Muslimové se v roce 1918 spojili s křesťany proti světovému sionismu

  • 47
Rozpolcená britská zahraniční politika na Blízkém východě na konci 1. světové války výrazně destabilizovala situaci v tomto strategickém geopolitickém prostoru. Východní Středomoří se postupně osvobodilo z dlouhé okupace Osmanskou říší, ale zároveň se stalo závislým na nových kolonizátorech: Francii a právě Velké Británii.

Na jedné straně zazněl po vyhlášení Balfourovy deklarace z Londýna příslib vzniku Židovského státu. Jiní představitelé nejednotné britské zahraniční politiky však slibovali autonomii, později i nezávislost také Arabům. To vedlo ke konfliktu, který probíhá v Palestině dodnes.

8. května 1918 vzniklo v Jaffě Muslimsko-křesťanské sdružení. Jeho hlavním cílem bylo zabránit masové imigraci Židů na území dnešního Izraele. Proti vzniku Židovského státu bojovalo zejména politickými prostředky, nikoliv pomocí terorismu. Existenci sdružení popisuje další díl videoseriálu Před 100 lety.

V jednom z předchozích dílů jsme představili vznik tzv. Balfourovy deklarace:

23. listopadu 1917 zveřejnily ruské probolševické noviny znění kontroverzní Sykesovy-Picotovy dohody. Ta je řadou historiků dodnes považována za hlavní příčinu nestabilní situace na Blízkém východě, která trvá v oblasti dodnes: