Zvukovka ve sluchátkách

  5:00aktualizováno  5:00
Co však dělat v případě, že zvukovou kartu nemáte a přesto chcete z počítače vyloudit nějaké rozumné zvuky? Řešení od firmy Labtec je prosté. USB sluchátka s připojenou zvukovkou, které jsme měli možnost prozkoumat jako první v ČR.
Možná vás štve, že kolega v práci měl to štěstí a byl mu přidělen počítač se zvukovou kartou. Možná máte přenosný počítač, který není „zvukovkou“ vybaven. Prostě potřebujete či chcete dostat z počítače i jiné zvuky než je pípání a případný hluk, vytvářený mechanikami nebo větráky a nemáte možnost použít klasickou zvukovou kartu. Řešení přináší společnost Labtec, stačí jeden USB port.

Sluchátka soupravy Labtec Axis-712 Axis-712 bude mít celosvětovou premiéru v prosinci tohoto roku a naše redakce je první, která v České republice přináší jeho test. V Česku se objeví v průběhu prosince a předběžně stanovená cena se pohybuje kolem 2000 korun.

Ve své podstatě se jedná o USB se zvukovým adaptérem, ke kterému jsou připojena sluchátka s mikrofonem. To může někdo cítit jako omezení, protože si nebude moci k tomuto zařízení připojit svou zvukovou sestavu či vlastní sluchátka. To také znamená, že se kvalita zvukového převodníku nedala ohodnotit samostatně.

Vybavení a vzhled

Labtec Axis-712: USB zvukovka se sluchátkyPrůhledný plastový obal je designově přizpůsoben tvaru sluchátek a mimo samotného zařízení, je v něm ještě návod k instalaci (dokonce i v českém jazyce), registrační karta a doklad o technické způsobilosti. Tedy žádné CD ani disketa s ovladači. Samotné otvírání obalu je tak trochu oříšek. Nejdříve jsme si mysleli, že je obal vyroben a připraven pro šetrné rozevření tak, aby se případně dalo zařízení vložit zpátky a obal zavřít. Ale nakonec jsme byli nuceni použít hrubé síly a nože.

Sluchátka jsou pokryta tmavě stříbrnou metalízou. Z levého reproduktoru, ke kterému je připojen mikrofon, vychází USB kabel. Ten vede do zvukového zařízení, které převádí, tak jako zvuková karta, digitální vstup v analogový výstup vhodný pro sluchátka. Zařízení je umístěno v krabičce, která rozměrově odpovídá menšímu dálkovému televiznímu ovladači. Krabička je osazena třemi tlačítky a dvěmi kontrolkami. USB konektor je připojen na konci kabelu, který vede ze zvukového zařízení. Celková délka kabelů dosahuje přibližně 4 metry.

Systémové nároky a instalace

Prakticky všechny počítače, které minimálně zvládnou provoz operačního systému MS Windows 98 SE, nebo v případě počítačové platformy Apple operační systém MAC OS ve verzi 9.0.4, by neměly mít problémy s provozem tohoto přístroje. Samozřejmě je nutná přítomnost USB portu.

Instalace se zdála být tou nejjednodušší věcí na světě. Prostě jsme USB konektor zasunuli do patřičné zdířky na počítači, a pak se jen řídili podle informací, které nám nabídl Průvodce přidáním nového hardware. Bez jediného problému a bez jediné chyby.

Praktické zkušenosti

Krabička se zvukovkou a ovládacímy prvky.Sluchátka jsou lehká a na hlavě sedí pevně a bez větších problémů. Mikrofon je vyroben tak, aby po sklopení před ústa mohl být nastaven do prakticky neomezené polohy před dolní polovinou obličeje. Reproduktory sluchátek nejsou zapuštěny do plastu, ale jsou s ním spojeny pomocí kloubu. Delší nošení sluchátek má za následek nepříjemný tlak na uši. Krabička se zvukovým adaptérem umožňuje pomocí tlačítek ovládat hlasitost, případně díky tlačítku MUTE, sluchátka odpojí od signálu. Respektive měly by být odpojeny od signálu. Nám se při stisku tohoto ovladače sice rozsvítilo kontrolní červené světlo diody, ale sluchátka hrála vesele dál. Alespoň, že se rozsvítila kontrolka, dá se tak využít třeba jako barevná hudba. Nad dvěmi tlačítky, jedno pro zesilování a druhé pro tlumení hlasitosti, je ještě jedna dioda. Je u ní nápis Power a informuje tedy o správném zapojení, neboť přístroj je napájen přímo z USB slotu. Samotné krabičce se nejvíce líbí na pracovní stole (má dokonce protiskluzovou výbavu), či na jiné vodorovné podložce, i když může viset volně ve vzduchu. Co se týče zvuku, ten je na poměrně malé reproduktory překvapivě čistý a bez výraznějších zkreslení. Má sice z našeho pohledu nedostatečné basy, ale jinak se zdají být tato sluchátka ve spojení se zvukovým adaptérem dostatečně kvalitní pro většinu nároků.

Hodnocení

Zajímavý nápad, který má šanci rozšířit možnosti stávajících počítačů. Díky lehké přenositelnosti a minimálním nárokům se hodí každému, kdo pocítil potřebu zvuku na jinak těžko ozvučitelném PC. Na druhou stranu je asi málo počítačů a i těch přenosných, které nejsou osazeny zvukovým adaptérem a zároveň mají USB port.

Labtec Axis-712 je dostačující pro poslech v kanceláři a běžný poslech doma. Náročnější uživatel však bude muset sáhnout po jiné kombinaci.
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz