Konference ve Versailles překreslila hranice evropských států

  0:05aktualizováno  0:05
„Německá říše a její spojenci jsou jako původci války odpovědni za všechny ztráty a škody na civilním majetku, které utrpěly státy spojené a sdružené v Dohodě.“ Tak zní jedna z vět obsažených ve Versailleské smlouvě, která byla podepsána 28. června 1919 v Zrcadlovém sále slavného paláce francouzských králů.

Za hlavního viníka války bylo ve smlouvě označeno Německé císařství, které se přeměnilo na takzvanou Výmarskou republiku. Německo bylo nuceno se vzdát rozsáhlých území ve prospěch Francie, Belgie, Československa, Polska a Dánska a ztratilo všechny kolonie. Průmyslové Sársko předalo na 15 let do správy Společnosti národů. Německá armáda byla navíc notně omezena.

Fotogalerie

Do budoucnosti nejkontroverznějším bodem se stalo placení obrovských reparací, což bylo jedním z důvodů těžkých hospodářských problémů meziválečného Německa. Neutěšená ekonomická situace přispěla k vzestupu Adolfa Hitlera a jeho nacistické strany a k rozpoutání druhé světové války.

Původní vyrovnání s Osmanskou říší měla přinést mírová smlouva podepsaná v srpnu 1920 ve francouzském Sevres. Smlouva zahrnovala reparace a omezení armády a budoucí Turecko se v ní vzdalo všech nároků na neturecká území a ztratilo čtyři pětiny svého území. 

Podle smlouvy se Sýrie, Palestina, Mezopotámie a část Arábie měly například stát mandátními územími Francie a Británie, nezávislost měly získat Arménie nebo Kurdistán. Většina ostrovů v Egejské moři měla připadnout Řecku. Mír byl ale především kvůli územním ziskům Řecka odmítnut tureckými nacionalisty pod vedením Mustafy Kemala (Atatürka) a parlament smlouvu odmítl. Po národně-osvobozeneckém boji kemalistů a řecko-turecké válce byl mír ze Sevres revidován Lausannskou smlouvou z 24. července 1923. Tato smlouva určila hranice Turecka na Anatolii a istanbulsko-drinopolské předmostí.

První světová válka byla poslední ranou pro carské Rusko, které bojovalo na straně Dohody. Ruské impérium zaniklo již v únorové revoluci roku 1917, kdy abdikoval car Mikuláš II. a moc se dostala do rukou prozatímní vlády. Zemi nakonec po říjnové revoluci v roce 1918 ovládli bolševici.

V březnu 1918 Rusko uzavřelo s Německem brestlitevský mír, který měl pro bolševické Rusko rozporuplné následky. Na straně jedné pomohl bolševikům získat čas na upevnění své moci, na druhé straně uvolnil Německu ruce pro boje na západní frontě a Rusko také díky míru přišlo o Finsko, Pobaltí, část Polska, Ukrajinu, Bělorusko a Besarábii. Většinu těchto zemí ale Sovětský svaz získal později zpět.

Výsledkem války bylo také oslabení Evropy jako globální mocnosti. Své postavení v Asii a Tichomoří posílilo Japonsko a do popředí se dostaly hlavně Spojené státy. Za jejich vzestupem stála ekonomika v dobách neutrality i vojenský průmysl po dubnu 1917, kdy vstoupily do války. Američané téměř zdvojnásobili export do Evropy a zatímco před válkou byla Amerika světovým dlužníkem, v poválečném období se USA staly hlavním světovým věřitelem. Od 20. let tak byly USA největší ekonomikou světa.

Milionové ztráty na životech dovršily, hlavně ve Francii, dlouhodobou demografickou krizi a útrapy prožité během války vedly podle historiků také k morálnímu úpadku včetně odklonu od víry.

Autoři:

Před 100 lety v jiný den

28
červen
1919

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Horní Slezsko bývalo středoevropským „soudkem střelného prachu“

Hornoslezané se poprvé vzbouřili před 100 lety

Právě před sto lety, 17. srpna 1919, se Poláci v Horním Slezsku poprvé vzbouřili proti Němcům. Horní Slezsko bylo po 1....

První německou ústavu přijali zákonodárci před 100 lety

První německou ústavu přijali zákonodárci před 100 lety

11. srpna 1919 začala platit ústava meziválečného Německa. Říkalo se jí „Výmarská ústava“, podle místa konání schůzí...

Přednáška marxistů i kritika úředníků, o tom psaly noviny před 100 lety

Přednáška marxistů i kritika úředníků, o tom psaly před 100 lety lidovky

Lidové noviny popisovaly 3. srpna 1919 události důležité i na první pohled všední. Můžete je s námi prolistovat v...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ADMINISTRÁTOR/IT APLIKAČNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz