Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvZbylé hranice Polska střežila samostatná běžná pohraniční stráž. Sbor ochrany hranic vznikl v polovině září 1924 pod vlivem neblahé zkušenosti Poláků s bolševickým Sovětským svazem.
Polsko-sovětská hranice byla vytyčena po skončení Polsko-sovětské války v roce 1921. Klid na ní ale kvůli agresivním výpadům bolševiků nebyl prakticky nikdy. Nejvážnější útok se odehrál v noci z 3. na 4. srpna 1924. Skupina 150 sovětských agentů přepadla město Stołpce. Jednalo se tehdy o hraniční přechod mezi Polskou republikou a Sovětským svazem.
Polská vláda pochopila, že se sovětským terorismem si běžná policie neporadí. Proto vznikla ozbrojená pohraniční policie se speciálním určením pro východní hranici. Tito muži ji hlídali jinak než obvykle, vedle normálního hlídkování provozovali také aktivní průzkum a zpravodajské přepady v sovětském příhraničí.
Služba v tomto sboru byla dobrovolná, ale uchazeč musel mít zkušenosti z armády. Jen během prvního roku existence sbor zadržel pět tisíc lidí, kteří se chtěli ilegálně dostat na polské území. Sbor ochrany hranic existoval až do září 1939. Zanikl s pádem Polska po přepadení Německem a následným obsazením východu země 17. září 1939 Rudou armádou, přesně 15 let od založení pohraničního sboru.