Československé vojsko obsazovalo Sudety. V Mostě rozhodli dělostřelci

  10:11aktualizováno  10:11
VIDEO: - Několik století žili Němci a Češi na společném území bez vážnějších problémů. Během 19. století se však začal vzmáhat na obou stranách nacionalismus. Až do vzniku Československa v roce 1918 patřili sudetští Němci společně s Čechy do habsburské říše.

Konec první světové války a porážka Rakouska-Uherska a Německa znamenalo rozbití velkého mnohonárodnostního státu. Po vyhlášení Československé republiky 28. října 1918 požadovali sudetští Němci právo na sebeurčení. 

Zakládali samostatné provincie a chtěli rozdělit území nově vzniklého Československa podle etnického původu a následně se připojit k Rakousku nebo Německu. Čechoslováci ale od začátku věděli, že jejich stát bez převážně německy hovořícího pohraničí by neměl nárok na delší přežití. 

Podél československých hranic vznikaly sudetoněmecké provincie Německé Čechy (Deutschböhmen), Sudetsko (Sudetenland), Šumavská župa (Böhmerwaldgau) a Německá jižní Morava (Deutschsüdmähren). V doutnajícím sporu však do velké míry rozhodovaly výsledky první světové války, o čemž svědčí například i komentář prvního československého ministra financí Aloise Rašína: „Právo na sebeurčení je pěkná fráze, ale nyní, když spojenci zvítězili, rozhoduje moc.“ 

Čechoslováci odmítli vzdát se pohraničních území a rozhodli se obsadit sporné části vojenskou silou. Obsazení provedly hlavně rekonstruované české pluky, 30. Vysokomýtský, 35. Plzeňsky a 28. Pražský. 

Po přestřelkách, které začaly už zkraje listopadu 1918, vypukla v Sudetech hlavní vojenská operace 29. listopadu 1918 v Mostě, 7. prosince byly obsazeny Teplice, o den později Mariánské Lázně, 10. prosince Litoměřice, 11. prosince Tanvald a Jablonec nad Nisou, 12. prosince Karlovy Vary, 14. prosince hlavní město Deutschböhmen, Liberec, 16. prosince Trutnov, Cheb a Chomutov, 18. prosince Opava a Znojmo.

K největším bojům došlo hned na začátku během obsazování Mostu 27. až 29. listopadu 1918. Bitvu ukončilo až nasazení dvou československých děl. 29. listopadu 1918 přišlo o život na tržišti v Moravské Třebové šest německých civilistů. 

16. prosince 1918 byla liberecká zemská vláda provincie Deutschböhmen donucena ukončit svou činnost a přesunula se do Vídně. Do konce roku 1918 bylo pohraničí v rukou československého vojska. Přesto protesty německy hovořícího obyvatelstva pokračovaly i nadále. 4. března 1919 svolali Čeští Němci demonstrace za právo na sebeurčení, které spojili s všeobecnou stávkou. 

Během demonstrací docházelo na mnoha místech ke střetům s československými vojáky, při nichž přišlo o život několik desítek Němců a dva českoslovenští vojáci. Mluvilo se dokonce až o 150 zabitých sudetských Němcích. K nejtěžšímu střetu došlo ten den v Kadani. Hádku o vyvěšení vlajky tam nepřežilo 26 Němců.

Křivdy, které vnímaly obě strany konfliktu rozdílně, nemohly být zapomenuty ani v dalších letech. V československých volbách roku 1935 dostala nejvíce hlasů Henleinova strana SdP a 12. září 1938 vypuklo Sudetoněmecké povstání. Sudetští Němci byli ve své velké většině fascinováni Adolfem Hitlerem.

Po konci druhé světové války a porážce nacistického Německa došlo k vyhnání německých obyvatel z Československa, ale i z dalších zemí. Ani to však národnostní problémy nevyřešilo. Ke zklidnění došlo až podpisem Smlouvy mezi Spolkovou republikou Německo a Československem v roce 1992. V myslích mnohých obyvatel na obou stranách česko-německého konfliktu však stále ještě neutichla národnostní nevraživost minulého století.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

29
listopad
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Ženy v USA se dočkaly. Volební právo schválil před 100 lety Kongres

Ženy v USA se dočkaly. Volební právo schválil před 100 lety Kongres

Kongres Spojených států amerických schválil 4. června 1919 19. ústavní dodatek. Ten měl ženám zaručit volební právo. V...

Blíže vítězství. Bolševici začali před 100 lety obsazovat Sibiř

Bolševici začali před 100 lety dobývat Sibiř

Rudá armáda je v ofenzívě. Právě před 100 lety začal na Sibiři konec admirála Kolčaka, který si území o sedminásobné...

Slovenská republika rad vydržela komunistům jen tři týdny

Potřebujeme Dunaj, tvrdil Masaryk a nechal vojensky obsadit Bratislavu

Na východním a jižním Slovensku vznikla Slovenská republika rad. Stalo se právě před 100 lety, 16. června 1919....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz