Bolševici před 100 lety mlžili o Leninově mrtvici. Zotavuje se, vzkazovali

  • 30
Z bolševického Ruska přicházely před 100 lety tisíce uprchlíků a s nimi také informace o tom, v jakém zdravotním stavu byl komunistický předák Lenin. Oficiální ruské úřady o jeho zdraví záměrně mlžily, v tu dobu byl totiž sovětský vůdce připoután na invalidní vozík a jen s obtížemi komunikoval.

Leninovo zdraví v závěru jeho života je dodnes zahaleno tajemstvím. Bolševická vláda se totiž pokoušela skutečný zdravotní stav svého vůdce cíleně ututlat.

Zřejmě nezemřel na syfilis

Americký neurolog Harry Vinters a ruský historik Lev Lurie prošli před několika lety záznamy o Leninově zdraví. Zakladatel Sovětského svazu před svou smrtí v 53 letech prodělal několik infarktů.

Ty může způsobit i syfilida, na niž se Lenin léčil. Pitva ani příznaky však takové příčinné souvislosti u Lenina nijak nepotvrzovaly.

Následky atentátu: před 100 lety vyjmuli lékaři Leninovi z ramene kulku

„Zaprvé byl mladý a zadruhé se u něj nevyskytoval žádný z rizikových faktorů,“ tvrdí profesor medicíny z Marylandské univerzity Philip Mackowiak. Lenin nekouřil, a dokonce se vyhýbal společnosti kuřáků. Netrpěl cukrovkou, nadváhou, ani vysokým tlakem.

Mnohem víc proti němu hrála zdravotní historie jeho rodiny. Leninův otec zemřel už v 54 letech a oba zřejmě měli dispozice ke kornatění cév. Mozkové cévy Lenina byly velmi zkornatělé, ukázala pitva.

Stres z úkladů i Stalina

Dalším rizikovým faktorem u mrtvic je stres, a toho měl komunistický revolucionář nepochybně dost, upozorňuje Vinters. „Lidé se ho vždy pokoušeli zavraždit,“ dodal. Vinter i Lurie dokonce nevylučují, že Lenina mohl otrávit Stalin, před nímž Lenin varoval a jenž se přesto stal jeho nástupcem.

Lenina se pokoušely zabít různé vojenské, politické i zájmové skupiny z celého světa. Neúspěšný atentát zažil vůdce ruských komunistů 30. srpna 1918, kdy se Lenina pokusila zavraždit eserka Fanny Kaplanová. Okolnosti atentátu jsou však dodnes nejasné. 24. dubna 1922 Leninovi vyoperovali lékaři z ramene kulku, kterou v něm měl od zmiňovaného atentátu téměř čtyři roky.

Zpackaný atentát? Lenina měla zastřelit poloslepá eserka

Leninovo zdraví se postupně zhoršovalo několik let. V roce 1921 zapomněl slova důležitého projevu a po mozkové mrtvici se musel znovu učit mluvit a psát. Po pozdější další silné mrtvici částečně ochrnul a nebyl schopen mluvit.

Zemřel těžce nemocný a odstrčený od řízení země 21. ledna 1924 v Gorkách u Moskvy. Jeho tělo bylo po smrti balzamováno a vystaveno v mauzoleu v Moskvě.

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.