Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zamrzne vám notebook, baterie i auto. Radíme, jak si v mrazu nic nezničit

  17:41
Na zamrzlé auto nepoužívejte násilí, sluchátkům mráz naopak nevadí. Zmrzlé cédéčko nepřehrajete, ale teploty pod nulou ho nepoškodí. V extrémních mrazech vám zatuhne kamera, digitální foťák i stativ. Nejvíc však v zimě trpí harddisky.

Nastěnka ví o mrazu své. | foto: © Gorky Film Studios

Pevný disk v zimě trpí

Pokud nějaká zařízení v zimě opravdu trpí, jsou to pevné disky. V MP3 přehrávačích, noteboocích i externích pouzdrech. Je to často jediný mechanický komponent v elektronických zařízeních a z toho také choulostivost vyplývá.

Nejhorší, co můžete disku udělat, je nechat ho vychladnout na teplotu hluboko pod nulou a poté spustit. Začít můžeme u ložisek, která bývají mazaná a chlazená kapalinou (FDB), která má samozřejmě při podchlazení horší vlastnosti než v doporučené pracovní teplotě.
Druhým problémem je teplotní roztažnost materiálů. Za velmi nízkých teplot se mírně smrští raménko nesoucí čtecí/zápisové hlavičky a zápis může probíhat excentricky, mimo optimální stopu. Po návratu do běžných teplot pak takto zapsané informace nemusí být dobře čitelné.

Pevný disk

Společnost Samsung má registrovaný patent na řešení tohoto problému, raménka vybaví miniaturní topnou spirálou řízenou teplotním čidlem, která je vždy ohřeje na správnou pracovní teplotu.

Disky je tedy vhodné po prochladnutí nechat ohřát na pokojovou teplotu, většinou stačí půlhodinka. Pokud si to nemůžete dovolit, snažte se je zabalit tak, aby nepromrzly.

Cédéčku mráz nevadí, ale nepřehrajete ho

Kompaktní disk je mrazu poměrně dost odolný, přesto si ho ráno ve zmrzlém autě nemusíte přehrát. Stejně jako snadno zadýcháte čelní sklo, tak se i nakondenzuje vlhkost na povrchu disku a tato vrstvička znemožní laseru čtení. Proto je lepší disky v pouzdře večer vyndat z auta a nechat přes noc v předsíni.

CD

U vinylových desek je to ještě horší. Přehrát zmrzlou desku znamená ji vážně a nevratně poškodit. Jednotlivé drážky se totiž nepatrně smrští a především, ztratí svoji pružnost. Diamantový hrot přenosky ve tvrdé zmrzlé drážce napáchá vážné škody a podstatně sníží její zvukovou kvalitu. Proto, nesete-li si mrazivým večerem novou desku domů, nechte ji nejdříve hodinku ohřát.

Sluchátka se ohřívají od uší

Mráz samozřejmě působí i na sluchátka, která nosíte s hudebním přehrávačem. Jsou známy případy, kdy se kvůli prochladnutí elektroakustického měniče změnilo frekvenční rozložení zvuku, ale nic horšího se vám nestane.

sluchatka

Sluchátka jsou zahřívána ušima a tak by se neměla poškodit. Samozřejmě, nejlépe jsou na tom špuntové a in-ear modely, které jsou v "závětří" boltce či zvukovodu a v těsném kontaktu s tělem.

Notebook v mrazu přenášejte zapnutý, pokud ho chcete hned použít

Největší problémy elektroniky včetně notebooků může v extrémním chladu paradoxně způsobit jejich následné zprovoznění. Pokud se totiž jakýkoliv přístroj po pobytu v nízkých teplotách zapne hned po příchodu do tepla, začne se na jeho obvodech a kontaktech kondenzovat vlhkost.

"Každý uživatel by měl počkat, než se mu notebook přizpůsobí okolní teplotě," upozorňuje Bedřich Káňa z firmy Asus. "Většinou stačí půl hodiny až hodina. Zkontrolovat to můžete dotekem. Zařízení by vás nemělo studit," dodává Káňa.

Doporučuje se však raději zařízení před extrémními změnami teploty chránit. Například rychlý přechod mezi minus 20 a plus 20 °C způsobí rozpínání a to může být kritické pro různé spoje.

