WinLinux vyžaduje přítomnost Windows na vašem disku. Přesto se jedná se o plnohodnotný Linux se vším všudy, který nemá výrazná omezení oproti jiným distribucím.
Instalace
WinLinux se instaluje jako každá jiná aplikace pro Windows. Na disku se vytvoří adresář winlinux, v kterém se nachází kořen linuxového adresářového stromu a který zabírá asi 500MB, pokud máte na disku souborový systém FAT32 (Windows 98), nebo 1GB, pokud máte starší FAT16 (Windows 95). Protože se narozdíl od jiných distribucí WinLinux sdílí stejný diskový oddíl s Windows, přichází o některé výhody bezpečnosti a rychlosti. Ve Windows lze adresářovou strukturu WinLinuxu volně procházet, ve Winlinuxu už vše funguje podle nastavených práv. Detekce hardwaru probíhá automaticky podle současného nastavení Windows a většinou funguje správně.
Provoz
Vybráním WinLinuxu v nabídce Start se nastartuje proces, který v režimu MS-DOS nahradí v operační paměti celé Windows jádrem Linuxu a začne klasická bootovací sekvence. Pro přechod do Windows je nutné Linux restartovat.
Okenní prostředí Winlinuxu je standardně KDE, které se dodává i se spoustou utilit výrazně usnadňujících práci.
Na stránkách www.winlinux.net lze stáhnout zdarma instalační balík zabírající 215MB. Kdo nemá rychlé linky, může si nechat poslat CD s WinLinuxem a s aplikacemi za 30$, za něž získá i 3 měsíční technickou podporu. Také lze na těchto stránkách stáhnout upravené verze zajímavých programů právě pro WinLinux. Mohu zmínit KVIric, což je Linuxový klient pro IRC, nebo LIcq, klon ICQ.
Winlinux je první distribuce Linuxu, kterou jsem kdy na svůj počítač instaloval. První kroky se obejdou bez zdlouhavého čtení manuálových stránek. Bohužel zprovoznění češtiny a instalování dalších aplikací pro Linux už takové čtení vyžaduje. WinLinux je vhodný pro začínající uživatele, kteří chtějí Linux zkusit a pak ho třeba zase odinstalovat. Je vhodný i pro seriózní práci a pro všechny, kteří nechtějí kvůli Linuxu vytvářet na disku svého počítače zvláštní oddíl (partition).