Potřebujeme Dunaj, tvrdil Masaryk a nechal vojensky obsadit Bratislavu

  0:05aktualizováno  0:05
Ještě na konci roku 1918 nebylo jasné, které město se stane novou slovenskou metropolí. Ve hře byla Nitra, Martin, Žilina, Banská Bystrica, ale i Košice nebo Liptovský Mikuláš. Bratislava totiž byla etnicky maďarská a německá. Obě národnosti čítaly v největším městě Horních Uher 80 procent obyvatel, Slováků byla menšina.

Ve městě však sídlily důležité úřady, byla zde k dispozici solidní infrastruktura a šlo o prosperující průmyslové centrum. Klíčový byl i přístup k Dunaji, na jehož březích se Bratislava (tehdy stále ještě Prešpurk, maďarsky Pozsony) nacházel.

„Prešpurk nepatřil ani Maďarům, ani nám,“ prohlásil po svém návratu z exilu československý prezident Tomáš Masaryk. „Jedná se o německé město. Ale my na něj máme právo, protože zázemí je slovenské. Bezpodmínečně potřebujeme Dunaj.“

A tak se ještě na konci roku 1918 definitivně rozhodlo o tom, že Prešpurk bude připojen k československému státu. A to bez ohledu na odpor, který požadavek vyvolal mezi místními obyvateli. Maďaři s Němci požadovali nezávislý status města pod správou Společnosti národů, přesně po vzoru Gdaňsku. Odmítali se totiž připojit jak k Rakousku, tak k Maďarsku. Situace v obou zemích byla velmi nestabilní, v plném proudu byly bolševické revoluce ve Vídni a Budapešti a zejména střední a vyšší vrstvy obyvatel se obávaly nejisté budoucnosti.

Mezinárodní společenství však odmítalo parcelovat už tak rozdrobené území střední Evropy a velmoci se přiklonily k nárokům Československa. Záměr „svobodného města“ tak brzy padl, ale dobrovolné připojení Prešpurku k Československu místní občané vytrvale odmítali.

Pražská vláda proto přistoupila k vojenskému řešení patové situace. Na přelomu roku vstoupila československá armáda do města a bez větších problémů ho obsadila. Podle dobového tisku při invazi zahynulo 15 civilistů. Německé a maďarské obyvatelstvo však nekladlo výraznější odpor. Jak 4. ledna 1919 uváděly Lidové noviny, ve městě se objevily pokusy o rabování. Armáda je však rychle vyřešila a „lupiče nechala oběsit“.

Hned po obsazení se začalo diskutovat o tom, zda má být Prešpurk hlavním městem Slovenska. Slovenský Denník shrnul argumenty takto: „Město má skvělé zeměpisné umístění, rozvinutý obchod a průmysl a je navíc největším slovenským městem.“ Noviny argumentují i tím, že ve vyprázdněných budovách po uprchlých Maďarech a Němcích mohou sídlit nové zemské úřady. V Prešpurku se nachází kulturní instituce: divadla a muzea.

V Prešpurku žilo v té době 80 tisíc lidí. Košice měly sice jen o 30 tisíc obyvatel méně, ale nacházely se příliš východně, daleko od Čech a Moravy, daleko od centrálního Slovenska. „Nemáme na Slovensku jiné město, které by mělo aspoň 20 tisíc duší,“ uzavřel Denník. O slovenské metropoli tak bylo definitivně rozhodnuto.

Ve stejné době se začal řešit nový název města. V Lidových novinách z 5. ledna se objevuje název Bratislava, který měl vycházet ze starého slovanského pojmenování. Slováci žijící v USA nazvali Prešpurk Wilsonovým městem. Řada Slováků byla spokojena se stávajícím názvem.

Situace se vyřešila až 27. března 1919, kdy se město stalo definitivně Bratislavou.

Před 100 lety v jiný den

4
leden
1919

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Masarykovi přál v roce 1919 úspěch celý demokratický svět

Kominíci, snad si vymetete, vyzávaly Lidovky před 100 lety

13. ledna 1919 uznala Belgie československou vládu a psalo se o tom před 100 lety i v pondělních Lidových novinách. Ty...

Atentát na premiéra Kramáře spáchal sedmnáctiletý mladík

Sedmnáctiletý mladík spáchal atentát na Karla Kramáře

9. ledna 1919 byl spáchán atentát na ministerského předsedu Karla Kramáře. Střelec se nejprve netrefil, druhá rána se...

Mírová konference v Paříži změnila světovou rovnováhu sil

Mírová konference v Paříži změnila světovou rovnováhu sil

Před sto lety, 18. ledna 1919, začala v Paříži mírová konference, kterou uspořádaly vítězné mocnosti první světové...

Najdete na iDNES.cz