Diskuse k článku

Před 100 lety vyhlásila nezávislost na Rusku Ukrajinská lidová republika

Mladý stát - Ukrajinská lidová republika - se hned od svého vzniku musel potýkat s agresemi ze strany Ruska. 25. ledna 1918 tak Centrální rada Ukrajiny vydala zákon, kterým se od bolševického státu odtrhla. Nová nestabilní vláda začala pomoc hledat na západě a obrátila se na Německo. Z Ukrajinské lidové republiky se tak za necelý měsíc stal německý protektorát. Ukrajinskou anabázi na konci 1. světové války si připomeňte ve videoseriálu Před 100 lety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

H14o41n78z54a 70K77o20v76a87n35d39a 1388297965804

Její hranice existovaly ale jenom na papíře nacionalistů :D Kteří na většině území ani neměli podporu. Zpočátku většinu území ovládali bělogvardějci carští generálové Děnikin a Wrangel, potom bolševici, kterým mermomocně pomáhali ukrajinští nacionalisté vycvičení a vyzbrojení německým Keisereichem, pro jediný účel boje proti Ruskému Impériu.

Těmto pomatencům z řad Ukrajinské lidové rep. můžeme poděkovat za nastolení bolševismu a jejich podporu od samého začátku proti kontrarevolučním složkám. Bolševici se jim za to směle odvděčili. Ukrajinský rodák Kaganovič způsobil v zemědělských oblastech bývalého carského Ruska hladomor, který si vyžádal podle některých odhadů až 20 milionů životů.

Nejvíc bylo zasaženo právě Povolží a zmíněná Ukrajina

+1/0
29.1.2018 18:27

Najdete na iDNES.cz