„Čínský Dubček“ prosil se slzami v očích studenty, ať ukončí protesty

  0:05aktualizováno  0:05
Psal se 19. květen 1989. Vůdce čínských komunistů Čao C'-jang přišel mezi studenty na pekingské náměstí Nebeského klidu a pokusil se je s megafonem v ruce a slzami v očích přesvědčit, aby se rozešli a ukončili protesty. Tehdy byl naposledy spatřen na veřejnosti. Krátce poté byl odvolán a zbytek života strávil v domácím vězení.

Čao C’-jang se narodil 17. října 1919 do rodiny bohatého statkáře. Už v dětství se mu zalíbila bolševická ideologie. Ve svých třinácti vstoupil do řad komunistické mládeže a o šest let později do Komunistické strany Číny. 

Byl příliš mladý na to, aby se účastnil legendárního Dlouhého pochodu, kde se zrodila hvězda Mao Ce-tunga. Do bojů se zapojil až ve druhé světové válce. Po ní začal stoupat po stranickém žebříčku v provincii Kuang-tung.

Vzestupy a pády

Během kulturní revoluce však upadl v nemilost a byl obviněn ze spiknutí s cílem vrátit se ke kapitalismu. Rehabilitace se dočkal v roce 1971. Krátce nato se stal členem ústředního výboru strany a dostal za úkol postavit hospodářsky na nohy důležitou provincii Sečuán. 

Jeho reformy brzy slavily úspěch, stal se vedoucím stranickým tajemníkem provincie a následně pronikl i do klíčového centrálního orgánu – politického byra ústředního výboru. V roce 1980 byl zvolen čínským premiérem a o sedm let později generálním tajemníkem ústředního výboru.

V čele strany

Ve vedení strany se přidal na stranu reformátorů. Chtěl Čínu ekonomicky otevřít světu a podporoval i vnitrostátní a vnitrostranické změny. V ekonomické transformaci a modernizaci země se shodoval s tehdy nejvlivnějším mužem Číny, mocným Teng Siao-pchingem. Ten ale o vnitřních politických reformách nechtěl ani slyšet, což oba muže postavilo proti sobě. 

Rozpory ve stranickém vedení naplno vyvrcholily během studentských protestů na jaře 1989. Demonstranti na náměstí Nebeského klidu požadovali po dubnové smrti bývalého reformisty a generálního tajemníka strany Chu Jao-panga demokratizaci společnosti. Do Pekingu ve stejné době zavítal také Michail Gorbačov, jehož návštěva studenty povzbudila.

Čao C’-jang se pokusil nepokoje uhasit a osobně demonstranty navštívil. S megafonem v ruce a slzami v očích je přesvědčoval o nutnosti ukončení protestu. Dobře si uvědomoval, že strana je rozhodnuta jednat a proti studentům tvrdě zakročit, čemuž chtěl osobní intervencí předejít. 

Konec kariéry a domácí vězení

Demonstranti ale v protestech pokračovali. Den poté, 20. května 1989, vyhlásila čínská vláda stanné právo a v hlavním městě začal platit výjimečný stav. Čao byl zadržen, sesazen ze všech funkcí a bylo mu nařízeno domácí vězení. 

Během následného zásahu čínské armády na náměstí Nebeského klidu zemřely stovky, podle neoficiálních informací až tisíce lidí. Politickým reformám definitivně odzvonilo, ale těch ekonomických se Teng nezřekl a jeho následovníci v nich pokračují dodnes.

Čao svým osudem připomíná vůdce maďarského povstání z roku 1956 Imreho Nagye, a ještě více československého reformního lídra Alexandra Dubčeka. V závěru svého života trpěl mnoha chorobami, které postihly jeho dýchací i kardiovaskulární systém. Zemřel 17. ledna 2005 po několikanásobném záchvatu mrtvice.

Před 100 lety v jiný den

17
říjen
1919

Nejzajímavější

Lidovky.cz
  • Nejčtenější

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firmě SpaceX vybuchl prototyp kosmické lodi pro let k Marsu

Kosmická loď Starship společnosti SpaceX neprošla jedním z důležitých testů. Byl to sice zatím jen neúplný prototyp...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Také meziválečná republika měla korupční aféry. V té první figuroval i Beneš

Před 100 lety, 2. listopadu 1919, vypukla první velká korupční aféra první republiky. Figurovalo v ní i jméno Edvarda...

Legendárnímu Radovanu Lukavskému by bylo 100 let

1. listopadu 1919 se narodil velký český herec, pedagog a také překladatel Radovan Lukavský. Za svůj život vystřídal...

Horthy se maďarským králem nestal. Zůstal pouhým regentem

V polovině listopadu 1919 vstoupila vojska maďarského admirála Horthyho do Budapešti. Maďarsko tím získalo svého...

Kalašnikov, konstruktér nejznámějších samopalů na světě, se narodil před 100 lety

10. listopadu 1919 se narodil Michail Kalašnikov. Světoznámý ruský konstruktér pěchotních zbraní, zejména samopalu AK...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz