Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Další návraty. Legionáři se před 100 lety postupně přesouvali domů

  10:43
Právě před 100 lety přirazila k evropským břehům další loď s československými legionáři z Ruska. Transport Čechoslováků z Dálného východu přistál v Terstu.

Novobranci (dobrovolníci) ruské legie při obědě. | foto: Archiv Martina Šebely

Za první světové války bojovalo za československou samostatnost v legiích a ve spojeneckých armádách více než 130.000 Čechů a Slováků. Do mimořádně složité situace se na jejím sklonku dostaly čs. legie v Rusku, když uvízly v osidlech nepřehledné občanské války. Posledním protivníkem více než 50.000 dobrovolných vojáků na cestě domů byla početně silnější Rudá armáda. Volný přesun jednotek do Vladivostoku a odtud do vlasti umožnilo až příměří, uzavřené mezi legiemi a sovětskou vládou 7. února 1920.

Legie zastavily boje v říjnu 1918, ale stále zůstávaly na území Ruska. Legionáři byli nakonec vtaženi proti své vůli do občanské války. Již po uzavření brestlitevského míru mezi Ruskem a Německem v březnu 1918 politici rozhodli o přesunutí legií přes Vladivostok do Francie do bojů s Německem. Cesta přes evropská bojiště ale nebyla možná. Tím začaly události, které do historie vstoupily pod označením „sibiřská anabáze“.

Po úspěšném stažení jednotek Československého armádního sboru z Ukrajiny na východ po březnové bitvě u Bachmače, kdy se podařilo zachránit legie před zničením německou armádou, začala bolševická vláda postupně odsun komplikovat a bojkotovat, protože se mimo jiné pokoušela získat uznávanou armádu pro své potřeby. V otevřené nepřátelství mezi čs. vojskem a bolševiky vyústil takzvaný čeljabinský incident z května 1918.

Při něm legionáři usmrtili maďarského zajatce, který z projíždějícího vlaku těžce a úmyslně zranil jednoho legionáře. Sověti poté uvěznili několik čs. politiků pobývajících v Moskvě. O postoji sovětské moci k čs. vojsku svědčí telegram jednoho z bolševických vůdců Lva Trockého z 25. května 1918 nařizující bolševickým jednotkám čs. vojáky odzbrojit a zamezit jim v cestě na východ. „Každý Čechoslovák, který bude zastižen se zbraní v ruce na železnici, budiž zastřelen na místě,“ přikázal Trockij. Čs. vojska se následně rozhodla vynutit si průjezd Sibiří silou a během léta obsadila obrovské území podél Transsibiřské magistrály od Povolží až po Irkutsk a dobyla velká města na Sibiři.

Dalšímu přesunu legií na východ však zabránilo rozhodnutí dohodových mocností o použití stávajících čs. jednotek v bojích proti bolševikům, což ale byl jeden z důvodů následné demoralizace jednotek. Bojová morálka byla tak špatná, že musel osobně přicestovat generál Milan Rastislav Štefánik a vojáky přesvědčoval, že musí v Rusku zůstat.

Legie spolupracovaly s armádou bělogvardějského velitele admirála Alexandra Kolčaka, která v občanské válce neúspěšně usilovala o porážku bolševiků. Kolčak, který se prohlásil vládcem Ruska, proslul krutostí a jeho vojska, stejně jako vojska bolševická či jiných protibolševických vůdců, měla na svědomí řadu masakrů civilního obyvatelstva. I proto legionáři ztratili veškerou motivaci se bojů dál účastnit.

Situaci změnil postup bolševické armády ze západu a puč v Irkutsku, kde se moci chopili představitelé jedné části rozštěpené Strany socialistů revolucionářů, tzv. eserů. Eseři Kolčaka zbavili moci a později uzavřeli dohodu s bolševiky. Příměří se nakonec dočkali i legionáři, podmínkou ale bylo vydání Kolčaka, kterého legie původně chtěly vzít do Československa. Kolčak byl následně odsouzen za smrt více než sta tisíc lidí a vyvraždění a vypálení mnoha vesnic a popraven.

Dohoda o příměří, podepsaná ve stanici Kujtun v Irkutské oblasti, pro legionáře znamenala volný průjezd s plnou výzbrojí na východ do přístavu Vladivostok. Jako určitá záruka plnění podmínek příměří posloužila legiím část ruského zlatého státního pokladu, kterého se čs. oddíly zmocnily společně s bělogvardějci v Kazani v srpnu 1919. Dohoda o příměří uváděla, že zlatý poklad „zůstává v Irkutsku a ochraňuje se smíšenou stráží československých a sovětských vojsk a odevzdá se irkutskému výkonnému výboru při odchodu posledního čs. vojenského vlaku“.

Zlatý poklad, který byl pod dohledem společné komise předán sovětské straně, nebyl celý. Od té doby se šíří různé spekulace o osudu zbytku, včetně té, že jej zabavili čs. vojáci. Je prokázáno, že velkou část pokladu utratil Kolčak za hrazení výdajů pro svou armádu. Poslední čs. vojáci, kteří společně s Rusy strážili zlato, odjeli z Irkutsku 1. března 1920. Další transport legionářů do Vladivostoku proběhl bez větších obtíží.

Ve Vladivostoku následovalo naloďování a přesun po moři do Československa. Evakuace proběhla od 9. prosince 1919 do 30. listopadu 1920. Pro odsun vojska i civilistů bylo vypraveno 42 transportů, většinou na pronajatých lodích. Do Československa se postupně vrátilo 67.750 osob, z toho 56.500 vojáků. 

Autor:

Před 100 lety v jiný den

10
červen
1920

Nejzajímavější

Lidovky.cz
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...