Československé vojsko obsazovalo Sudety. V Mostě rozhodli dělostřelci

  10:11aktualizováno  10:11
VIDEO: - Několik století žili Němci a Češi na společném území bez vážnějších problémů. Během 19. století se však začal vzmáhat na obou stranách nacionalismus. Až do vzniku Československa v roce 1918 patřili sudetští Němci společně s Čechy do habsburské říše.

Konec první světové války a porážka Rakouska-Uherska a Německa znamenalo rozbití velkého mnohonárodnostního státu. Po vyhlášení Československé republiky 28. října 1918 požadovali sudetští Němci právo na sebeurčení. 

Zakládali samostatné provincie a chtěli rozdělit území nově vzniklého Československa podle etnického původu a následně se připojit k Rakousku nebo Německu. Čechoslováci ale od začátku věděli, že jejich stát bez převážně německy hovořícího pohraničí by neměl nárok na delší přežití. 

Podél československých hranic vznikaly sudetoněmecké provincie Německé Čechy (Deutschböhmen), Sudetsko (Sudetenland), Šumavská župa (Böhmerwaldgau) a Německá jižní Morava (Deutschsüdmähren). V doutnajícím sporu však do velké míry rozhodovaly výsledky první světové války, o čemž svědčí například i komentář prvního československého ministra financí Aloise Rašína: „Právo na sebeurčení je pěkná fráze, ale nyní, když spojenci zvítězili, rozhoduje moc.“ 

Čechoslováci odmítli vzdát se pohraničních území a rozhodli se obsadit sporné části vojenskou silou. Obsazení provedly hlavně rekonstruované české pluky, 30. Vysokomýtský, 35. Plzeňsky a 28. Pražský. 

Po přestřelkách, které začaly už zkraje listopadu 1918, vypukla v Sudetech hlavní vojenská operace 29. listopadu 1918 v Mostě, 7. prosince byly obsazeny Teplice, o den později Mariánské Lázně, 10. prosince Litoměřice, 11. prosince Tanvald a Jablonec nad Nisou, 12. prosince Karlovy Vary, 14. prosince hlavní město Deutschböhmen, Liberec, 16. prosince Trutnov, Cheb a Chomutov, 18. prosince Opava a Znojmo.

K největším bojům došlo hned na začátku během obsazování Mostu 27. až 29. listopadu 1918. Bitvu ukončilo až nasazení dvou československých děl. 29. listopadu 1918 přišlo o život na tržišti v Moravské Třebové šest německých civilistů. 

16. prosince 1918 byla liberecká zemská vláda provincie Deutschböhmen donucena ukončit svou činnost a přesunula se do Vídně. Do konce roku 1918 bylo pohraničí v rukou československého vojska. Přesto protesty německy hovořícího obyvatelstva pokračovaly i nadále. 4. března 1919 svolali Čeští Němci demonstrace za právo na sebeurčení, které spojili s všeobecnou stávkou. 

Během demonstrací docházelo na mnoha místech ke střetům s československými vojáky, při nichž přišlo o život několik desítek Němců a dva českoslovenští vojáci. Mluvilo se dokonce až o 150 zabitých sudetských Němcích. K nejtěžšímu střetu došlo ten den v Kadani. Hádku o vyvěšení vlajky tam nepřežilo 26 Němců.

Křivdy, které vnímaly obě strany konfliktu rozdílně, nemohly být zapomenuty ani v dalších letech. V československých volbách roku 1935 dostala nejvíce hlasů Henleinova strana SdP a 12. září 1938 vypuklo Sudetoněmecké povstání. Sudetští Němci byli ve své velké většině fascinováni Adolfem Hitlerem.

Po konci druhé světové války a porážce nacistického Německa došlo k vyhnání německých obyvatel z Československa, ale i z dalších zemí. Ani to však národnostní problémy nevyřešilo. Ke zklidnění došlo až podpisem Smlouvy mezi Spolkovou republikou Německo a Československem v roce 1992. V myslích mnohých obyvatel na obou stranách česko-německého konfliktu však stále ještě neutichla národnostní nevraživost minulého století.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

29
listopad
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Před 100 lety se v Turecku zrodila Atatürkova hvězda

Před 100 lety se v Turecku zrodila Atatürkova hvězda

Právě před 100 lety zahájili Turci svůj krvavý boj za nezávislost. Válka s Řeckem měla trvat dlouhé 4 roky. V té době...

Československo bude sousedit s Rumunskem, rozhodlo se ve Versailles

Československo bude sousedit s Rumunskem, rozhodlo se ve Versailles

12. května 1919 se v Paříži rozhodlo o tom, že Československo bude mít společnou hranici s Rumunskem. Ve stejný den se...

Učitelky mají právo na sex i svatbu. Před 100 lety byl zrušen jejich celibát

Učitelky mají právo na sex i svatbu. Před 100 lety byl zrušen jejich celibát

Vychovatelky a učitelky se v českých zemích ve šlechtických nebo bohatých měšťanských rodinách začaly objevovat už v...

Najdete na iDNES.cz