Potřebujeme Dunaj, tvrdil Masaryk a nechal vojensky obsadit Bratislavu

  0:05aktualizováno  0:05
Ještě na konci roku 1918 nebylo jasné, které město se stane novou slovenskou metropolí. Ve hře byla Nitra, Martin, Žilina, Banská Bystrica, ale i Košice nebo Liptovský Mikuláš. Bratislava totiž byla etnicky maďarská a německá. Obě národnosti čítaly v největším městě Horních Uher 80 procent obyvatel, Slováků byla menšina.

Ve městě však sídlily důležité úřady, byla zde k dispozici solidní infrastruktura a šlo o prosperující průmyslové centrum. Klíčový byl i přístup k Dunaji, na jehož březích se Bratislava (tehdy stále ještě Prešpurk, maďarsky Pozsony) nacházel.

„Prešpurk nepatřil ani Maďarům, ani nám,“ prohlásil po svém návratu z exilu československý prezident Tomáš Masaryk. „Jedná se o německé město. Ale my na něj máme právo, protože zázemí je slovenské. Bezpodmínečně potřebujeme Dunaj.“

A tak se ještě na konci roku 1918 definitivně rozhodlo o tom, že Prešpurk bude připojen k československému státu. A to bez ohledu na odpor, který požadavek vyvolal mezi místními obyvateli. Maďaři s Němci požadovali nezávislý status města pod správou Společnosti národů, přesně po vzoru Gdaňsku. Odmítali se totiž připojit jak k Rakousku, tak k Maďarsku. Situace v obou zemích byla velmi nestabilní, v plném proudu byly bolševické revoluce ve Vídni a Budapešti a zejména střední a vyšší vrstvy obyvatel se obávaly nejisté budoucnosti.

Mezinárodní společenství však odmítalo parcelovat už tak rozdrobené území střední Evropy a velmoci se přiklonily k nárokům Československa. Záměr „svobodného města“ tak brzy padl, ale dobrovolné připojení Prešpurku k Československu místní občané vytrvale odmítali.

Pražská vláda proto přistoupila k vojenskému řešení patové situace. Na přelomu roku vstoupila československá armáda do města a bez větších problémů ho obsadila. Podle dobového tisku při invazi zahynulo 15 civilistů. Německé a maďarské obyvatelstvo však nekladlo výraznější odpor. Jak 4. ledna 1919 uváděly Lidové noviny, ve městě se objevily pokusy o rabování. Armáda je však rychle vyřešila a „lupiče nechala oběsit“.

Hned po obsazení se začalo diskutovat o tom, zda má být Prešpurk hlavním městem Slovenska. Slovenský Denník shrnul argumenty takto: „Město má skvělé zeměpisné umístění, rozvinutý obchod a průmysl a je navíc největším slovenským městem.“ Noviny argumentují i tím, že ve vyprázdněných budovách po uprchlých Maďarech a Němcích mohou sídlit nové zemské úřady. V Prešpurku se nachází kulturní instituce: divadla a muzea.

V Prešpurku žilo v té době 80 tisíc lidí. Košice měly sice jen o 30 tisíc obyvatel méně, ale nacházely se příliš východně, daleko od Čech a Moravy, daleko od centrálního Slovenska. „Nemáme na Slovensku jiné město, které by mělo aspoň 20 tisíc duší,“ uzavřel Denník. O slovenské metropoli tak bylo definitivně rozhodnuto.

Ve stejné době se začal řešit nový název města. V Lidových novinách z 5. ledna se objevuje název Bratislava, který měl vycházet ze starého slovanského pojmenování. Slováci žijící v USA nazvali Prešpurk Wilsonovým městem. Řada Slováků byla spokojena se stávajícím názvem.

Situace se vyřešila až 27. března 1919, kdy se město stalo definitivně Bratislavou.

Před 100 lety v jiný den

4
leden
1919

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

„Božský“ stál v čele sedmi vlád. Vyšetřovali ho kvůli napojení na mafii

Il Divo Giulio Andreotti ovlivňoval 40 let italskou politiku

14. ledna 1919 se v Římě narodil Giulio Andreotti, jeden z nejvýraznějších italských politiků druhé poloviny 20....

Povstání Spartakovců v Německu skončilo před 100 lety v krvi

Pokus o levicový puč v Německu definitivně zkrachoval

12. ledna 1919 definitivně zkrachoval pokus o levicový puč v Německu. Právě před 100 lety skončilo v krvi povstání...

Krev, dřina, slzy a pot? Výrok před Churchillem pronesl už Roosevelt

První politik s Nobelovou cenou za mír zemřel před 100 lety

„Nemohu vám nabídnout nic, než krev, dřinu, slzy a pot.“ Tento výrok jako první nepronesl britský premiér Winston...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz