Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvRozbouřené Bulharsko prožilo v úterý 14. dubna 1925 atentát na hlavu státu. Car Boris III. vražedný útok přežil zřejmě jen se štěstím. Jedna z kulek mu při jeho cestě automobilem ustřelila knír.
Bulharský car vyvázl, ale lidé v jeho doprovodu zahynuli. Národní listy k tomu před 100 lety uvedly: „Ministerský předseda Cankov konstatoval, že přepadení králova automobilu se zúčastnilo 56 členů lupičské čety. Dopaden z nich nebyl dosud žádný. Jisto je, že jedním z prvních výstřelů byl zabit osobní myslivec králův. Další ranou pak zraněn byl šofér v obličeji. Šofér, ačkoliv raněn, sám zastavil stroj. Vůz však sjel po sklonu silnice zpět k příkopu a zastavil se o telegrafní tyč, přičemž král se svými průvodci byl z auta vyhozen. Zatímco průvodci začali se bránit, dal se král na útěk zpět k autobusu, který krátce předtím předjeli. V autobusu sedl k volantu, obrátil jej a odjel do pro vojenskou pomoc.“
Národní listy také reflektují dění v Bulharsku: „Občané bez rozdílu politického přesvědčení podpisují gratulační listinu. Město je slavnostně ozdobeno a obchody jsou zavřeny. V katedrále byly konány slavnostní děkovné bohoslužby za veliké účasti. Po slavných děkovných bohoslužbách uspořádalo obyvatelstvo projev nebývalých rozměrů. Král přihlížel z balkonu manifestačnímu průvodu. Průvod trval dvě hodiny. Vojsko a sofijská posádka živě aklamovaly krále.“
Nakonec se velmi rychle vyšetřilo, že atentát ze 14. dubna 1925 nebyl politickým útokem, nýbrž prostým loupežným přepadením. Car se stal obětí nejspíš náhodou. Už za další dva dny však Bulharsko prožilo nefalšovaný politický teror provedený komunisty.
Bombový útok na sofijský chrám svaté Dominiky připravil zemi o politickou elitu, která se tam účastnila pohřbu jednoho z generálů, kterého také zavraždili bolševici. Dva dny po útoku na bulharského cara v kostele zahynulo 213 lidí a 500 lidí utrpělo zranění. A car Boris III. opět přežil.