Před 100 lety
Sledovat další díly na iDNES.tvJeho cesta k možnému získání jakéhokoliv politického úřadu v Německu se tak pootevřela. Adolf Hitler se narodil v rakouském městě Braunau am Inn na rakousko-bavorském pomezí v roce 1889. Jako rakouský občan však v době první světové války sloužil v císařské německé armádě a po skončení války už v Německu v podstatě jako cizinec zůstal.
Po mnichovském puči se ho bavorské úřady snažily deportovat do rodné země. Rakousko ho ale nepřijalo s tím, že Hitler sám už se považuje za Němce. Po propuštění z vězení v prosinci 1924 se o jeho občanství a právní situaci začalo v německých novinách horečně debatovat.
Nutno ale dodat, že nacistická strana a Hitler osobně v německé politice v té době neznamenali téměř nic. Adolf Hitler nakonec požádal Nejvyšší soud v rakouském Linci, aby ho rakouského občanství zbavil, stalo se tak na začátku dubna 1925.
V dokumentu stojí tyto věty: „Žádám o propuštění z rakouského občanství. Důvody? V Německu jsem od roku 1912, sloužil jsem v německé armádě téměř šest let, z toho 4,5 roku na frontě a nyní hodlám získat německé občanství, protože v současné době nevím, zda mé rakouské občanství již vypršelo, ale vstup na rakouskou půdu byl nařízením spolkové vlády zamítnut. Žádám o kladné rozhodnutí v mé žádosti. Adolf Hitler.“
Soud v Linci mu během několika týdnů vyhověl a Hitler se následně stal mužem bez státní příslušnosti. Němcem se stal až 1. března 1932. Na základě známostí získal místo státního úředníka v Braunschweigu. A to podle zákona z roku 1913 automaticky vedlo k získání německého občanství. Za necelých 11 měsíců poté se stal německým kancléřem.