Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvPoprvé v dějinách totiž putovala po rádiových vlnách fotografie přes Atlantik, konkrétně z USA do Londýna. Byl to snímek tehdejšího amerického prezidenta Calvina Coolidge.
Autorem vynálezu byl americký elektrotechnik Richard H. Ranger, který pracoval jako elektroinženýr a konstruktér pro Radio Corporation of America, což byla hlavní americká elektrotechnická společnost. Proslula vytvořením první sítě rozhlasových stanic NBC a v meziválečném období byla hlavním producentem elektronek ve Spojených státech, především pod značkou Radiotron. Vyráběla i gramofony, rádia a televizory.
Richard H. Ranger pracoval na možnostech posílání obrázků, přesněji řečeno fotografií, a to prostřednictvím přenosu rádiovými vlnami. Přitom už 50 let existoval systém telefaximilních zařízení: šlo také o přenos obrázků, ovšem prostřednictvím drátového telegrafu, později telefonního vedení.
Richard Ranger svůj mechanismus přenosu nazval bezdrátový fotoradiogram a na konci listopadu 1924 se vše povedlo oficiálně předvést v praxi. V Bílém domě pořídili fotografové snímek nově zvoleného amerického prezidenta, v New Yorku jedna část zařízení fotografii rozložila na prvočinitele, vysílač vše odeslal přes Atlantik a v Londýně prezidentovu fotografii zase složili. Dvourozměrný obrázek překonal Atlantik rychlostí světla.
Ještě v témže roce dokázali Rangerovi kolegové odeslat a přijmout dokonce i barevnou fotografii. Devětadvacátý listopad 1924 je však navždy jedním z klíčových dnů historie vývoje přenosu informací.