Když budete s notebookem cestovat na kratší vzdálenost ve vysokém mrazu a následně ho budete chtít rychle používat, nechte ho zapnutý. Nevymrzne a vy nebudete muset čekat na jeho aklimatizaci.

Velice nízké teploty mohou při práci na notebooku způsobit pomalejší práci LCD displeje a rychlejší vybíjení baterií. V některých případech se může stát, že zařízení nepůjde ani zapnout.

Své zkušenosti s notebookem v opravdovém mrazu má i polárník Petr Horký. V arktických mrazech používal počítač každé dva dny přibližně dvacet minut pro stahování nasnímaných fotografií. "Ve velikých mrazech se zhoršovalo zobrazení na displeji, jinak žádný problém. Zacházel jsem s ním (ač nechtěně) jako s dřevěnou deskou, stále fungoval," říká Horký. Na Severním pólu s sebou měl notebook Toshiba Portégé.

Akumulátory mrazem nezničíte, ale vybijete

Nejlépe teplotní výkyvy snáší Li-Pol a Li-Ion baterie. "Ale i ony se rychleji vybíjí než za normálních teplot," říká zástupce elektroprodejen Euronics Bohuslav Komín. Tužkové baterie a akumulátory NiCd a NiMh však extrémní mrazy nesnášejí. "Jejich kapacita v mrazu klesá dramaticky rychle, i když je nepoužíváte."

akumulátory

I když však akumulátor necháte omylem přes noc venku, ani v mrazech, které panují venku v těchto dnech, o něj nepřijdete. "Aby došlo k trvalému poškození, musel by v mrazu ležet několik dní," vysvětluje Komín. U baterie (kterou nelze dobít) je pochopitelně situace horší.

Nejlepší rada zní: noste baterie a akumulátory vždy na těle a tedy v teple. Vyndejte je pouze na nezbytně dlouhou dobu a opět je uschovejte do tepla.

Paměťovým kartám mráz nevadí

Paměťové karty Kingston SD Ultimate jsme zkoušeli dokonce v arktických mrazech a ani jednou neselhaly.

"Karty fungovaly i za velkých mrazů a ve vysoké vlhkosti bez nejmenších problémů," říká polárník Horký, který měl SD karty s sebou na Severním pólu. Neselhala ani jedna z dvaceti karet, na které ukládal fotografie ze své expedice.

micro SD

"Jediná potíž vyplývala z malých krabiček na karty. V tom tuhém mrazu, kdy cit v prstech mizí nejpozději po pěti vteřinách, pro mě vždy byla největší výzva otevřít krabičku s kartou a pak ji případně zase zavřít," vzpomíná polárník.

Fotoaparáty a stativy mohou zamrznout

Transfokátor u kamery nebo třeba u kompaktu vám může při mrazu pod -20 °C zamrznout. Pohyblivé části jsou totiž mazány olejem, který jednoduše ztuhne. Stejně se vám povede se stativem. Opět platí: noste vše co nejvíce v teple a hlavně v suchu. Zkondenzovaná a posléze zmrzlá voda napáchá největší škody.

Displej u mobilu téměř nereaguje

Tekuté krystaly, z nichž je většina současných displejů tvořena, v nízkých teplotách tuhnou a reakční doba displeje se tak velice prodlužuje.

Platí, že čím modernější (a zároveň dražší) technologie, tím větší odolnost vůči okolní teplotě. Například displeje typu OLED zimě odolávají lépe, protože nedisponují žádným tuhnoucím materiálem. I zde je ale nutné počítat s rozumným teplotním intervalem.

Největší nebezpečí, mnohdy končící i zničením mobilního telefonu, je kondenzace vody při rychlém přechodu mezi chladným a teplým prostředím nebo vniknutí sněhu.

Obecně platí, že telefonům vadí časté přecházení z chladného prostředí do teplého. V případě, že v přístroji objevíte vodu, měli byste se pokusit sundat výměnné kryty, vyndat baterii a nechat vyschnout při pokojové teplotě.

Mráz škodí i SIM kartám. Více v článku Myslete na svůj mobil.

