Historické okamžiky
Sledovat další díly na iDNES.tvMongolsko se dopracovalo k nezávislosti na Číně už v roce 1911. Nejprve však jen částečné, protože Čína se proces sebeurčení snažila vojensky zvrátit. Poté se ovšem do věci vložili Rusové: nejprve bělogvardějci a po nich Rudá armáda.
Plně nezávislé Mongolsko pak bylo vyhlášeno 11. července 1921. Následovaly tři roky zápasu o směřování země. Toto období skončilo právě ve středu 26. listopadu 1924 vytvořením Mongolské lidové republiky, samozřejmě pod vlivem Moskvy a dozorem rudoarmějců, ostře komunistických.
V Mongolsku byla následně nastartovaná alfabetizace, začala platit povinná školní docházka, byly zrovnoprávněny ženy, ale totalitní vláda začala zároveň zavírat politické oponenty, došlo k násilné kolektivizaci, k bourání buddhistických chrámů, věznění a zabíjení mnichů a také k hledání vnitřního i vnějšího nepřítele, vše bylo inspirováno zkušenostmi bolševického Ruska.
V éře stalinistických čistek přišlo o život 30 tisíc Mongolů. Druhá světová válka a japonská agrese se Mongolské lidové republiky jen těsně nedotkly, čínské potíže však vedly k tomu, že se Peking vzdal letitých nároků na území vnitřního Mongolska.
Následovala desetiletí tuhého komunismu, zlom pak přišel v roce 1990. Mongolská revoluce proběhla klidně a bývá přirovnávána k sametové revoluci v Československu. Dnes žije v Mongolsku, osmnácté největší zemi na světě, tři a čtvrt milionu obyvatel.