Československé vojsko obsazovalo Sudety. V Mostě rozhodli dělostřelci

  10:11aktualizováno  10:11
VIDEO: - Několik století žili Němci a Češi na společném území bez vážnějších problémů. Během 19. století se však začal vzmáhat na obou stranách nacionalismus. Až do vzniku Československa v roce 1918 patřili sudetští Němci společně s Čechy do habsburské říše.

Konec první světové války a porážka Rakouska-Uherska a Německa znamenalo rozbití velkého mnohonárodnostního státu. Po vyhlášení Československé republiky 28. října 1918 požadovali sudetští Němci právo na sebeurčení. 

Zakládali samostatné provincie a chtěli rozdělit území nově vzniklého Československa podle etnického původu a následně se připojit k Rakousku nebo Německu. Čechoslováci ale od začátku věděli, že jejich stát bez převážně německy hovořícího pohraničí by neměl nárok na delší přežití. 

Podél československých hranic vznikaly sudetoněmecké provincie Německé Čechy (Deutschböhmen), Sudetsko (Sudetenland), Šumavská župa (Böhmerwaldgau) a Německá jižní Morava (Deutschsüdmähren). V doutnajícím sporu však do velké míry rozhodovaly výsledky první světové války, o čemž svědčí například i komentář prvního československého ministra financí Aloise Rašína: „Právo na sebeurčení je pěkná fráze, ale nyní, když spojenci zvítězili, rozhoduje moc.“ 

Čechoslováci odmítli vzdát se pohraničních území a rozhodli se obsadit sporné části vojenskou silou. Obsazení provedly hlavně rekonstruované české pluky, 30. Vysokomýtský, 35. Plzeňsky a 28. Pražský. 

Po přestřelkách, které začaly už zkraje listopadu 1918, vypukla v Sudetech hlavní vojenská operace 29. listopadu 1918 v Mostě, 7. prosince byly obsazeny Teplice, o den později Mariánské Lázně, 10. prosince Litoměřice, 11. prosince Tanvald a Jablonec nad Nisou, 12. prosince Karlovy Vary, 14. prosince hlavní město Deutschböhmen, Liberec, 16. prosince Trutnov, Cheb a Chomutov, 18. prosince Opava a Znojmo.

K největším bojům došlo hned na začátku během obsazování Mostu 27. až 29. listopadu 1918. Bitvu ukončilo až nasazení dvou československých děl. 29. listopadu 1918 přišlo o život na tržišti v Moravské Třebové šest německých civilistů. 

16. prosince 1918 byla liberecká zemská vláda provincie Deutschböhmen donucena ukončit svou činnost a přesunula se do Vídně. Do konce roku 1918 bylo pohraničí v rukou československého vojska. Přesto protesty německy hovořícího obyvatelstva pokračovaly i nadále. 4. března 1919 svolali Čeští Němci demonstrace za právo na sebeurčení, které spojili s všeobecnou stávkou. 

Během demonstrací docházelo na mnoha místech ke střetům s československými vojáky, při nichž přišlo o život několik desítek Němců a dva českoslovenští vojáci. Mluvilo se dokonce až o 150 zabitých sudetských Němcích. K nejtěžšímu střetu došlo ten den v Kadani. Hádku o vyvěšení vlajky tam nepřežilo 26 Němců.

Křivdy, které vnímaly obě strany konfliktu rozdílně, nemohly být zapomenuty ani v dalších letech. V československých volbách roku 1935 dostala nejvíce hlasů Henleinova strana SdP a 12. září 1938 vypuklo Sudetoněmecké povstání. Sudetští Němci byli ve své velké většině fascinováni Adolfem Hitlerem.

Po konci druhé světové války a porážce nacistického Německa došlo k vyhnání německých obyvatel z Československa, ale i z dalších zemí. Ani to však národnostní problémy nevyřešilo. Ke zklidnění došlo až podpisem Smlouvy mezi Spolkovou republikou Německo a Československem v roce 1992. V myslích mnohých obyvatel na obou stranách česko-německého konfliktu však stále ještě neutichla národnostní nevraživost minulého století.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

29
listopad
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

V Berlíně vypukla generální stávka. Po čtyřech dnech byla potlačena

Z německých Spartakovců se před 100 lety oficiálně stali komunisti

K ultralevicovému povstání Spartakovců došlo v Berlíně mezi 5. až 12. lednem 1919. Jednalo se o reakci na propuštění...

Transylvánie se spojila s Rumunskem. Drákula tam nikdy nevládl

Transylvánie se spojila s Rumunskem. Dracula tam nikdy nevládl

Sedmihradsko, známé i jako Transylvánie, „proslavil“ Vlad III. Drákula. A to přesto, že on sám vládcem Transylvánie...

„Božský“ stál v čele sedmi vlád. Vyšetřovali ho kvůli napojení na mafii

Il Divo Giulio Andreotti ovlivňoval 40 let italskou politiku

14. ledna 1919 se v Římě narodil Giulio Andreotti, jeden z nejvýraznějších italských politiků druhé poloviny 20....

Najdete na iDNES.cz