Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Zazálohujte si své negativy - tři filmové skenery v testu

Ačkoliv se do popředí popularity dostávají digitální fotoaparáty, velké množství fotografů stále nedá dopustit na analogové přístroje. Jak si ale můžeme na CD zazálohovat svůj celuloidový archiv? Řešení představují kinofilmové skenery. Představujeme vám přístroje od Canonu, Microteku a Polaroidu.

Dnešní hardwarový test jsme připravili pro uživatele, kteří se na svých cestách vyzbrojují klasickými fotoaparáty, neváhají čekat na vhodný záběr i několik hodin a nebo se pro stisk spouště fotopřístroje rozhodnou ve zlomku sekundy. Všichni profesionálové i nadšení fotoamatéři ve skříních, zásuvkách a katalozích ukrývají mnoho diapozitivů či negativů a čas od času je napadne, zda by nestálo za úvahu převést staré či novější snímky do digitální podoby.

Na našem trhu je mnoho deskových skenerů s prosvětlovacím nástavcem pro snímání transparentních předloh, jen pár z nich však může vyhovět přísným požadavkům na kvalitu převodu obrázků. Naproti tomu lze v prodejnách nalézt téměř dvě desítky speciálních filmových skenerů, které jsou pro práci s negativy i diapozitivy přímo určeny. Cenová hladina těchto produktů začíná u hranice 10 000 Kč, kvalitnější přístroje do menšího grafického studia lze pořídit za méně než 50 000 Kč, cena profesionálních produktů však často přesáhne 150 000 Kč. Náš test byl zaměřen cenově dostupné produkty v rozpětí 25 – 47 000 Kč bez DPH a pro porovnávání jsme získali tři zařízení se značkou Canon, Microtek a Reflecta. Skenery jsme postupně připojili k počítači s procesorem Pentium 4 3,06 GHz a 512 MB paměti, na němž byl nainstalován OS Windows XP Professional. Všechny skenery podporovaly připojení pomocí USB 1.1, při testu jsme však využili další podporovaná rozhraní – ve dvou případech SCSI a jednou FireWire. Sledovali jsme rychlost práce v různých pracovních režimech (nízké rozlišení odpovídá hodnotám 600-900 ppi, střední kvalita kolísá mezi 1200-1800 ppi a vysoké rozlišení zahrnuje hodnoty 3 600-4 000 ppi) a pozornost jsme zaměřili i na zachování barev. Při tomto testu byl snímán transparentní terč Kodak IT8 a snímky byly vyhodnoceny programem Candela Color Synergy.

Canon CanoScan FS 4000 US

Canon CanoScan F4000První skener v testu zákazníkům nabízí své pracovní rozlišení 4 000 ppi a 42bitovou barevnou hloubku. Komunikaci s počítačem zajišťují USB a SCSI rozhraní, v dodávce nechybí ani PCI SCSI karta, kterou lze instalovat do volné pozice počítače. Ovladače jsou připraveny pro OS Windows od verze 98 a Macintosh s Mac OS 8.6 nebo vyšší verzi. Dodávaný software není lokalizován, a proto vyhoví uživatelům, kteří ovládají angličtinu, španělštinu nebo francouzštinu, případně se spolehnou na svůj cit a porozumí přehlednému grafickému zpracování TWAIN rozhraní FilmGet. Program pro řízení skeneru na kompaktním disku doprovází grafický editor Adobe PhotoShop 5.0 LE a instalace ArcSoft PhotoBase či Canon PhotoRecord, s nimiž lze přehledně ukládat pořízené snímky na pevný disk počítače. Skener byl vybaven předlohami k uchycení 4 rámečků s diapozitivy a pásu se 6 negativními snímky. Ve výbavě nechyběl ani filmový adaptér. Při testu si produkt výborně poradil se zpracováním náhledu, prokázal dostatečnou rychlost při práci v nižším rozlišení, ale střední a zejména vysoké nastavení jej zaměstnalo déle než konkurenční výrobky. Canon CanoScan FS 4000 US dokáže s technologií FARE odstranit prach a škrábance z filmů, toto hardwarové řešení však prodlužuje celkovou dobu snímání. Výsledné snímky jsou dostatečně ostré a spokojeni jsme byli i se zachováním barev.

