Americká společnost IBM potvrdila v posledním půlroce svou pozici jedničky v počtu instalovaných superpočítačů. Značku IBM nese 210 z 500 nejvýkonnějších počítačů na světě, Hewlett-Packard je zastoupen 183 počítači. Vyplývá to z červnového žebříčku zveřejněného na internetu.
Nejvýkonnějším počítačem na světě je hybridní systém od IBM umístěný v úřadu pro národní jadernou bezpečnost v americkém Los Alamos, který svým výkonem přes jeden petaflop, tedy trilion operací za vteřinu, více než dvojnásobně překonává dosud vedoucí Blue Gene rovněž od IBM, který je nainstalovaný v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii. Třetí příčka patří také stroji IBM z rodiny Blue Gene, který pracuje v národních laboratořích v Chicagu a má výkon 280 teraflopů, tedy 280 bilionů operací za vteřinu.
Zřejmě nejrychlejším superpočítačem v Česku je systém Amálka, který slouží ke zkoumání vesmíru v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Jeho teoretický výkon se na konci minulého roku pohyboval kolem čtyř teraflopů.
V regionu střední a východní Evropy pak vede superpočítač Galéra nedávno umístěný v polském Gdaňsku, který poskytuje výpočetní výkon 50 teraflopů, tedy 50 bilionů operací za vteřinu, a má sloužit několika univerzitám například při vyhledávání protilátek pro boj s rakovinou, na nových aerodynamických řešeních v letectví či na analýze proudění světových moří.
Žebříček superpočítačů TOP500 vydávají dvakrát ročně výzkumníci univerzit v Tennessee a Mannheimu a NERSC Lawrence Berkeley National Laboratory. Tento seznam hodnotí superpočítače po celém světě podle rychlosti procesorů a možnosti stupňování výkonu systému podle konkrétní potřeby, tzv. škálovatelnosti.