Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvV den Leninova pohřbu panovalo v Moskvě mrazivé počasí, podle dobových novin třicet stupňů pod nulou. Rozhodovalo se také o klíčové záležitosti: co bude s Leninovými ostatky.
V den Leninovy smrti údajně do Kremlu napsalo telegram 10 tisíc lidí, že tělo vůdce revoluce by mělo být zachováno pro další generace. Původně bylo Leninovo tělo balzamováno jen na kratší čas, ale zejména Stalin odhadl potenciál kultu leninismu.
Leninovo tělo bylo už v rozkladu, když do něj trojice expertů pod vedením doktora Zbarského postupně napíchala konzervační látku. Vůdce revoluce, který chtěl být normálně pohřben, se už z mauzolea na Rudém náměstí nedostal. Výjimkou byly jen válečné roky 1941–45, kdy ho Sověti odvezli před hrozící nacistickou armádou na Sibiř.
V roce 1953 Lenina v mauzoleu doplnilo tělo jeho nástupce Stalina. Ten byl však po necelých osmi letech v průběhu destalinizace odstraněn a pohřben za zdmi Kremlu.
V pozdější době se objevily spekulace, že části Leninova těla jsou náhražka, pravý je prý jen obličej a ruce. Experti, kteří se starali o stav mumie, to ale popírají. Leninův mozek, který byl po jeho smrti vyjmut a rozřezán na 1 108 plátků, je konzervován v moskevském lékařském institutu.
Z Petrohradu Leningrad
Po smrti Lenina byl následně Petrohrad, někdejší metropole ruského státu a kolébka tří revolucí, přejmenován na Leningrad. Leninovo rodné město Simbirsk zase dostalo podle Leninova pravého jména Uljanov název Uljanovsk.
Město s asi 5,5 milionu obyvatel je druhé nejlidnatější v Rusku po Moskvě a čtvrté (po Istanbulu, Moskvě a Londýně) v Evropě. Bývalé hlavní město Ruska tehdy změnilo své jméno již podruhé. To původní – Sankt-Petěrburg (Pevnost svatého Petra) – dostalo po svém zakladateli caru Petru I. Velikém, který jej v roce 1703 založil s cílem vybudovat metropoli v tehdejším západním stylu. Na Petrohrad bylo poruštěno v důsledku protiněmeckých nálad v srpnu 1914, krátce po vypuknutí první světové války.
Zatímco původní historický název Sankt-Petěrburg byl městu na Něvě po dlouhých diskusích navrácen v září 1991, Leninovu rodišti zůstalo jméno Uljanovsk dodnes.