Na zamrzlé auto nepoužívejte násilí

U automobilu je vhodné zamrznutí předcházet ještě před tím, než udeří mrazy. Gumové těsnění ve dveřích ošetřete sprejem na renovaci pryže (například Regum), případně silikonovým olejem. Případnou vlhkostí pak nepřimrznou k sobě. Silikonový olej je vhodný také vstříknout do zámků, oproti ostatním olejům zachová své mazací vlastnosti i při hlubokých mrazech.

V případě, že už zámky zamrzlé máte, nejlépe je rozmrazíte speciálním rozmrazovačem (stojí kolem dvaceti korun) nebo jednoduše tím, že klíče zahřejete v ruce. Nikdy ne zapalovačem.

Zamrzlé dveře je nejprve dobré zkusit obejít jinými nezamrzlými. Pokud to možné není, lze zkusit tekutý rozmrazovač na přední sklo a ten nastříkat do příslušných škvír. Pokud dveře odtrhnete násilím, můžete si zničit těsnění.

ACCU

Nikdy neroztlačujte auto s katalyzátorem. Zničí se. Pokud nejde vůz nastartovat, raději počkejte na souseda a použijte kabely (lepší jsou ty opticky tlustší a robustnější).

Zmrzlé čelní sklo nikdy nestírejte stěrači. Potrhají se. Levný a účinný je tekutý rozmrazovač, který pořídíte na každé pumpě. Stačí stříknout a za chvilku led steče sám. Vhodné je samozřejmě zapnout vyhřívání skla. Nemáte-li škrabku, lze v nouzi použít i kreditní kartu nebo jinou plastovou kartičku, třeba na slevy.

Studený motor v mrazu nevytáčejte, jeďte plynule a nechte ho zahřát.

Pokud vám zamrzne nafta, rozhodně do ní nekapejte benzín (takové rady uslyšíte). Může vám to zničit motor. Můžete zkusit natankovat (dolít) plnou. Pokud ani to nezabere, pak pomůže jedině teplá garáž. Aditivum, které zamrzání nafty zabraňuje a je momentálně místně vyprodané, nemusí vždy fungovat.

Kapalina do ostřikovačů zamrzá, i když je na ní napsáno, že funguje do -20 °C. Je dobré si pořídit ještě účinější a neředit ji s letní tekutinou. I tak mějte na paměti, že někteří výrobci v údajích o minimální teplotě prostě podvádějí. Proto je dobré mít s sebou hadr, kterým sklo během nutných zastávek očistíte. Lze samozřejmě použít i sníh.

Pokud uvíznete na ledu, dají se koberečky z auta použít pro vyproštění. Stačí je podložit pod kola s náhonem.

Jak chráníte elektroniku před mrazem?

Poraďte nám i čtenářům v diskuzi

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

Trnitá byla cesta za uznáním vědkyně, která pomohla léčit cukrovku a obezitu

V týdnu udílení Nobelových cen si připomeňme jeden příběh. Všichni říkali, že to nejde, ale Svetlana Mojsovová to dokázala. Její zásluhou se dnes úspěšně léčí miliony lidí z cukrovky a obezity....

10. října 2024

Nobelisté v oblasti chemie rozlouskli letitou záhadu struktury proteinů

Ve švédském Stockholmu pokračovalo během úterka udělování Nobelových cen. Třetí z prestižních medailí získali Američané David Baker a John M. Jumper s Britem Demisem Hassabisem. Všichni se zabývali...

9. října 2024  11:45,  aktualizováno  13:43

Kyberútoky mohou i zabíjet. Za úspěchy hackerů bývají velké ego či neznalost

Pacient kvůli vyšetření nebo léčbě přišel do nemocnice na radioterapii, jenže dostal mnohonásobně vyšší dávku ozáření, která mu způsobila vážné zranění, nebo dokonce smrt. Lékař přitom udělal vše,...

9. října 2024  12:21

Nanonástřik ochrání elektroniku před bakteriemi i špínou na několik let

Advertorial

Klávesnice počítače, tablety, to jsou spotřebiče, kterých se dotýkáme několikrát za den. Mobil někteří lidé prakticky nedají z ruky. Ač si to nemusíme uvědomovat, tato zařízení jsou vysoce kontaktní,...

9. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...