Za 17" LCD zanedlouho zaplatíme 7 500 a za DVD±RW jen 1 900 Kč i s DPH

aktualizováno 
Sedmý týden letošního roku přinesl zajisté velikou radost těm, kdo se chystají k nákupu k některé z počítačových komponent. Po období stagnace se věci daly do pohybu a naštěstí tím správným směrem. Slevy až v řádech desítek procent na vás čekají.
Po relativně malé přestávce, kdy se ceny počítačového hardware měnily jen sporadicky, si prodejci a producenti vzali příklad ze sezónních slev a také snížily ceny. I když se většinou jedná o snížení cen u starších produktů, ani ty novější nezůstávají pozadu, i když nezlevňují tak rychle.

Optické mechaniky

Kdo si počkal do půle února na nákup nové optické mechaniky rozhodně neprohloupil. Nejedná se přitom jen o to, že klesají ceny, ale také jsou již k dispozici vyspělejší modely. To platí především pro přepisovací DVD zařízení, kde je nyní standardem zápis do dvou vrstev a v případě DVD±R médií o 16x zápis.

Zajímavé je také to, že se zatím do nabídky optických mechanik pro Serial ATA rozhraní na českém trhu pustil zatím jen jeden výrobce, kterým je Plextor.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik

V případě již pomalu se s trhem loučích CD-RW zařízení se sice žádné dramatické změny nedějí, ale přesto či možná právě proto potěší i zhruba 2% průměrný cenový pokles, který jsme v této oblasti zaznamenali. Ceny těchto mechanik se tak již pomalu dostávají pod hranici 750 Kč s DPH.

Graf vývoje cen optických DVD-ROM mechanik

Poměrně živo bylo u DVD-ROM mechanik. O největší vzrušení se tu zasloužil model od společnosti ASUS, který za měsíc zlevnil o více než šest procent. Běžně lze již tento druh mechanik sehnat za méně než 600 korun (cca 715 Kč s DPH).

Graf vývoje cen optických přepisovacích DVD mechanik

Největším pozornosti se však právem těší přepisovací DVD zařízení. Nejmenší slevy se u sledovaných produktů pohybovaly kolem 5 % a největší dosáhla úrovně 15 procent. Zásluhu na tom má zařízení od firmy LG, které nedávno nahradilo jeden starší model. Právě v důsledku této slevy se tak s cenou pod 1 700 korun (cca 2000 Kč s DPH) dostalo na jedno čelních míst pelotonu DVD přepisovaček.

Grafické karty

Výrobci grafických karet již pochopili, že se PCI Express rozhraní je sice moderní, ale bude trvat ještě nějakou dobu, než nahradí starší, ale stále současným potřebám postačující AGP. Proto se nyní můžete v cenících prodejců setkat s akcelerátory, které byly určeny právě pro PCI-E sběrnici, ale podařilo, se upravit i pro platformu AGP.

Graf vývoje cen grafických karet ATi a nVidia

Grafické akcelerátory Ati zlevňovaly především v případě starších verzí. Například kdysi velice populární model Radeon 9600 se 128MB pamětí je nyní o zhruba tři procenta levnější než v polovině ledna. Jeho cena se tak značně přiblížila psychologické hranici 2 000 Kč (cca 2 400 s DPH).

Podobná situace panuje u nVidie, kde jsme však například zaznamenali více než 30 % pokles ceny u relativně mladého modelu GeForce PCX 5300. Starší karty se však také činily, když například výběhový model GF2 MX400 zlevnil o více než 10 procent.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

Po příznivém vývoji cen v oblasti grafických karet Matrox se situace obrátila. Většina sledovaných modelů, až na nevýkonnější Parhelii, totiž zdražovala. Naštěstí se nejednalo o žádný dramatický nárůst cen.

LCD

I když jsou současné ceny LCD monitorů již více než příznivé, vyplatí se ještě týden, dva počkat na jejich další pokles. Nedočkavci se mezitím mohou porozhlédnout po speciálních slevových akcích, kde se vyprodávají starší modely. Například starší 15“ LCD tak lze pořídit již za cenu kolem 5 000 i s DPH.

Graf vývoje cen 15" LCD

V běžném prodeji se však ceny 15“ modelů pohybují přece jen o něco výše. Prodejci se ve spolupráci s výrobci snaží stlačit cenu těchto výrobků na co nejnižší úroveň, a tak lze v mnoha případech pozorovat slevy větší 10 i 15 procent.

Graf vývoje cen 17" LCD

O něco pomalejší je v porovnání s tím zlevňování u 17“ přístrojů. Největší slevy zde ze sledovaných modelů dosáhlo LCD Samsung, které shodilo zhruba 10 %. Vše se však může poměrně urychlit, pokud se budou razantněji zlevňovat v 19“ oblasti. V ní zatím přístroje až na výjimky jen velice líně překračují hranici 10 000 korun (cca 12 000 Kč).

 
Témata: Ceny, trh, AGP, Asus, LG, Samsung

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Rozstřel: Auta bez oken nebo hamburger bez masa. Jaký byl veletrh CES

Logo veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti spotřebičů do...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz