Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tv„Národ očekával prý od Mussoliniho slova míru, místo nich však uslyšel hrozby,“ čteme v Lidových novinách jednu z prvních reakcí na 3. leden 1925, konkrétně na řeč italského vůdce Benita Mussoliniho v římském parlamentu
Sobota 3. ledna 1925 je považována za den, kdy se Itálie stala vysloveně totalitním státem a Mussolini se proměnil v otevřeného diktátora. Cesta k tomuto momentu začala 28. října 1922, kdy zorganizoval pochod na Řím a pod nátlakem si vynutil své jmenování italským premiérem. Následovaly tři roky vládnutí, plíživé přibírání pravomocí a politické násilí.
Mussoliniho fašisté ve spolku s nacionalisty a liberály v dubnu 1924 vyhráli volby do Sněmovny. Zřejmým zlomem byl pak 10. červen 1924, kdy byl fašisty unesen a zabit socialistický poslanec Giacomo Matteotti, který napadl regulérnost voleb v některých provinciích. Matteotiho vražda vyvolala v Itálii pozdvižení, zvláště když stopy vedly do okolí předsedy vlády Benita Mussoliniho. Ten se ale s podporou Liberální strany a krále u moci udržel.
Čekalo se, co bude dál, až přišla klíčová sobota 3. ledna 1925 v italském parlamentu. „Já, a já sám přebírám politickou, morální a historickou odpovědnost za vše, co se stalo,“ prohlásil sebevědomě před poslanci. I Lidové noviny o den později přinesly z jeho přelomového projevu úryvky.
„Projevů důvěry dostalo se mi až přespříliš mnoho. Poslanecká sněmovna podle paragrafu 47 jednacího řádu má právo obviniti ministry královy a vydat je Nejvyššímu soudu. Nuže: kladu formální otázku, zda je někdo v této Sněmovně nebo mimo ni, kdo by chtěl použíti zmíněného článku? (velký potlesk) Poslanci pak volají: Ať žije Mussolini.“
A Lidovky před 100 lety dodávají: „Řeč Mussoliniho způsobila podle zprávy oficiální tiskové kanceláře hluboký dojem mezi politiky a ve veřejném mínění širokých vrstev. Den po Mussoliniho projevu před poslanci už policisté po celé zemi prováděli šťáry v sídlech politických stran, zejména opozičních, prohledávali soukromé domy, zasedací sály byly zavřeny a noviny nesměly vycházet.“
S odstupem jednoho století víme, že 3. ledna 1925 skutečně v Itálii začala fašistická diktatura, pro Benita Mussoliniho pak začala cesta diktátora, který byl vzorem pro Adolfa Hitlera, přivedl Itálii do neštěstí a sám po popravě skončil pověšený hlavou dolů v Miláně.