Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvNárodně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) byla úředně zakázána po „pivním puči“ a nacismus se pomysleně ocitl v troskách a rozkladu. Před 100 lety se ale všechno změnilo.
Dne 16. února 1925 Hitler přesvědčil bavorské úřady, aby zákaz NSDAP zrušily. Formálně byla nacistická strana obnovena 26. února 1925 se staronovým vůdcovstvím Adolfa Hitlera, v pátek 27. února 1925 Hitler promluvil ve stejném sále měšťanského pivovaru v Mnichově, kde se před rokem a čtvrt neúspěšně pokusil o převrat.
Čtyři tisíce lidí ho poslouchalo uvnitř, tisícovka venku. České národní listy událost zaznamenaly: „Ve sklepě měšťanského pivovaru konala se včera večer Hitlerova schůze. Byla to prvá jeho veřejná schůze po listopadu 1923.“
„Hitler vylíčil důvody, jež vedly k založení Národně socialistické německé strany dělnické a pravil, že tato nová strana převzala staré cíle. Hitlerovým úkolem prý jest, aby smířil rozpory v lidoveckém táboře, a proto také žádá, aby mu bylo přenecháno vedení. Hitler byl nejprve přivítán desetiminutovým potleskem a bouřlivě pozdravován. Čím déle však mluvil, mizela nadšená nálada. Tato jeho vstupní řeč byla nejšpatnější politickou řečí, jakou kdy pronesl. Byla nezajímavá a myšlenkově prázdná.“
A také Lidové noviny o obnově NSDAP psaly: „Včera vyšlo první číslo listu Völkischer Beobachter, na kterém je Hitler podepsán jako vydavatel. V provolání se obrací na všecky bývalé stoupence Německé dělnické strany národně sociální a opětuje staré heslo proti židovství a marxismu.“
Za necelých osm let se následně nacistická strana chopila moci. Změnila demokratické Německo na totalitní stát, rozpoutala druhou světovou válku, proměnila Německo v trosky a přivedla do půlky Evropy sovětský komunismus. Formálně zanikla z rozhodnutí spojenců 10. října 1945.