Kominterna zahájila před 100 lety „epochu rozkladu kapitalismu"

  0:05aktualizováno  0:05
Kominterna byla založena na ustavujícím kongresu v Moskvě, který se uskutečnil ve dnech 2. - 6. března 1919. Zasedání se zúčastnilo 52 zástupců 35 levicových stran a skupin z 30 zemí. Přijata byla rezoluce charakterizující nadcházející období jako „epochu rozkladu kapitalismu" a „epochu komunistické revoluce proletariátu".

Vladimír Iljič Lenin, který měl na shromáždění největší vliv, odsoudil buržoazní demokracii a charakterizoval diktaturu proletariátu jako demokracii pro široké vrstvy pracujících, kde většina utlačuje menšinu. Sociální demokracie, která v podmínkách poválečného rozmachu hájila parlamentní demokracii, byla označena za pomahače kontrarevoluce.

Přijata byla výzva pracujícím, aby se v duchu proletářského internacionalismu sjednotili ke svržení buržoazie a za nastolení diktatury proletariátu.

Organizační struktura Komunistické internacionály kopírovala strukturu bolševické strany. Mezi dvěma kongresy řídil práci výkonný výbor a úzké předsednictvo, hlavní výkonný orgán. V čele výkonného výboru stáli postupně Grigorij Zinovjev (1919-1926), Nikolaj Bucharin (1926-1928), Dmitrij Manuilskij (1928-1935) a Georgi Dimitrov (1935-1943). V aparátu měli naprostou převahu sovětští komunisté.

2. kongres kominterny se konal v létě 1920 a stanovil úkol spojit revoluční boj proletariátu vyspělých zemí s národně osvobozeneckým bojem v jednotný boj proti imperialismu. Poukázal na nutnost těsného svazku národně osvobozeneckých hnutí se sovětským Ruskem a nezbytnost boje s tzv. maloburžoazními nacionalistickými předsudky.

Doporučil nahradit po vítězství socialistické revoluce individuální zemědělství kolektivním. Formuloval známých 21 podmínek pro přijetí do Komunistické internacionály, mezi něž patřilo uznání diktatury proletariátu za hlavní zásadu revolučního boje, naprostý rozchod s reformisty a centristy a jejich vyloučení ze strany, využívání legálních i nelegálních metod boje, uznání demokratického centralismu za hlavní organizační zásadu strany a věrnost zásadám proletářského internacionalismu.

Kominterna měla vliv i na vývoj v KSČ. V roce 1929 na V. sjezdu komunistů provedli „karlínští kluci“ v čele s Klementem Gottwaldem vnitrostranický puč, když se zbavili původního vedení strany, vyloučili nepohodlné členy, a KSČ stalinizovali, tedy podřídili ji kominterně.

Organizace byla rozpuštěna během 2. světové války v roce 1943. Po válce ji v roli nástroje k řízení světového komunistického hnutí nahradila Kominforma.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

5
březen
1919

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Tragicky zesnulého Štefánika pohřbili před 100 lety na hoře Bradlo

Štefánikova smrt je stále zahalena tajemstvím

11. května 1919 se uskutečnil pohřeb tragicky zesnulého zakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. Vzápětí...

Československo bude sousedit s Rumunskem, rozhodlo se ve Versailles

Československo bude sousedit s Rumunskem, rozhodlo se ve Versailles

12. května 1919 se v Paříži rozhodlo o tom, že Československo bude mít společnou hranici s Rumunskem. Ve stejný den se...

Před 100 lety se v Turecku zrodila Atatürkova hvězda

Před 100 lety se v Turecku zrodila Atatürkova hvězda

Právě před 100 lety zahájili Turci svůj krvavý boj za nezávislost. Válka s Řeckem měla trvat dlouhé 4 roky. V té době...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz