře do vlasti, žádali poslanci

Právě před 100 lety, 26. května 1919, si poslanci v Praze vzpomněli na československé legionáře na daleké Sibiři.

Najdete na iDNES.cz