Prostředí Canon CanoScan F4000

Microtek Artixscan 4000tf

Microtek Artixscan 4000tfDruhý testovaný produkt se od konkurenčního Canonu neliší hardwarovým rozlišením 4 000 ppi ani 42bitovou barevnou hloubkou, pracuje dokonce s podobnými předlohami pro 4 diapozitivy nebo 6 negativů. V krabici s přístrojem nechybí USB propojovací kabel, SCSI rozhraní však bylo nahrazeno FireWire PCI kartou a kabelem. Ovládací program Microtek ScanWizard a profesionální skenovací software SilverFast 6 Ai doplňují zásuvné moduly Digital ROC a Digital SHO, které podstatně zlepšují barevné podání starších snímků nebo záběrů s méně povedenou expozicí. V nabídce nechybí ani Microtek Scanner ICC profiler, s připravenými profily pro různé typy monitorů a RGB či CMYK výstupních zařízení, podporující i vlastní tvorbu barevného profilu. Poměrně překvapivé se nám zdálo zařazení doplňkového CD Panda Antivirus Software, které se snímáním transparentních předloh nesouvisí, ale mnoha uživatelům se jistě hodí. Volitelným doplňkem skeneru se za příplatek může stát profesionální verze programu Adobe Photoshop 6 nebo automatický podavač APS předloh. Sluší se dodat, že s programem SilverFast 6 Ai je ke skeneru dodáván také kalibrační terč Kodak IT8, s nímž lze zařízení připravit pro přesnější práci s barvami. Microtek Artixscan 4000tf delší dobu přemýšlí při zpracování náhledu, ale na rozdíl od konkurence je podstatně rychlejší při práci ve vysokém rozlišení. Jeho předností je také rychlé manuální i automatické ostření. Méně výhodná se nám zdála pořizovací cena i chybějící hardwarové odstranění prachu z diapozitivů a negativů. Podpora platforem PC a Macintosh je shodná s předchozím skenerem společnosti Canon.

Prostředí Microtek Artixscan 4000tf

Reflecta RPS 3600 Professional

Reflecta RPS 3600 ProfessionalTrojici výrobků uzavírá abecedně poslední zařízení, které již v názvu naznačuje, že by mělo vyhovět profesionální práci. Reflecta RPS 3600 Professional pracuje v hardwarovém rozlišením až 3 600 ppi při 36bitové barevné hloubce, najednou může zvládnout práci s pásem 3 - 36 oken negativu či pozitivního materiálu, ale pokud jsou vaše diapozitivy v rámečku, pak vás zakládání jen jednotlivých snímků do skeneru zřejmě nepotěší. Výrobek společnosti Reflecta není vybaven předlohami pro pásy s částí filmu, méně často se dotkne plochy obrázku, ale pozornost musí věnovat nechtěnému poškrábání filmu na stole (zejména u delších pásů). Výrobek se svým designem odlišuje od předchozích produktů, protože nad štěrbinou pro uložení diapozitivu má průhledné okno, ve kterém lze zkontrolovat správné uložení materiálu. S počítači PC a Macintosh skener komunikuje prostřednictvím USB 1.1 rozhraní nebo pomocí SCSI 2 kabelu. Podporuje přitom stejné verze operačních systémů jako skener společnosti Canon. Při testu přesnosti se výrobek vyrovnal předchozím produktům, i bez kalibrace lépe zvládl práci s barevnými odstíny. Jeho ovladač SilverFast 6 nabízí větší počet přednastavených rozlišení a uživatel může využít softwarového odstranění prachu či škrábanců. K záporným stránkám patří delší doba zpracování náhledu i delší časy finálního zpracování negativních snímků.

Prostředí Reflecta RPS 3600 Professional

Závěrečné informace

Z trojice skenerů je poměrně těžké vybrat jednoznačného favorita či vítěze. Každý z nich totiž zákazníkovi nabízí jiný komfort práce a vyhoví tak různým požadavkům.

Výrobek společnosti Canon je vhodný pro dávkové zpracování předloh, je prodáván za příznivou cenu a poskytuje hardwarové řešení pro vyčištění snímku. To sice prodlužuje dobu zpracování, ale uživatel při něm nemusí označovat poškozené části, protože je skener sám vyhledá a opraví. Zařízení firmy Microtek je lépe vybaveno pro práci se staršími materiály, kterým může vrátit původní barvy, nebo dokonce horší originál zpracovat lépe. K jeho nevýhodám jistě patří vyšší cena, ke kladům naopak rychlost práce a snadná kalibrace. A třetí výrobek? Pokud se ve vašem archivu nacházejí svitky filmů, pak vám tento produkt bez stříhání původního materiálu pomůže v rychlém dávkovém zpracování. Skener Reflecta exceloval svým barevným podáním, ale není určen pro rychlou práci, zejména se samostatnými diapozitivy.

V textu jsme se několikrát zmínili o faktu, že odstraňování prachu a škrábanců prodlužuje dobu práce. Doplníme proto, že u hardwarového řešení může být zpomalení až čtyřnásobné. U softwarového řešení záleží na zkušenosti a obratnosti uživatele, který na snímku sám vybírá části určené k opravě. U zaprášených předloh lze tyto opravy přednastavit pro dávkové zpracování, škrábance se však musí odstranit samostatně na každém políčku. Ztráta času je tak zpravidla vyšší než u hardwarového zpracování. Dobu snímání může prodloužit i manuální zaostřování, které je doporučeno zejména u prohnutých filmových pásů. Přestože všechny testované produkty podporují dávkové zpracování všech založených snímků, je práce s transparentními předlohami podstatně delší než práce s běžnými deskovými skenery. Tuto skutečnost by měl mít na paměti každý, kdo se pro nákup speciálního filmového skeneru rozhoduje.

Canon CanoScan FS 4000 US
+ přesnost detailů, hardwarové odstranění prachu a škrábanců
- rychlost práce ve vysokém rozlišení
Poskytl: Konsigna
Cena vč. DPH: 33.390 Kč

Microtek ArtixScan 4000tf
+ přesnost, rychlost práce v maximálním nastavení, možnost kalibrace s dodávaným IT8 terčem
- pořizovací cena
Poskytl: Compusource
Cena vč. DPH: 57.218 Kč

Reflecta RPS 3600 Professional
+ zachování barev, pořizovací cena
- rychlost práce
Poskytl: ExcelFoto
Cena vč. DPH : 24.580 Kč

Článek přinášíme ve spolupráci s týdeníkem Computerworld

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pancéřovaný Phoenix získal v Brně zlaté ocenění. Na výstavě měl svou premiéru

Advertorial Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od uskutečnění svého prvního ročníku. Od té doby prošel mnoha změnami a ten...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Malá historie počítačů: od elektronek k čipům. Co používala NASA v 80. letech

Premium Počítače za sebou mají bohatou historii. Vyrobeny byly již tisíce různých modelů, od obřích mainframů až po malé osobní...

Zatím nesahat. Notebooky a telefony Lenovo se budou měnit pod rukama

Společnost Lenovo na veletrhu Mobile World Congress 2023 v Barceloně předváděla dva zajímavé koncepty s rolovacím...

Apple se chystá vstoupit na nový trh, jeho brýle budou drahé

V pondělí večer se chystá Apple představit další várku svých softwarových a hardwarových novinek. Na každoroční...

Google v závodu s Microsoftem spouští testování umělé inteligence Bard

Nedávno představený Bard se v úterý dostává do veřejné testovací fáze. Google pro tento systém strojového učení s prvky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...