Potřebujeme Dunaj, tvrdil Masaryk a nechal vojensky obsadit Bratislavu

  0:05aktualizováno  0:05
Ještě na konci roku 1918 nebylo jasné, které město se stane novou slovenskou metropolí. Ve hře byla Nitra, Martin, Žilina, Banská Bystrica, ale i Košice nebo Liptovský Mikuláš. Bratislava totiž byla etnicky maďarská a německá. Obě národnosti čítaly v největším městě Horních Uher 80 procent obyvatel, Slováků byla menšina.

Ve městě však sídlily důležité úřady, byla zde k dispozici solidní infrastruktura a šlo o prosperující průmyslové centrum. Klíčový byl i přístup k Dunaji, na jehož březích se Bratislava (tehdy stále ještě Prešpurk, maďarsky Pozsony) nacházel.

„Prešpurk nepatřil ani Maďarům, ani nám,“ prohlásil po svém návratu z exilu československý prezident Tomáš Masaryk. „Jedná se o německé město. Ale my na něj máme právo, protože zázemí je slovenské. Bezpodmínečně potřebujeme Dunaj.“

A tak se ještě na konci roku 1918 definitivně rozhodlo o tom, že Prešpurk bude připojen k československému státu. A to bez ohledu na odpor, který požadavek vyvolal mezi místními obyvateli. Maďaři s Němci požadovali nezávislý status města pod správou Společnosti národů, přesně po vzoru Gdaňsku. Odmítali se totiž připojit jak k Rakousku, tak k Maďarsku. Situace v obou zemích byla velmi nestabilní, v plném proudu byly bolševické revoluce ve Vídni a Budapešti a zejména střední a vyšší vrstvy obyvatel se obávaly nejisté budoucnosti.

Mezinárodní společenství však odmítalo parcelovat už tak rozdrobené území střední Evropy a velmoci se přiklonily k nárokům Československa. Záměr „svobodného města“ tak brzy padl, ale dobrovolné připojení Prešpurku k Československu místní občané vytrvale odmítali.

Pražská vláda proto přistoupila k vojenskému řešení patové situace. Na přelomu roku vstoupila československá armáda do města a bez větších problémů ho obsadila. Podle dobového tisku při invazi zahynulo 15 civilistů. Německé a maďarské obyvatelstvo však nekladlo výraznější odpor. Jak 4. ledna 1919 uváděly Lidové noviny, ve městě se objevily pokusy o rabování. Armáda je však rychle vyřešila a „lupiče nechala oběsit“.

Hned po obsazení se začalo diskutovat o tom, zda má být Prešpurk hlavním městem Slovenska. Slovenský Denník shrnul argumenty takto: „Město má skvělé zeměpisné umístění, rozvinutý obchod a průmysl a je navíc největším slovenským městem.“ Noviny argumentují i tím, že ve vyprázdněných budovách po uprchlých Maďarech a Němcích mohou sídlit nové zemské úřady. V Prešpurku se nachází kulturní instituce: divadla a muzea.

V Prešpurku žilo v té době 80 tisíc lidí. Košice měly sice jen o 30 tisíc obyvatel méně, ale nacházely se příliš východně, daleko od Čech a Moravy, daleko od centrálního Slovenska. „Nemáme na Slovensku jiné město, které by mělo aspoň 20 tisíc duší,“ uzavřel Denník. O slovenské metropoli tak bylo definitivně rozhodnuto.

Ve stejné době se začal řešit nový název města. V Lidových novinách z 5. ledna se objevuje název Bratislava, který měl vycházet ze starého slovanského pojmenování. Slováci žijící v USA nazvali Prešpurk Wilsonovým městem. Řada Slováků byla spokojena se stávajícím názvem.

Situace se vyřešila až 27. března 1919, kdy se město stalo definitivně Bratislavou.

Nejčtenější

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

Další z rubriky

Poláci a Židé štvou proti Československu, psaly Lidovky před 100 lety

O porodních bolestech Československa psaly Lidovky před 100 lety

16. března 1919 Lidové noviny psaly o potížích nového československého státu s menšinami - národnostními i názorovými....

Hudební sága Ellingtonových. Před 100 lety se narodil slavný syn slavného otce

Mercer Ellington se narodil před 100 lety

Málokdo nezná jazzmana Duka Ellingtona. Také jeho syn Mercer úspěšně pokračoval v otcových muzikantských šlépějích....

Dusno na Slovensku. Před 100 lety byl nařízen obranný stav

Potřebujeme Dunaj, tvrdil Masaryk a nechal vojensky obsadit Bratislavu

Situace na Slovensku byla před 100 lety velmi napjatá. Maďarsko se nechtělo vzdát regionů, kde žilo početné maďarské...

Najdete na iDNES.cz