Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvJosef Šoupal se k činu doznal. Soudu se na základě výpovědí svědků podařilo prokázat, že Šoupal atentát připravoval cíleně. Protože ale v té době byla v Československu plnoletost až od 21 let a mladíkovi bylo v době spáchání činu jen 19, unikl trestu smrti. Odsouzen byl na 18 let k těžkému žaláři zostřenému jednou čtvrtletně půstem a 5. ledna každého roku pobytem v temné cele.
Trest si odpykal ve Valdicích a následně v Plzni na Borech. Prý si stále stěžoval na údajná příkoří, odmítal disciplínu, nechtěl pracovat, choval se nevhodně. Dokonce obvinil kaplana z nepřístojného obtěžování a ředitele věznice z mravnostních deliktů. Dostal několik kázeňských trestů a pobyt za mřížemi mu byl o rok a půl prodloužen.
Po propuštění na svobodu během druhé světové válce žil až do roku 1947 v dnešním Havlíčkově Brodě. Následně se odstěhoval do severních Čech. Těsně před odchodem si nechal změnit jméno.
Původně toužil po neobvyklém Ilja Dněprostroj. To mu ale úředník na matrice odmítl zapsat. Proto Šoupal zvolil jméno Ilja Pravda. Snažil se pak vstoupit do komunistické strany, ale ta ho nikdy nepřijala. Zemřel v roce 1959.