Po vzniku Království Srbů, Chorvatů a Slovinců vypukly v Záhřebu nepokoje

  0:05aktualizováno  0:05
VIDEO: - 5. prosince 1918 vypukl v chorvatském Záhřebu ozbrojený konflikt mezi srbskou a chorvatskou stranou nového společného království. Předznamenal tak rozpory jugoslávských národů, které pokračovaly během dvacátého století.

Království Srbů, Chorvatů a Slovinců – SHS (od roku 1929 Království Jugoslávie) s hlavním městem Bělehradem, bylo slavnostně vyhlášeno 1. prosince 1918. Srbové patřili k vítězným státům první světové války, Chorvaté a Slovinci naopak k poraženým. 

Od samého začátku ve společném království panovaly rozpory kolem budoucího vnitřního uspořádání země. Přes odpor části poslanců hlasovali pro spojení jihoslovanských národů zástupci chorvatských a bosenských Srbů, Srbsko-bosenská koalice, chorvatští reprezentanti Dalmácie a slovinští liberálové, proti společnému království zase vystupovala Radičova Chorvatská selská strana, Chorvatská strana práva a Slovinská lidová strana. 

Už 5. prosince 1918 došlo v Záhřebu k prvním ozbrojeným střetům. Jihoslované, kteří původně patřili k habsburské monarchii (Chorvati, Slovinci), si v armádě jen těžko zvykali na tvrdou srbskou disciplínu, při níž se dokonce často uplatňovaly fyzické tresty, a to i za malé kázeňské přestupky. 

V Záhřebu se tak utkali především demobilizovaní jugoslávští vojáci Rakouska-Uherska se srbskou armádou, která vstoupila na chorvatské území. Srbské velení žilo v představě, že jim mají být Chorvati a Slovinci vděční za své osvobození z rakouské monarchie. Jenže chorvatští a slovinští vojáci zase nechtěli akceptovat podle nich „povýšené“ chování srbské části země.

Pamatovali si, že Srbsko bylo v předválečné době značně zaostalou zemí, nad kterou měli hospodářskou převahu. Velkou nevoli způsobil například převoz záhřebského městského mobiliáře včetně pouličního osvětlení do srbského Bělehradu.

Spory mezi Chorvaty a Srby předznamenaly další napětí uvnitř království v meziválečném období a zatěžovaly stabilitu společného jugoslávského státu. 

Po napadení Polska Německem v září 1939 se vztahy mezi Srby a Chorvaty silně zradikalizovaly. V dubnu 1941 se Jugoslávie rozpadla na několik celků, Nezávislý stát Chorvatsko vznikl na území Chorvatska a Bosny a Hercegoviny, Slovinsko pak bylo rozdělené hned na tři části, o největší dvě se podělilo Německo a Itálie, třetí část připadla Maďarsku. 

Sedmnáctiletý král Petr II. uprchl do Londýna a ozbrojený odpor proti německým okupantům na jugoslávském území vedl komunistický vůdce Josip Broz Tito, který 29. listopadu 1943 vyhlásil Demokratickou federativní republiku Jugoslávie. Po druhé světové válce 29. listopadu 1945 byla potom vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

5
prosinec
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Estonský parlament vyhlásil před 100 lety nezávislost

Tallinn - historický střed města

Novodobá historie Estonska se začala psát vyhlášením nezávislosti 24. února 1918. Faktickou suverenitu však získalo...

Smrtelně nemocnou Evitu musel na poslední manifestaci podpírat manžel

Smrtelně nemocnou Evitu musel na poslední manifestaci podpírat manžel.

Její podobiznu mají i dnes mnozí Argentinci na domácím oltáříku vedle Panny Marie. Evita Perónová, která podlehla 26....

Tragicky zesnulého Štefánika pohřbili před 100 lety na hoře Bradlo

Štefánikova smrt je stále zahalena tajemstvím

11. května 1919 se uskutečnil pohřeb tragicky zesnulého zakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. Vzápětí...

Najdete na iDNES.cz